- Radni parafialni to ludzie żywo zaangażowani w życie Kościoła - mówi ks. Paweł Chyla, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego.
Około 200 osób wzięło udział w dniu skupienia dla członków parafialnych rad duszpasterskich. Formacyjno-informacyjne spotkanie, które poprowadził ks. Chyla, odbyło się w sobotę 16 listopada w klasztorze sióstr misyjnych w Raciborzu. Zaproszeni zostali przedstawiciele rad duszpasterskich ze wszystkich parafii ośmiu dekanatów na południu diecezji: Branice, Głubczyce, Gościęcin, Kietrz, Łany, Pietrowice Wielkie, Racibórz i Tworków. We wcześniejsze soboty podobne spotkania odbyły się w Kluczborku, Opolu i Nysie.
- Członkowie parafialnych rad duszpasterskich to kwiat parafii i wielki skarb Kościoła. Pomagają proboszczom i wikariuszom we wszelkich sprawach duszpasterskich. Są to osoby, którym dobro Kościoła leży na sercu, które nie szczędzą czasu, sił i niejednokrotnie też pieniędzy, żeby w parafiach działo się dużo dobrego. Wiele z nich jest nadzwyczajnymi szafarzami Komunii św., organistami, zakrystianami, animatorami grup parafialnych - mówi ks. Chyla, który odpowiada za formację radnych parafialnych. Dodaje, że radni parafialni to grupa, którą wciąż zachęca do jeszcze większego zaangażowania. Jest ono potrzebne, bo za ogromnym spadkiem liczby kandydatów do kapłaństwa idzie spadająca liczba duszpasterzy.
- Odkąd trzy lata temu rozdzieliliśmy kompetencje na dwa gremia - parafialną radę ekonomiczną i parafialną radę duszpasterską, to ta druga - uwolniona od spraw finansowych i gospodarczych - może skupić się na działaniach stricte duszpasterskich - wyjaśnia ks. Chyla.
W rozmowach z uczestnikami dnia skupienia jak refren pojawia się stwierdzenie: "Angażuję się, ponieważ kocham Kościół". W ostatnim czasie to zaangażowanie było szczególnie widoczne na polu pomocy powodzianom.
- Jestem już trzecią kadencję w parafialnej radzie duszpasterskiej i czuję wielką odpowiedzialność za Kościół, którego jestem członkiem, którego jestem częścią. Zostałam obdarzona zaufaniem księdza proboszcza, a także parafian, którzy mnie wybrali. Należę do sekcji duszpasterskiej, która jest głosem doradczym dla księdza proboszcza. Parafie Łąka Prudnicka i Moszczanka mają teraz wspólnego proboszcza, więc rolą radnych parafialnych jest integracja obu tych miejscowości - mówi Agata Fiałkowska z Moszczanki.
Doroczny dzień skupienia rozpoczął się Mszą św. w kaplicy klasztoru Annuntiata. - Jako członkowie parafialnych rad duszpasterskich bądźmy specjalistami od duszy, bądźmy specjalistami od duszpasterstwa, czyli od kondycji naszej duszy. A żeby kondycja naszej duszy była dobra, potrzeba relacji z Panem. Nie może przecież być tak, że ślepy będzie prowadził kulawego, dlatego najpierw muszę zadbać o moją relację z Bogiem. Jeśli będę pełny Boga, Pan da mi łaskę rozeznania, co jest z Bożego ducha. Nie będę przedstawiał moich prywatnych pomysłów, ale odczytywał, co Pan Bóg do nas mówi - podkreślił w homilii ks. Chyla.
Z kolei w wykładzie, który rozpoczął się po Eucharystii, przybliżył znaczenie Roku Świętego i nakreślił kroki i działania, jakie warto w tym czasie podjąć w parafiach: pielgrzymowanie, stała okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu w ciszy, stała okazja do sakramentu pokuty i pojednania, również w porach wieczornych, katecheza dorosłych, m.in. rodziców dzieci pierwszokomunijnych i młodzieży przystępującej do bierzmowania, troska o tych, którzy do kościoła już nie przychodzą.
W drugiej części spotkania, już po posiłku w auli, głos zabrali ks. prof. Konrad Glombik, który przedstawił ofertę Wydziału Teologicznego UO, oraz ks. Radosław Radziwoń, przewodniczący diecezjalnego Zespołu ds. Prewencji, który nakreślił standardy ochrony dzieci w duszpasterstwie parafialnym.
Ważnym tematem było także przedstawienie nowych posług, które są wprowadzane w Kościele opolskim, a które mogą pełnić wierni świeccy. Te posługi to katechista, akolita i lektor. W przyszłym roku rozpoczną się odpowiednie kursy formacyjne, które mają przygotować kandydatów.
Ostatnim akcentem dnia skupienia była modlitwa różańcowa.
O działaniu parafialnych rad duszpasterskich napiszemy także w "Gościu Opolskim" nr 48/2024 w niedzielę 1 grudnia.