Trwają zapisy na 48. Pieszą Pielgrzymkę Opolską na Jasną Górę

- Codzienność na pielgrzymim szlaku jest czasem, w którym przez zwykłą życzliwość, otwartość czy podjęcie posługi pokazuję moją miłość do człowieka, który idzie obok mnie. A to pozwala mi aktywnie uczestniczyć we wspólnocie Kościoła - mówi ks. Daniel Leśniak, zapraszając do wyruszenia w drogę na Jasną Górę.

W tym roku diecezja opolska wyruszy na Jasną Górę pod hasłem: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła". To motto aktualnego programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce.

- Wybierając taki temat, chcemy pokazać, że pielgrzymka jest wydarzeniem ściśle związanym ze wspólnotą Kościoła. Jest ona jednym z obrazów, który przeciwstawia się ogólnej opinii, jakoby Kościół miał być "organizacją na wymarciu". Kiedy widzimy uśmiechnięte, pełne radości twarze pielgrzymów, kiedy widzimy młodych ludzi, młode małżeństwa z dziećmi pełne entuzjazmu, kiedy widzimy osoby starsze, które nie wyobrażają sobie życia bez pielgrzymki i mimo dolegliwości wieku podejmują trud pielgrzymowania, aby iść do Matki z tym, co przeżywają i czym żyją, to wtedy widzimy prawdziwe oblicze wspólnoty Kościoła - podkreśla ks. Daniel Leśniak, główny przewodnik opolskiej pielgrzymki.

- Biorąc udział w pielgrzymce, uczymy się, jak wiele zależy od nas, tworzących wspólnotę Kościoła. Moje uczestnictwo w tej właśnie wspólnocie ma ogromne znaczenie. Będąc we wspólnocie Kościoła przez sakrament chrztu św. staję się uczniem Chrystusa, który powierza mi ważne zadnie bycia światłem i solą dla świata. Zatem ode mnie też zależy, jak inni będą postrzegali Kościół i czy znajdą w nim przyjazne miejsce dla siebie, które pozwoli im odnaleźć Boga. Codzienność na pielgrzymim szlaku jest czasem, w którym przez zwykłą życzliwość, otwartość, podjęcie posługi pokazuję moją miłość do człowieka, który idzie obok mnie. A to pozwala mi aktywnie uczestniczyć we wspólnocie Kościoła - podpowiada przewodnik.

W niedzielę 11 sierpnia w drogę wyruszą pątnicy z Nysy, Prudnika i Kietrza, a także z Ligoty Turawskiej, gdzie zawiązała się nowa grupa pielgrzymkowa - jedynka pomarańczowa. Jej przewodnikiem został ks. Leszek Rygucki, a duchowym patronem sługa Boży ks. Franciszek Blachnicki. Będzie to grupa namiotowa, która nie tylko będzie nocować pod namiotami, ale każdego dnia w drodze będzie praktykować oazowy "namiot spotkania".

W Nysie Msza św. na rozpoczęcie pielgrzymowania sprawowana będzie o 8.00 w kościele Wniebowzięcia NMP. Natomiast w Ligocie Turawskiej Msza św. odprawiona będzie o 7.30, a wyjście na szlak zaplanowane jest o 9.00.

W poniedziałek 12 sierpnia pielgrzymowanie rozpoczną grupy ze strumieni głubczyckiego, opolskiego i raciborskiego. W Głubczycach Msza św. rozpocznie się o 7.00 w kościele Narodzenia NMP, a w Raciborzu o 9.00 w kościele św. Jana Chrzciciela na Ostrogu. Z kolei strumień opolski pielgrzymowanie rozpocznie o 8.30 sprzed kościoła św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej. Msza św. sprawowana będzie o 17.00 w sanktuarium w Kamieniu Śląskim.

We wtorek 13 sierpnia na szlak wyjdzie grupa z Kluczborka. Msza św. odprawiona zostanie o 7.00 w kościele MB Wspomożenia Wiernych.

Wieńcząca pielgrzymkę Msza św. na Jasnej Górze zaplanowana jest w sobotę 17 sierpnia o 11.00.

Zapisy prowadzone są przez przewodników 21 grup, a także poprzez formularz internetowy na stronie pielgrzymka-opolska.pl.

Opłata za znaczek i legitymację wynosi 50 zł. Jeśli z jednej rodziny pielgrzymuje więcej osób, to drugi pielgrzym płaci 45 zł, a kolejni po 40 zł. Natomiast wysokość opłaty za przewóz bagażu jest zróżnicowana i ustalana przez poszczególne służby bagażowe.

W tym roku za strumień opolski odpowiedzialny będzie o. Damian Dybała OMI, proboszcz parafii św. Jana Pawła II w Opolu; za strumień raciborski - ks. Łukasz Michalik, dyrektor DDF w Raciborzu-Miedoni za strumień nyski - ks. Leszek Machulak, proboszcz parafii św. Jana Ewangelisty w Paczkowie za strumień kluczborski - ks. Mateusz Mytnik, wikariusz parafii MBWW w Kluczborku; a za strumień głubczycki - ks. Tomasz Skowron, proboszcz w Pomorzowicach i Ściborzycach Małych.

Do udziału w pielgrzymce zachęca diecezjan również bp Andrzej Czaja, przypominając, że wspólna modlitwa, śpiew i słuchanie słowa Bożego podczas tych wyjątkowych rekolekcji w drodze, braterstwo i świadczona sobie na pielgrzymim szlaku pomoc oraz gościnność gospodarzy na trasie pielgrzymki może po raz kolejny umocnić naszą więź z Jezusem i Jego Matką.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..