Najpierw na zbiórkach rozważały encyklikę papieża Franciszka poświęconą trosce o wspólny dom, a potem przeszły do działania. Wspólnie zasadziły kwiaty i przez kolejne tygodnie je pielęgnowały.
Konkurs "Laudato si’ w praktyce" odbył się w diecezji opolskiej z inicjatywy ks. Łukasza Knosali, diecezjalnego duszpasterza środowisk Laudato si’ oraz Magdaleny Kandziak z Laudato si' Movement, czyli Światowego Ruchu Katolików na rzecz Środowiska. Zadaniem parafii i wspólnot było poznanie encykliki papieża Franciszka poświęconej trosce o wspólny dom i podjęcie działań na rzecz środowiska i przyrody.
- Encyklika papieża Franciszka Laudato si’ mówi o szacunku dla stworzenia. Pan Bóg stworzył cały świat, a my jako ci, którzy z tego świata korzystają, mamy widzieć we wszystkim, co nas otacza, także Tego, którego nie widać, to znaczy samego Boga. Zorganizowany przez nas konkurs udowadnia, że świat stworzony jest dla nas ważny, i że widzimy w nim Pana Boga. Kilka parafii zgłosiło swoje proekologiczne różne działania, a komisja konkursowa wybrała odnowienie donic kwiatowych w kaplicy Matki Bożej przez wspólnotę Dzieci Maryi z parafii Wniebowzięcia NMP w Niemodlinie - mówi ks. Łukasz Knosala.
Dziewczęta wraz z opiekunem wspólnoty ks. Tadeuszem Dziedzicem powtórnie wykorzystały donice i zasadziły w nich kwiaty, o które regularnie się troszczą. - Uważam, że szacunek dla przyrody jest ważny, bo chcemy zachować ten piękny świat dla następnych pokoleń. Dlatego, gdy ogłoszony został konkurs o tematyce ekologicznej, pomyślałem, by formować Dzieci Maryi w duchu szacunku dla przyrody i dbania w prosty sposób o środowisko. Nie powiedziałem im, że bierzemy udział w konkursie. Po prostu na spotkaniach rozważaliśmy encyklikę Laudato si’, a następnie przeszliśmy do czynów - mówi ks. Tadeusz Dziedzic, wikariusz w niemodlińskiej parafii.
Marianki o udziale w konkursie dowiedziały się podczas wręczenia nagród, które odbyło się w sobotę 29 czerwca. Na cosobotnią zbiórkę Dzieci Maryi przyjechali bp Rudolf Pierskała - jeden z jurorów w konkursie, ks. Łukasz Knosala oraz Magdalena Kandziak. Laureatki wysłuchały dwóch krótkich konferencji. Bp Pierskała mówił o ekologii słowa, zachęcając, by mówić innym tylko o tym, co jest prawdą, co przyniesie dobro i jest konieczne, by ktoś usłyszał. Z kolei pani Magdalena podała przykłady proekologicznych działań, jakie można podejmować w codzienności. Podkreślała, że chodzi o małe wybory, których dokonujemy każdego dnia, a które mają konkretne konsekwencje, nie zawsze od razu dla nas widoczne.
- Papież Franciszek mówi: "Nie wszystko jest stracone, ponieważ człowiek jest zdolny dokonać zwrotu i ponownie wybrać dobro" - przypominał bp Pierskała po tym, jak odmalował znane nam wszystkim krajobrazy, gdy nad rzekami, jeziorami czy w lasach możemy znaleźć plastikowe śmieci. - Kto je tam zostawia? Czyżby niewierzący ludzie? Katolicy je zostawiają, bo przecież większość ludzi w naszym kraju to osoby ochrzczone i przyznające się do wyznania rzymskokatolickiego. A czy ktoś z was spowiadał się kiedyś z tego, że wyrzucił plastik do rowu przy drodze, na plaży czy w lesie? Taka wrażliwość jest jeszcze nieuświadomiona. A od tego trzeba zacząć - podkreślał biskup.
- Mamy i susze, i powodzie, i wielkie upały, a potem bardzo srogie zimy. Dzieją się różne rzeczy ze środowiskiem. Papież Franciszek zachęca nas, żeby dokonywać zmian w naszym stylu życia - mówiła Magdalena Kandziak. Przytoczyła punkt 223 z encykliki Laudato si’: "Można mieć niewiele, a żyć intensywnie, zwłaszcza gdy jesteśmy w stanie odkryć inne przyjemności i odnajdywać satysfakcję w braterskich spotkaniach, usługiwaniu, w realizowaniu swoich charyzmatów, w muzyce i sztuce, w kontakcie z naturą, w modlitwie".
Wspólnota Dzieci Maryi z niemodlińskiej parafii otrzymała kilka nagród. Największą z nich jest beczka na deszczówkę. Innymi nagrodami są album o motylach oraz sadzonki drzew przekazane przez Nadleśnictwo Opole.
- W różny sposób dbamy o naszą planetę. Z jednej strony oszczędzamy prąd i wodę czy segregujemy śmieci. Ale też np. kupujemy ubrania w lumpeksach, zamiast zamawiać je w Chinach, z kolei te ubrania, z których wyrastamy, przekazujemy innym. Staramy się zbierać porozrzucane wokół nas śmieci - wyliczają Aleksandra Palak i Zofia Wąchała ze wspólnoty Dzieci Maryi.
- Papież Franciszek uczy nas zauważania i doceniania małych rzeczy - podkreśla Zosia. - Coraz więcej mówi się o ekologii i ochronie środowiska, o tym, jak nasza planeta jest zanieczyszczona. Dobrze, że Kościół katolicki, wspólnota, w której żyję, dołączyła do tego głosu i przypomina nam, że świat został stworzony przez Pana Boga. On dał nam ten świat i powiedział, byśmy go szanowali. Musimy zatroszczyć się o to, co dla nas stworzył, nie możemy niszczyć przyrody - dopowiada Ola.
Po wręczeniu nagród bp Rudolf Pierskała poprowadził modlitwę przy grocie Matki Bożej, o której ukwiecenie dbają Dzieci Maryi. Odmówił "Pieśń słoneczną" św. Franciszka z Asyżu i udzielił błogosławieństwa.
Następnie na wszystkich uczestników spotkania czekały lody, które w tę upalną sobotę przyniosły nieco ochłody.