- Ważna jest świadomość, że jestem tutaj dlatego, że Pan chciał, żebym tu był. Przywołał mnie, żebym Mu towarzyszył we wspólnocie, we wspólnocie się Go uczył i żeby mógł mnie posłać. Myślę, że to jest szalenie ważne, iż nie jesteśmy tutaj tylko dla siebie - mówił ks. Mirosław Tosza.
W Kurniku trwa dwudniowe „Zakończenie Ławkacji” organizowane przez diecezjalne duszpasterstwo młodych „Ławka”. W wydarzeniu bierze udział 70 osób. - Cieszy mnie to, że jest dużo młodych, którzy chcą przyjeżdżać do Kurnika, że jest coraz więcej tych, którzy w tym domu znajdują swój dom - mówi ks. Łukasz Knieć, diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Spotkanie rozpoczęło się 30 sierpnia przed południem, a zakończy 31 sierpnia po wspólnym obiedzie. W planie znalazły się m.in. takie punkty, jak konferencja, spotkanie z gościem, koncert i nocna adoracja Najświętszego Sakramentu.
- Na „Zakończeniu Ławkacji” najpierw jest doświadczenie spotkania. Chcemy, żeby młodzi ludzie mogli przeżywać więzi. To bardzo cenne, kiedy siadają ze sobą, rozmawiają. To nie są momenty, do których przygotowujemy im treść - mówi ks. Knieć. Tak jest w piątkowe popołudnie po obiedzie. Niemal w każdym kącie domu i ogrodu można trafić na rozmawiające ze sobą grupki młodych.
W Kurniku są też spotkania w grupach, nazywane „pogaduszkami” i „dzielnią”, kiedy tematy są podpowiedziane. Gośćmi młodych byli ks. Mirosław Tosza oraz Leszek i Sławek ze wspólnoty Betlejem w Jaworznie, a także zespół U Studni, który koncertował wieczorem.
- W drugim rozdziale Ewangelii św. Marka jest tekst, który bardzo lubię. Marek pisze, że Jezus przywołał do siebie tych, których sam chciał, a oni przyszli do Niego po to, żeby Mu towarzyszyć i żeby mógł ich posłać na głoszenie nauki. Myślę, że to tak naprawdę jest streszczenie tego, czym jest Kościół, czym jest każda wspólnota - mówił do młodych ks. Mirosław Tosza.
- Każdy z nas ma swoją historię, dzięki której trafił do wspólnoty. To jest fundamentalne pytanie, skąd się tu wzięliście, każdy z was. Jak to się stało, że jesteście tu, gdzie jesteście w tym, a nie innym czasie. U nas we wspólnocie Betlejem każdy z mieszkańców ma swoją historię, natomiast dla mnie bardzo ważna jest ta perspektywa, że Jezus przywołał do siebie tych, których sam chciał. Czyli jeżeli jesteś tutaj - oczywiście z różnych powodów - to najistotniejszy powód jest taki, że jesteś tutaj dlatego, że Jezus chciał, żebyś tu był - tłumaczył.
Ks. Tosza opowiadał też młodzieży o swoim nawróceniu, a także o tym, jak powstawał dom i wspólnota Betlejem. A jakie jeszcze treści przygotowali organizatorzy dla uczestników „Zakończenie Ławkacji”?
Wakacyjne doświadczenie Pana Boga
- Nasze spotkanie zaczęliśmy od pierwszego rozdziału Ewangelii św. Jana, fundamentalnego fragmentu Ewangelii dla Kurnika, w którym Jan z Andrzejem przychodzą do Pana Jezusa i pytają Go, gdzie mieszka. Jezus odpowiada: „chodźcie, a zobaczycie”. Więc dzisiaj, po pierwsze, usłyszeliśmy pytanie, od którego wszystko się zaczęło: „Czego szukacie?”. Następnie próbowaliśmy zobaczyć dom jako rzeczywistość szersza niż Kurnik i nasze doświadczenia z wakacji, niż doświadczenia, które mamy za sobą. Aby - a to też trzeci ważny cel naszego spotkania - zobaczyć wakacje jako przestrzeń, w której się wydarzyło dużo spotkań z Panem Bogiem - wyjaśnia diecezjalny duszpasterz młodzieży.
Rzeczywiście dla tych młodych ludzi, którzy właśnie są w Kurniku, wakacje były wypełnione wydarzeniami, które przybliżały ich do Pana Boga. Jedni byli na rekolekcjach oazowych, a inni na Festiwalu Życia, w Taizé, na pieszej pielgrzymce na Jasną Górę czy na „Wakacyjnej domówce” w Kurniku. A niejedna osoba uczestniczyła w kilku wydarzeniach z tej listy.
- W wakacje byłem na rekolekcjach oazowych, na pieszej pielgrzymce, a teraz jestem w Kurniku. Te wydarzenia były moją oazą, w której przebywałem blisko Jezusa, ale nic mnie tak nie buduje, jak powrót do domu z tych rekolekcji, bo wracam na swoją pustynię, by odnajdywać Boga w codziennych trudnościach życia. Budujące jest, że umocnieni tym, co wydarzyło się w czasie rekolekcji, potem potrafimy pomimo swoich różnych trudności budować relację z Bogiem - dzieli się Maks z Raciborza. Czy jest to trudne, by w codzienności zabiegać o relację z Bogiem? - W codzienności nie jest tak kolorowo, jak było na rekolekcjach, nie wszystko wychodzi nam tak łatwo, jak byśmy chcieli, są codzienne obowiązki, które nas zajmują, ale można i warto trwać przy Panu Bogu - zapewnia.
- W wakacje doświadczałam Pana Boga w drugim człowieku i to jest piękne - dzieli się Laura z Kornowaca. - Byłam na oazie, pielgrzymce i teraz jestem w Kurniku. Te wszystkie rekolekcje wydają mi się górą, na którą weszłam. Było pięknie, ale teraz trzeba z niej zejść w codzienność. Wiem jednak, że również w codzienności mogę doświadczać Pana Boga w drugim człowieku, w spotkaniach - mówi.
Dlaczego w wakacje wybierają właśnie religijne wydarzenia? - Motywuje nas doświadczana na tych wydarzeniach radość ze spotkania i wspólnej modlitwy. Na początku nie zauważa się tego, jak wiele Bóg może nam dać, jak wiele wnosi do naszego życia. Z czasem zaczyna się dostrzegać, jak On nas wspiera i pięknie prowadzi, a wtedy to oczywiste, że w wakacje wybiera się wyjazd na rekolekcje - przyznaje Maks.
Na 2. stopniu rekolekcji oazowych była Zuzia z Opola. - Bardzo dobrze przeżyłam ten czas i na pewno nie żałuję, że w wakacje wybrałam rekolekcje. W ubiegłym roku byłam z dwoma koleżankami na 1. stopniu oazy i zaskoczyło mnie tam, jak ludzie byli dla siebie uprzejmi i mili, jak sobie wzajemnie pomagali w trudnych sytuacjach. To naprawdę mnie poruszyło i już wtedy byłam pewna, że za rok pojadę na koleją oazę - dzieli się Zuzia. - Na rekolekcjach doświadczyłam Boga w drugiej osobie poprzez rozmowy, bycie miłym jeden dla drugiego, robienie dobrych uczynków - podkreśla nastolatka.
Propozycje duszpasterstwa młodych Ławka
Wakacje się kończą, nowy rok szkolny się rozpoczyna, a w nim będą kolejne wydarzenia organizowane przez duszpasterstwo młodych diecezji opolskiej. Od 4 do 6 października w Domu Pielgrzyma na Górze św. Anny będzie „Ławka Go”, a 23 listopada w Opolu - „Ławka ŚDM”. Z kolei „Ładowarka” dla młodszej młodzieży - przygotowującej się do bierzmowania - zaplanowana jest od 14 do 16 marca 2025 r.