powrót
Wiara.pl - Serwis

Opolski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • Mały Gość 7/2025
    Mały Gość 7/2025 Dokument:(9301210,Verso l'alto – zawsze w górę! Im wyżej dotrzemy, tym więcej zobaczymy.)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 25/2025
    GN 25/2025 Dokument:(9309285,Ślepi przewodnicy)
Obrazy znad Odry i znad Renu  
Mauga Houba-Hausherr podczas wernisażu wystawy. Andrzej Kerner /Foto Gość
⏮ ⏪
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
  • Obrazy znad Odry i znad Renu
⏩ ⏭

Powietrze nad Odrą i Renem przejdź do galerii

– W sercu czuję się Polką, Niemką, Europejką – mówiła Mauga Houba-Hausherr podczas wernisażu swojej wystawy w Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Opolu.

ak

|

GOSC.PL

dodane 02.08.2024 10:05

Wernisaż wystawy malarstwa Maugi Houby-Hausherr w Centrum Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce (Opole, ul. Szpitalna 11) odbył się 1 sierpnia. – Dzisiaj mija 80. rocznica Powstania Warszawskiego. Myślę, że to jest piękne, że po 80 latach, po tych dramatycznych i tragicznych wydarzeniach w historii świata, Polacy i Niemcy potrafią rozmawiać i tworzyć między sobą mosty. A to właśnie za sprawą takich osób jak pani Mauga Houba-Hausherr – powiedziała podczas otwarcia wystawy Weronika Wiese, zastępca dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu ds. Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczego Niemców w Polsce.

Mauga (imię – pseudonim artystyczny) Houba Hausherr urodziła się w Katowicach. Jako dziecko przeprowadziła się do Tarnowa Opolskiego, tu zaczęła rozwijać pasję w ognisku plastycznym, potem uczyła się w liceum plastycznym w Opolu a studia artystyczne ukończyła w Hochschule Niederrhein w Krefeld w Nadrenii Północnej-Westfalii, uzyskując tytuł Diplom-Designerin. Tam też założyła rodzinę. Od lat uczestniczy w sympozjach artystycznych, prowadzi kursy malarstwa i rysunku. Jej prace prezentowane były na wielu wystawach w Polsce i w Niemczech.

- Tutaj są obrazy malowane nad Odrą i nad Renem. Malowałam je na miejscu, w plenerze. Patrzyłam na Odrę. One są spontaniczne, zależą od tego jakie jest powietrze, jaka była natura chwili i czy ktoś rozmawiał ze mną w tym momencie. W tych obrazach są wszystkie elementy zewnętrzne. To są inne obrazy niż te, które maluję w atelier. Zestawienie obrazów nadreńskich i nadodrzańskich jest celowe. Jestem dzieckiem dwóch rzek. Te obrazy najpierw były pokazywane w Muzeum Ziemi Górnośląskiej w Ratingen, a stamtąd trafiły do Opola – powiedziała Mauga Houba Hausherr.

Większość obrazów na wystawie pokazuje artystyczną wizję krajobrazów opolskiej starówki i krajobrazów widzianych z brzegu dzisiejszej Młynówki (starorzecza Odry). W żadnym wypadku nie są to jednak obrazy najpopularniejszych widoków Opola. Główny motywem tych obrazów jest bowiem powietrze, światło, jasne kolory, wiry przestrzeni nad miastem i w nim. Wrażenie niezwykłej lekkości.

Wystawę można oglądać do końca sierpnia. Wstęp jest wolny.

1 / 1
Obrazy znad Odry i znad Renu

Foto Gość DODANE 02.08.2024 AKTUALIZACJA 02.08.2024

Obrazy znad Odry i znad Renu

​1.08.24, Opole. W Centrum Dokumentacyjno-Wystawienniczym Niemców w Polsce otwarta została wystawa malarstwa Maugi Houby-Hausherr.  
oceń artykuł Pobieranie..
FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CENTRUM DOKUMENTACYJNO-WYSTAWIENNICZE NIEMCÓW W POLSCE
  • MAUGA HOUBA-HAUSHERR
  • OPOLE
  • WYSTAWA

Polecane w subskrypcji

  • Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
    • Edukacja
    • Agata Puścikowska
    Polska szkoła złych decyzji. Podsumowanie roku szkolnego 2024/2025 i dokonań minister Barbary Nowackiej
  • Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
    • Kościół
    • Przemysław Kucharczak
    Kawał górala. Mała ojczyzna ks. Józefa Tischnera
  • „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
    • Rozmowa
    • Magdalena Dobrzyniak
    „Pauza nie oznacza odwrotu”. Rozmowa z kierownikiem Biura Delegata KEP ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży
  • „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
    • Świat
    • Wiesława Dąbrowska-Macura
    „Powierzyliśmy tę ziemię św. Antoniemu”. Polscy zakonnicy nie opuszczają Ziemi Świętej
  • Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
    • Rozmowa
    • Szymon Babuchowski
    Rewolucja seksualna: skąd przyszła i dokąd zmierza? Czy możliwe jest wyhamowanie rozpoczętych przez nią procesów?
  • Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
    • Polska
    • Adam Śliwa
    Wsiąść do pociągu bieszczadzkiego. Podróż najwyżej położoną wąskotorówką w Polsce
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • GALERIE
  • OPINIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE