Biskup opolski skierował do diecezjan list pasterski, który odczytywany jest w kościołach w I niedzielę Adwentu.
W liście zatytułowanym "Nabierzmy ducha i bądźmy pełni nadziei" biskup opolski Andrzej Czaja nakreśla tematykę zbliżającego się Zwyczajnego Jubileuszu Roku 2025, omawia zadania, jakie papież Franciszek postawił nam na ten szczególny czas oraz wskazuje na postawę Maryi jako niewiasty Adwentu.
"Każdy tego typu Rok Święty, ogłaszany przez papieża co 25 lat, stanowi czas szczególnej łaski dla duchowego rozwoju. Zobowiązuje nas do podjęcia odnowy przymierza z Bogiem i codziennego życia. Mając to na względzie i biorąc pod uwagę aktualne uwarunkowania naszego życia, papież wzywa nas do obudzenia nadziei, której źródłem jest miłość Boga objawiona i okazana nam w Chrystusie" - napisał bp Czaja.
W pierwszej części listu wyjaśnia, czym jest chrześcijańska nadzieja, która nie zwodzi i nie rozczarowuje, bo opiera się na pewności, że nic nas nie może odłączyć od miłości Boga. "Oznacza to, że nadzieja wyznawców Chrystusa karmi się miłością Boga i opiera się na ich wierze. Gdy ta wiara jest żywa, nadzieja chrześcijanina nie ustępuje w obliczu trudności, lecz jest ostoją spokojnego pielgrzymowania do domu Ojca, mimo najróżniejszych zawirowań w świecie i między ludźmi. Wtedy też chrześcijanin jest ukierunkowany na Boga i zjednoczony z Nim na wieki. Nie pokłada nadziei w dobrach doczesnych i ma zdrowy dystans do wszelkich ziemskich zdobyczy; całą ufność pokłada w Bogu, że Pan go wspomoże w każdej sytuacji, w realizacji powołania, w znoszeniu wszelkich trudów życia i osiągnięciu nieba" - nakreśla biskup opolski.
W dalszej części ordynariusz przywołuje słowa papieża Franciszka, który mówi o potrzebie przywrócenia klimatu nadziei i ufności w świecie jako znaku nowego odrodzenia. "Ojciec Święty wzywa nas do bycia »namacalnymi znakami nadziei«, mamy bowiem w sobie duży potencjał budzenia nadziei i rozpalania jej w ludzkich sercach. Dzieje się tak wówczas, gdy chrześcijanie okazują miłość, zwłaszcza ludziom w potrzebie, gdy szerzą wiarę w określone dobra duchowe stojące wyżej niż pospolite wartości i gdy promieniują nadzieją w rzeczywistość niewidzialną. Najpierw jednak trzeba obudzić nadzieję w naszych sercach, często dziś skołatanych i przygnębionych" - podkreślił.
"Jakże ważny to apel w naszej aktualnej rzeczywistości zamętu i obaw, frustracji i zagubienia, można powiedzieć sytuacji wielkiego kryzysu, który znamionuje zarówno nasze życie społeczne, jak i życie Kościoła. Chodzi o sytuację, gdy coraz trudniej rozeznać prawdę i kroczyć drogą zbawienia. Do tego dochodzi wiele wyzwań, które rodzą się w naszym Kościele i domagają się konkretnych rozwiązań, a budzą w nas wiele niepokoju. Potrzebujemy zwłaszcza wyzwolenia od przywiązania do tego, co doczesne i od tzw. światowej duchowości, która sens życia człowieka sprowadza do poziomu zaspokajania doczesnych potrzeb, pragnień i dążeń, co prowadzi do rozwoju egoizmu i instrumentalnego traktowania drugiego, nawet Boga. Konsekwencją są grzechy przeciw cnocie nadziei: złe pragnienia, lęki, przygnębienie, gnuśność i agresja, która sprawia, że zadajemy sobie nawzajem wiele ran, krzywd, okazujemy sobie wrogość i wykluczamy się nawzajem. Wszystko to zamyka nas w indywidualizmie i niszczy nadzieję, rodząc smutek, który zagnieżdża się w sercu, czyniąc ludzi zgorzkniałymi i niecierpliwymi" - napisał.
W ostatniej części listu biskup opolski wskazuje na Maryję, której postawa podpowiada nam, jak żyć w gotowości pełnej tęsknoty i nadziei na spotkanie z Panem. "W Maryi znajdujemy więc podpowiedź, jak odbudować nadzieję i promieniować nadzieją. Dlatego Jej opiece powierzmy realizację tego jubileuszowego zadania i owocne przeżycie Jubileuszu w naszych rodzinach i parafiach. Niech tegoroczny Adwent będzie czasem solidnego przygotowania się do Roku Świętego przez zbudowanie solidnej motywacji dla odnowienia przymierza z Bogiem i przez podjęcie trudu takiego przeorientowania codzienności, aby bardziej żyć Bogiem. Postawmy sobie Pana przed oczy, rozważajmy słowo Boże i spoglądajmy z wiarą na krzyż, aby zobaczyć, jak bardzo nas Chrystus umiłował i jak wielką mocą miłości dysponuje" - zaapelował bp Czaja.
Skierował też do diecezjan prośbę: "Proszę was o modlitwę wstawienniczą za nas, kapłanów, za kleryków, młode pokolenie i rodziny, o Boże powołania i o gotowość wielu wiernych do podjęcia posług w Kościele opolskim".
List pasterski odczytywany jest w kościołach diecezji opolskiej 1 grudnia, w I niedzielę Adwentu.