- Wierzę głęboko, że to, jakim był księdzem, jakim był człowiekiem, będzie zarówno wielkim świadectwem dla wielu, jak i wzorem postaw - dla młodych księży i dla młodych ludzi - mówiła odbierając nagrodę Agnieszka Horak-Szafarczyk, wnuczka brata ks. Tomasza.
Dzisiaj wieczorem (9 grudnia) w Raciborskim Centrum Kultury odbyła się gala wręczenia Medali im. Ks. Prałata Stefana Pieczki „Unitas in veritate”. Noszące imię ks. Pieczki, wybitnego i pamiętnego proboszcza parafii Wniebowzięcia NMP w Raciborzu, wyróżnienia osób zasłużonych dla ziemi raciborskiej przyznawane były po raz 22.
– Patronem nagrody jest człowiek będący w pamięci naszych parafian, człowiek o niezwykłych walorach. Ks. Stefan Pieczka był człowiekiem nadziei i pojednania. Mamy na to setki przykładów. Jakież to jest ponadczasowe i aktualne. Był ponadto prostym, nieprzeciętnym człowiekiem. Odkrywamy go stale. Słuchając laudacji laureatów Medalu odkrywamy, że był natchnieniem dla wielu ludzi – mówił dr Adam Szecówka, przewodniczący Kapituły Medalu.
W tym roku Kapituła wyróżniła: Agatę Tańską, pedagoga, oligofrenopedagoga, dyrektorkę Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Niesłyszących i Słabosłyszących w Raciborzu, Adama Hajduka, byłego prezydenta miasta i starostę raciborskiego, kierownika biura projektu „Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny”, Renate i Josefa Gonschior, zasłużonych działaczy na rzecz zachowania kultury i języka niemieckiego oraz na rzecz dobrych relacji polsko-niemieckich ziemi raciborskiej, Muzeum w Raciborzu oraz śp. ks. Tomasza Horaka, wieloletniego asystenta kościelnego i publicystę „Gościa Opolskiego”, który jako młody ksiądz był wikariuszem w Kietrzu u boku ks. proboszcza Stefana Pieczki.
– Chcę podziękować za pamięć o moim stryju. Jest to dla mnie bardzo wzruszający moment, bo to jest dla nas jeszcze świeża strata. Liczę na to, że ten pośmiertny medal pomoże w tym, aby rozpropagować jego prace, jego dzieła, jego życie, jego staranie. Wierzę głęboko, że to jakim był księdzem, jakim był człowiekiem będzie zarówno wielkim świadectwem dla wielu, jak i wzorem postaw – dla młodych księży, dla młodych ludzi. Może kogoś natchnie do wyboru seminarium duchownego? – powiedziała odbierając nagrodę dla zmarłego w sierpniu br. ks. Tomasza Horaka, wnuczka jego brata Agnieszka Horak-Szafarczyk.
Gala zakończyła się koncertem w wykonaniu Nairy Ajwazjan (sopran), Tomasza Jedza (tenor), Mieczysława Błaszczyka (tenor) oraz Andrzeja Rosoła (fortepian).