Przeznaczone jest do przyjmowania transportów zorganizowanych wysyłanych m.in. przez samorządy, firmy lub fundacje.
Od środy w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Opolu działa wojewódzkie centrum dystrybucji pomocy dla terenów Opolszczyzny dotkniętych powodzią.
- Przeznaczone jest ono jedynie do przyjmowania transportów zorganizowanych wysyłanych m.in. przez samorządy, firmy lub fundacje - podkreśla Adam Leszczyński, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Opole.
Chęć przekazania darów można zgłaszać pod numerami telefonów: 577 586 749; 791 477 458; 791 476 377.
- Następnie wskazane przez prezydenta Opola osoby będą kontaktowały się zarówno z darczyńcami, jak i ze służbami wojewody opolskiej, które są odpowiedzialne za dowożenie darów do zalanych terenów - wyjaśnia A. Leszczyński.
Natomiast pomoc indywidualną można przekazywać w godzinach od 8.00 do 20.00 do czterech punktów na terenie Opola:
• Publiczna Szkoła Podstawowa nr 5 w Opolu (ul. Majora Hubala 2),
• Publiczna Szkoła Podstawowa nr 31 w Opolu (ul. Krzanowicka 1),
• Zespół Szkół Mechanicznych w Opolu (ul. Osmańczyka 22).
• Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Opolu (ul. Hallera 6).
- W tej chwili najpilniej potrzebne są: butelkowana woda pitna, żywność o długim terminie przydatności do spożycia, środki czystości i higieny osobistej, latarki, baterie oraz karma dla zwierząt. Prosimy, aby na obecną chwilę nie organizować zbiórek odzieży - informuje rzecznik.
Schronisko dla zwierząt w Opolu dziękuje za otrzymaną pomoc, która w pełni zabezpieczy potrzeby psów przyjętych z miejsc objętych powodzią, a także apeluje, aby nadal wspierać zwierzęta właścicielskie na terenach powodziowych. Proszą, aby przekazywane dla nich karmy były o wysokiej zawartości mięsa, bez dodatku zbóż.
Przypominamy też, że zbiórkę potrzebnych artykułów od poniedziałku prowadzi Caritas Diecezji Opolskiej. Obecnie niemal w każdej parafii z terenów nie objętych powodzią uruchomiony został punkt przyjmowania darów. Potrzebne są: woda butelkowana (najlepiej butelki 5-litrowe), artykuły do higieny osobistej, środki czystości (proszki i płyny do czyszczenia), środki dezynfekcyjne; koce, śpiwory, karimaty, żywności z długim terminem przydatności, agregaty prądotwórcze, osuszacze, sprzęt do sprzątania (wiadra, łopaty, taczki, miotły, itp.).