W poniedziałek 6 stycznia w Opolu i innych miejscowościach diecezji znów przejdą barwne orszaki. Gdzie i kiedy?
Hasło tegorocznego Orszaku: "Kłaniajcie się królowie!" nawiązuje do ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Jubileuszowego - 2025 lat od narodzenia Chrystusa oraz 1000-lecia rocznicy koronacji pierwszego króla Polski, Bolesława Chrobrego.
Podczas konferencji prasowej w opolskiej kurii (w czwartek 3 stycznia) do udziału w orszaku zachęcali biskup Waldemar Musioł, prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, a także ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego i Aneta Skiba z Młodzieżowego Domu Kultury.
Prezydent Wiśniewski podkreślał świecką część - wagę państwowej rocznicy - tysiąclecia Korony Polskiej, przyznając równocześnie, że oczywiście historia Orszaku Trzech Króli jest znacznie dłuższa i ma nieco inną symbolikę.
Z kolei biskup Musioł doceniając historyczny i społeczny wymiar tych wydarzeń także z perspektywy Kościoła, zachęca do zaczerpnięcia z tego, co szlachetne z tamtych czasów (m.in. jedność narodową, współodpowiedzialność za ziemską ojczyznę). Wskazuje jednak na inny kontekst tegorocznego orszaku - dopiero co rozpoczęty Rok Święty pod hasłem "Pielgrzymi nadziei". - Uczestnicząc w orszaku będziemy właśnie takimi pielgrzymami nadziei. Poprzez udział w tym nawiązujemy nie do baśni, a do konkretnego wydarzenia w historii, także w historii zbawienia, które związane jest z przyjściem Jezusa na świat i oddaniem mu pokłonu przez mędrców ze Wschodu. To źródło ewangeliczne, które chcemy podkreślać i również w tym roku przeżyć, aby przez kulturę i takie wydarzenie o charakterze społecznym, wspólnotowym, ewangelizować - dodaje biskup.
Opolski orszak rozpocznie się w poniedziałek 6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego, o 14.30 na parkingu przed Narodowym Centrum Polskiej Piosenki. Tam artyści z Młodzieżowego Domu Kultury przedstawią sceny nawiązujące do Zwiastowania. Potem o 15.00 barwny korowód wyruszy ulicami: Barlickiego, Piastowską, Zamkową, przez pl. Wolności i ul. Ozimską, by dojść na plac Jana Pawła II. Tam będzie druga inscenizacja przedstawiająca pokłon Trzech Króli a potem wspólne śpiewanie kolęd. W tym pomagać ma orkiestra dęta z Górażdży oraz schola z kościoła oo. jezuitów w Opolu.
Organizatorzy zachęcają wszystkich uczestników - dzieci i dorosłych - do przebrania się na zielono (orszak azjatycki), czerwono (orszak europejski) lub niebiesko (orszak afrykański). Przygotowano również kilka tysięcy papierowych koron.
Trzej Królowie ze swoimi świtami przejdą także w innych miejscowościach, m.in. w Raciborzu, Kędzierzynie-Koźlu (Sławięcicach), Nysie, Prudniku, Białej, Paczkowie czy - po raz pierwszy - w Kolonowskiem.
Już dzień wcześniej, w niedzielę 5 stycznia orszak przejdzie ulicami Ostrożnicy. Rozpoczęcie o 14.00 na ul. Kopidolskiej, zakończenie na placu farskim, gdzie będzie czekał poczęstunek.
A już 6 stycznia w Raciborzu strumień niebieski wyruszy z kościoła Matki Bożej (ok. 13.45), zielony o 14.00 z parkingu przy kościele św. Mikołaja (przy rondzie Solidarności - tzw. "nerka"), a czerwony ok. 14.15 z kościoła NSPJ. Ok. 14.20 przy parkingu Państwowej Szkoły Muzycznej (ul. Ogrodowa) będzie scena z domu Heroda, potem orszak przejdzie na Rynek, gdzie królowie złożą pokłon (ok. 14.45). Całość zakończy wspólne kolędowanie.
W Kędzierzynie-Koźlu w parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej (Sławięcice) orszak rozpocznie się o 14.30. Po przemarszu ulicami Sławięcic: żywa szopka i jasełka przygotowane przez dzieci oraz wspólne kolędowanie z kapelą góralską.
W Nysie początek orszaku o 15.00 przy kościele Wniebowzięcia NMP na Rynku Solnym. Po oddaniu hołdu małemu Jezusowi wspólne kolędowanie przy żłóbku.
Również w Niemodlinie orszak wyruszy o 15.00 z parkingu przy Ośrodku Kultury do kościoła na kolędowanie oraz na koncert pt. "Najpiękniejsze polskie kolędy na skrzypcach i gitarze".
W Paczkowie poszczególni królowie ze świtami wyruszą o 13.30 z trzech miejsc: zielony - sprzed Ośrodka Kultury i Rekreacji (ul. Wojska Polskiego), niebieski - sprzed Szkoły Podstawowej nr 3 (ul. 1 Maja), zaś czerwony sprzed Zespołu Szkół (ul. Kołłątaja). Spotkanie trzech "strumieni" o 14.00 przy kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Staszica) i przemarsz w stronę kościoła parafialnego.
W Białej orszak poprzedzi o 15.00 koncert kapeli góralskiej Beskidzcy zbóje w kościele Wniebowzięcia NMP. O 16.00 wyruszy stamtąd Orszak Trzech Króli, by po przejściu ulicami miasta dotrzeć do żywej szopki.
W Oleśnie Orszak Trzech Króli rozpocznie się o 16.00 w kościele pw. Bożego Ciała. Przejdzie stamtąd ulicami miasta (ul. Małe Przedmieście, ul. Mostowa - obok Małego Parku, ul. Kościelna, ul. Rynek), by na oleskim Rynku spotkać się pod Ratuszem i złożyć pokłon Nowonarodzonemu.
W Kietrzu o 15.00 królowie ze świtami wyruszą z kościoła pw. św. Tomasza Apostoła. Przemarsz zakończy wspólne kolędowanie w kościele Trzech Króli na ul. Raciborskiej u ss. misjonarek franciszkanek.
W Dobrodzieniu Orszak Trzech Króli rozpocznie się Mszą Św. o 14.00 w kościele św. Marii Magdaleny, następnie w towarzystwie Orkiestry Dętej z Szemrowic przejdzie ulicami miasta do stajenki na Rynku. Tam będą przedstawione jasełka w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Dobrodzieniu, pt. "Gwiazda nad Dobrodzieniem. Historia i tradycja w 650-lecie miasta" a potem wystąpi Schola 4HIM.
Mieszkańcy Domecka wyruszą w orszaku o 15.30 z boiska przy OSP.
W Gorzowie Śląskim o 11.30 zacznie się Msza św. z udziałem Trzech Króli w kościele pw. Świętej Trójcy. Potem będzie koncert orkiestry Zdrowy Band i zespołu wokalnego Fabrykanci. Po nim nastąpi przemarsz ulicami Gorzowa, a potem powitanie Świętej Rodziny.
W Kolonowskiem zbiórka o 14.00 przy szkole nr 1, przejście ul. Szkolną, Kościuszki, ks. Czerwionki, ul. Leśną. Po drodze będą scenki, a orszak zakończy wspólne kolędowanie w ogrodach parafialnych.
W parafii św. Andrzeja w Ujeździe gminno-dekanalny orszak rozpocznie się o 15.00 na Rynku śpiewaniem kolęd i degustacją zup, bigosu itp. potem nastąpi przywitanie Trzech Królów i wraz z nimi wszyscy udają się do Stajenki przed kościołem, by pokłonić się Dzieciątku i złożyć dary. Zaś na zakończenie w kościele z jasełkami wystąpi Teatr "Faska" z Piotrówki.
Kto ma bliżej może wziąć udział w orszaku zorganizowanym "po sąsiedzku" - np. w Dziergowicach (diecezja gliwicka). Tam orszak wyruszy o 14.30 z ul. Kościelnej i Klasztornej, na trasie przemarszu będą liczne atrakcje, a wydarzenie zakończy koncert kolęd w Domu Kultury.
Odbędzie się także w Brzegu, Byczynie, Biskupicach, Praszce, Wołczynie, Lubszy, Jędrzejowie, Jasienicy Dolnej, Kadłubie, Namysłowie czy Włodarach.