Już w najbliższą niedzielę w sanktuarium św. Anny w Górze Świętej Anny.
W sobotę 25 stycznia przypada 25. rocznica śmierci bp. Antoniego Adamiuka. Był opolskim biskupem pomocniczym w latach 1970-1989 - postacią wybitną, zasłużoną, o trudnych i dramatycznych kolejach życia. Urodził się w rodzinie emigrantów polskich w Old Forge (USA) w 1913 r. Potem jego rodzina wróciła do ojczyzny i osiadła w Maksymówce k. Zbaraża. Święcenia kapłańskie przyjął we Lwowie na niecałe 3 miesiące przed wybuchem II wojny światowej. Po wojnie rozpoczął pracę na Śląsku Opolskim - na ziemi głubczyckiej, gdzie jego pamięć jest kultywowana do dziś w sposób szczególny (jego imię nosi m.in. hufiec ZHP w Głubczycach).
Bp Antoni Adamiuk zasłużył się na wielu polach działalności duszpasterskiej. Był mocno związany z ruchem Solidarności, w stanie wojennym interweniował u władz w obronie uwięzionych, organizował pomoc ich rodzinom.
Ks. Alojzy Sitek, wieloletni współpracownik bp Adamiuka i jego następca na urzędzie kanclerza kurii, wspominał, że bp Antoni Adamiuk był jednym z trzech najbardziej znienawidzonych przez reżim komunistyczny biskupów: obok kard. Stefana Wyszyńskiego i bp. Ignacego Tokarczuka z Przemyśla.
- Można jego sylwetkę opisywać na wiele różnych sposobów. Ze względu na jego ciepłą, niezwykłą osobowość, która do ludzi lgnęła, i to do ludzi różnych możliwych formacji i postaw ideologicznych, nie zawsze do Kościoła przyjaźnie usposobionych, warto zaznaczyć, że potrafił z każdym dialog nawiązywać - podkreślał bp Jan Kopiec, autor biografii bp. Adamiuka, podczas sesji naukowej zorganizowanej w dniu poświęcenia w Opolu skweru im. bp. Antoniego Adamiuka (u zbiegu ulic ks. Baldego i Katedralnej).
Mszę św. w intencji śp. bp. Adamiuka - który jest pochowany na cmentarzu na Górze Świętej Anny - w niedzielę 26 stycznia o godz. 11.30 w bazylice św. Anny Samotrzeciej odprawi bp Waldemar Musioł, który również wygłosi homilię. Oprawę muzyczną liturgii zapewni chór i orkiestra bazyliki św. Anny Samotrzeciej.