Stowarzyszenie Blechhammer 44 zorganizowało piknik historyczny dla upamiętnienia 80. rocznicy pierwszego nalotu na zakłady chemiczne w okolicach Kędzierzyna-Koźla.
W sobotę 6 lipca o godz. 14 wokół dawnego schronu przeciwlotniczego w Kędzierzynie-Koźlu (Blachownia) zawyły syreny alarmowe, a potem z głośników zaczął dobywać się ryk samolotów. Stowarzyszenie Blechhammer 44 wraz z grupami rekonstrukcyjnymi przedstawiło symulację pierwszego z trwających przez połowę roku 1944 nalotów amerykańskich bombowców na produkujące syntetyczną benzynę zakłady chemiczne wokół dzisiejszego Kędzierzyna-Koźla. Symulację oglądało kilkaset osób, które przyjechały z wielu miejscowości woj. opolskiego, a także spoza jego granic.
Kampania amerykańskich nalotów nosi w historii nazwę „Śląskiej bitwy o benzynę”. Amerykańskie lotnictwo za cel obrało trzy zakłady dostarczające na front strategiczne paliwo. Były to IG Farbenindustrie AG Heydebreck (dzisiejsze Zakłady Azotowe w Kędzierzynie-Koźlu), Oberschlesische Hydrierwerke Blechhammer (dzisiejsze Zakłady Chemiczne Blachownia) i Schaffgotsch Benzin GmbH Odertal (dzisiaj - Zakłady Koksownicze Zdzieszowice).
- Wiemy na pewno, że pierwszy nalot w „Bitwie o benzynę” był 7 lipca. O godzinie 11 Amerykanie przylecieli po raz pierwszy nad trzy cele: zakłady chemiczne w dzisiejszych Azotach, Blachowni i Zdzieszowicach. Była to potężna formacja złożona z 555 samolotów. Udało się im zbombardować wszystkie trzy cele, co ograniczyło produkcję na pewien czas. Zginęło niestety też trochę ludności cywilnej jak i jeńców wojennych, i robotników przymusowych. Bomby niestety nie wybierały, ginęli wszyscy, którzy znaleźli się w obrębie celu. To był pierwszy z nalotów. A później było piętnaście następnych aż do 26 grudnia 1944 roku - mówi „Gościowi Opolskiemu” Waldemar Ociepski, prezes Stowarzyszenia Blechhammer 44.
Stowarzyszenie od lat prowadzi działalność popularyzującą historię II wojny światowej w Kędzierzynie-Koźlu i okolicach. Zasługą stowarzyszenia jest m.in. utworzenie w byłym schronie przeciwlotniczym (sąsiadującym z Zakładami Chemicznymi Blachownia) Izby Pamięci poświęconej „Bitwie o benzynę” i amerykańskim lotnikom w niej uczestniczącym. Staraniem pasjonatów historii pobliski park nosi ich imię, w Blachowni postawiono także pomnik ku ich czci.
Symulacja pierwszego nalotu podczas "Śląskiej bitwy o benzynę"