Biskup opolski zaprasza do udziału w 48. Pieszej Pielgrzymce Opolskiej na Jasną Górę.
Już 11 sierpnia rozpocznie się 48. Piesza Pielgrzymka Opolska na Jasną Górę, której w tym roku towarzyszyć będzie motto aktualnie realizowanego programu duszpasterskiego: "Uczestniczę we wspólnocie Kościoła".
Biskup Andrzej Czaja przypomina, że pielgrzymka - jak zawsze - ma przede wszystkim charakter modlitewny i już dziś sygnalizuje, jakie intencje w tym roku Kościół opolski poniesie, by u stóp Jasnogórskiej Pani przedstawić Panu Bogu.
- Chcemy modlić się o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne. Chcemy pamiętać też o tym, żeby Pan Bóg błogosławił naszym młodym chrześcijanom, by obdarzył ich wiarą żywą w sercu. Chcemy prosić o dobry przekaz wiary, skuteczny w naszych parafiach, w rodzinach. Chcemy pamiętać o chorych i cierpiących, i prosić o ducha odnowy naszego Kościoła opolskiego - zapowiada bp Czaja.
- Bardzo ważnym tematem jest nasza katedra. Chciałbym, żebyśmy w czasie tegorocznej pielgrzymki prosili Pana Boga o to, aby Boska opatrzność pomogła nam wrócić do katedry w Roku Jubileuszowym, który rozpoczniemy w święta Bożego Narodzenia - dopowiada ordynariusz.
- W tym zbliżającym się czasie rekolekcyjnym chcemy rozważać naszą odpowiedzialność za Kościół. Chcemy ją zgłębić i chcemy uchwycić to, że nie ma odnowy Kościoła bez zaangażowania każdego z nas. Bardzo was zapraszam, by nie bać się, by podjąć trud pielgrzymiej drogi. Przed nami - jak zawsze - ta sama trasa, ta sama ilość dni. Aczkolwiek w czwartek będzie uroczystość Wniebowzięcia NMP, czyli czeka nas dłuższy weekend. Można też z tego skorzystać - zachęca pasterz Kościoła opolskiego.
Podpowiada, że jeśli ktoś nie może wybrać się na całą pielgrzymkę, może dołączyć w wybrane dni albo przyjechać na Msze św. sprawowane na pielgrzymim szlaku w diecezjalnych sanktuariach. Zaprasza również do duchowego pielgrzymowania, korzystając przy tym z materiałów i relacji publikowanych w mediach społecznościowych opolskiej pielgrzymki oraz mediach lokalnych.
- Niech w tym roku pielgrzymowanie będzie miało charakter apologii naszej wiary i Kościoła w przestrzeni publicznej. Nam się powoli odbiera prawo swobodnej wypowiedzi, prawo zamanifestowania wiary. Trzeba, byśmy jako Kościół opolski zamanifestowali swoją obecność na Śląsku Opolskim. Niech to będzie czas zaangażowania się w dziś Kościoła i znakowego przeżywania tego, że my jako Kościół jesteśmy wspólnotą, która kroczy razem za Chrystusem do Domu Ojca. Idziemy na Jasną Górę razem. To jest piękna symbolika Kościoła - zapewnia bp Czaja.