- Chcemy pomagać odkrywać Jezusa, który idzie z nami przez życie - powiedział bp Andrzej Czaja podczas inauguracji działalności Domu Towarzyszenia Duchowego w Jemielnicy.
Dwa dni potrwają uroczystości inaugurujące działalność Domu Towarzyszenia Duchowego "Nazaret" w Jemielnicy. W sobotę 19 października w obecności jemielnickich parafian, dobroczyńców i wolontariuszy nowe dzieło Kościoła opolskiego poświęcił bp Andrzej Czaja.
Dom, który jest tworzony przy sanktuarium św. Józefa, został erygowany 1 maja br. Od tego czasu trwają prace remontowe. - Cieszę się, że ten dzień przyszedł. Dom nadal powstaje, ale dziś go otwieramy, dlatego że posługiwanie w nim już ma miejsce. Tak jak przy budowie kościoła powstaje i rozwija się wspólnota parafialna, tak przy powstawaniu tego domu - a jeszcze trochę potrwa, by wszystkie pomieszczenia były gotowe do funkcjonowania - chcemy, aby formowała, kształtowała i urzeczywistniała się wspólnota tworzona na gruncie życia tego domu, wspólnota dla dobra tych, którzy tutaj będą przychodzić, którzy z posługi w tym miejscu będą korzystać - mówił bp Andrzej Czaja.
Moderatorem Domu Towarzyszenia Duchowego "Nazaret" jest ks. Tomasz Szczeciński, który m.in. tworzył Dom Miłosierdzia w Otmuchowie i pełnił posługę egzorcysty w diecezji opolskiej. - Otwierany dziś dom to nasz jemielnicki, diecezjalny Nazaret, w którym będą miały miejsce bardzo osobiste spotkania. Stawiamy na kontakt i relacje z człowiekiem. Człowiek, jak pisał św. Jan Paweł II, jest drogą Kościoła - podkreśla ks. Szczeciński.
Wokół moderatora domu już formuje się grupa osób zaangażowanych. To zarówno księża i siostra zakonna, którzy podejmują posługę towarzyszenia duchowego, jak i ci, którzy angażują się na wielu innych polach: od oprawy muzycznej przez sprzątanie po pieczenie ciast. Powstała też Fundacja "Hineni", co z hebrajskiego oznacza "Oto jestem, Panie". Fundatorami są Mirosław i Małgorzata Frydel, a prezesem zarządu została Beata Frydel.
- Jeszcze sporo środków nam brakuje, by zakończyć remont. Dzięki jemielnickiej parafii i staraniom księdza proboszcza Henryka Pichena kilka pomieszczeń jest wyremontowanych i właśnie w nich prowadzimy już posługę i zajęcia. Także dom "Nazaret" już żyje, ale nadal mamy bardzo dużo do wyremontowania. W zasadzie od podstaw powstaje oratorium. Chcemy przygotować pokój gościnny z myślą o tych, którzy będą przyjeżdżali tutaj posługiwać. Chcemy urządzić skromne miejsce na biuro, a pomieszczenia na parterze wyremontować z myślą o urządzeniu kawiarenki, biblioteczki i sklepiku. Wykończenia wymaga też mieszkanie dla ks. moderatora Tomasza - wylicza Beata Frydel. - Czekają nas jeszcze ogromne wydatki, ale wierzymy, że małymi krokami do przodu. Dziękujemy Panu Bogu i wszystkim darczyńcom, bo spotykamy się z dużą życzliwością i dużym wsparciem - podkreśla prezes Fundacji "Hineni".
Poświęcenie pomieszczeń, w których zaczął tętnić życiem Dom Towarzyszenia Duchowego, poprzedziła Msza św. sprawowana w kościele parafialnym Wniebowzięcia NMP. Biskup opolski prosił o modlitwę, aby nowe dzieło było stale w ramionach Boskiej opatrzności.
W homilii podkreślił, że jest przekonany, że to nowe dzieło jest z Bożego Ducha. Podzielił się tym, jak na przestrzeni lat ta myśl się rodziła i rozwijała, począwszy od pierwszej inspiracji wyczytanej w adhortacji papieża Franciszka Amoris laetitia.
- To miejsce ma funkcjonować na wzór domu nazaretańskiego, gdzie w prostocie, zwyczajności będzie mógł człowiek spotykać Jezusa, obecnego w doświadczeniu żywej wspólnoty Kościoła. Z kapłanami, siostrami zakonnymi będzie można porozmawiać o Bogu, wierze, Kościele i swoim życiu - podkreślił bp Czaja.
Tłumaczył, że chodzi o stworzenie domu, a nie poradni. - To ma być miejsce doświadczania klimatu modlitwy, prostoty, otwartości, pokoju, wzajemnej miłości - mówił. Zapewnił, że w tym miejscu obok kapłanów i sióstr zakonnych mogą posługiwać osoby świeckie.
- Życzę, żeby wam się w tym domu udawało budzić nadzieję w tych, którzy mają ją nadwątloną, byście potrafili rozniecać ten ledwo tlący się nieraz płomień nadziei w sercach ludzi. Życzę wam, byście - czerpiąc ze świetlanego przykładu św. Józefa - potrafili umacniać swoim świadectwem wiarę w sercach tych, którzy będą przychodzili - podkreślił biskup opolski u końca Mszy św.
Po Eucharystii była możliwość finansowego wsparcia działalności domu, a po przerwie na posiłek rozpoczęła się druga część spotkania. W świetlicy wiejskiej konferencje wygłosili ks. Tomasz Szczeciński i o. Marcin Ciechanowski. Z kolei świadectwem podzielił się Grzegorz Czerwicki.
Następnie o 20.00 w kościele parafialnym rozpoczął się wieczór uwielbienia. W niedzielę ciąg dalszy wydarzeń przygotowanych z okazji inauguracji działalności Domu Towarzyszenia Duchowego "Nazaret". O 11.00 Mszy św. przewodniczyć będzie bp Andrzej Przybylski.
O 12.30 będzie możliwość odwiedzenia nowo otwartego domu, a o 14.00 - zwiedzenia pocysterskich obiektów sakralnych w Jemielnicy, na które zapraszają ks. prałat Henryk Pichen i Piotr Michalik - przewodnik turystyczny.
O 15.00 w kościele rozpocznie się prelekcja o. Rajmunda Guzika pt. "Uzdrawiająca moc Różańca Świętego". O 17.00 w świetlicy wiejskiej zaplanowana jest projekcja filmu "Wolni. Podróż do wnętrza", a o 19.00 - panel dyskusyjny pt. "Jak prowadzić życie duchowe we współczesnym świecie", w którym wezmą udział: o. Rajmund Guzik, s. Dolores Zok i ks. Tomasz Szczeciński.