Dzieci i młodzież mierzyły się z tematem „8 Błogosławieństw - zmagania bohatera w klasycznej literaturze polskiej w drodze do szczęścia”. Złote Maski trafiły w ręce grup teatralnych z Opola i Grabina.
Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich już od 15 lat organizuje w Częstochowie przegląd teatrów, w którym uczestniczą grupy teatralne z placówek prowadzonych przez tę organizację w całej Polsce. Od 2023 roku formuła przeglądu została poszerzona o eliminacje regionalne, które na Opolszczyźnie tym razem odbyły się w środę 2 kwietnia w Teatrze Ekostudio.
- Tegoroczny temat jest trudny, bo składa się jakby z dwóch członów. Chodzi o literaturę klasyczną i poszukiwanie szczęścia przez głównego bohatera, ale też o osiem błogosławieństw. Myślę, że części z grup udało się pogodzić oba wątki, część szukała swojej drogi, niemniej wszyscy starali się, żeby w ten temat wejść, co wcale łatwe nie było - mówi przewodniczący jury Adam Hutyra, aktor filmowy i teatralny, a także reżyser teatralny.
W zmaganiach o Złote, Srebrne i Brązowe Maski wzięły udział grupy teatralne ze szkół katolickich z Michałowa, Michałowic, Dębnika, Domaszkowic, Nowaków, Grabina i Opola.
- Teatr amatorski daje uczniom pewność siebie, ale jest też okazją do pracy nad własnymi emocjami, pomaga na samoregulację emocjonalną. Pomaga młodym ludziom być bardziej świadomymi tego, co się dzieje dookoła, ale też w jaki sposób mogą budować ten świat - podkreśla Aleksandra Bednarek z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK w Michałowie. Ich grupa teatralna przygotowała spektakl pt. „Dwa światy”. - Pracowaliśmy metodą warsztatową, więc dzieciaki same zaproponowały niektóre z rozwiązań kompozycyjnych czy zmian w tekście - opowiada A. Bednarek, podkreślając, że nie jest zwolenniczką tezy, że młodym ludziom się nie chce. - Trzeba im w odpowiedni sposób przedstawić zadanie, zachęcić ich - tłumaczy.
Jury oceniło 8 przedstawień w dwóch grupach wiekowych. W młodszej grupie (klasy I-IV) zwyciężyła inscenizacja przygotowana przez koło teatralne z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Rity w Opolu, prowadzone przez Dariusza Różańskiego. Bohaterką pokazanej historii jest dziewczynka z niepełnosprawnością.
Z kolei w starszej grupie (klasy V-VIII) najwyżej ocenione zostało przedstawienie pt. „Rozważania”, wystawione przez 11-osobową grupę Omega z Publicznej Szkoły Podstawowej SPSK im. św. Jana Pawła II w Grabinie. Ten pełen symboliki spektakl wyreżyserowały Joanna Ćwięka i Natalia Łaskarzewska, które w scenariuszu nawiązały do słów papieży Benedykta XVI i Jana Pawła II, jak i do klasyki literatury polskiej: „Lalki”, „Latarnika” i „Chłopów”.
- To przedstawienie na temat, to przedstawienie bardzo zorganizowane, przemyślane i pięknie reżyserowane - podkreśla jurorka Katarzyna Chęsy-Zajic.
- Nad przedstawieniem pracowaliśmy codziennie przez dwa tygodnie - mówi młodzież. - Mamy w naszej szkole świetną grupę teatralną. Uczniowie są bardzo zdyscyplinowani, zawsze słuchają, sami podsuwają różne pomysły. Więc jesteśmy z nich dumne - zapewniają nauczycielki.
Obie grupy teatralne, które tryskały radością ze zwycięstwa, będą reprezentowały region w finale przeglądu, który odbędzie się w Częstochowie.
W komisji konkursowej obradowali: Adam Hutyra, Katarzyna Chęsy-Zajic - śpiewaczka operowa, misjonarka, koordynatorka warsztatów artystycznych w Stowarzyszeniu Przyjaciół Szkół Katolickich oraz Elżbieta Rosińska - członek Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.
- Widzimy, że poziom z roku na rok rośnie, że szkolne grupy teatralne coraz częściej posługują się znakiem. Teatr jest przecież przenośnią, jest światem samym w sobie, który z jednej strony musi być zrozumiały dla widza, ale z drugiej strony nie trzeba odpowiadać na wszystkie pytania, wystarczy je dobrze zadać. I już jest teatr - tłumaczy Katarzyna Chęsy-Zajic.
Jury przyznało także maski najlepszym reżyserom i aktorom. W starszej grupie wiekowej nagród indywidualnych dla aktorów było aż 11. W gronie wyróżnionych znalazły się wszystkie dziewczęta ze starszej grupy teatralnej ze PSP SPSK im. św. Rity w Opolu. Ośmioosobowa grupa pod kierunkiem Dariusza Różańskiego zaprezentowała spektakl „Parasole”.
- Każda z was zasługuje na nagrodę aktorską. Do waszego przedstawienia mamy tylko jedną uwagę, żeby temat był bardziej czytelny, żebyście lepiej się z nim spotkały. Wasz teatr niesłychanie się rozwija, jest coraz piękniejszy i bardziej kolorowy. Idźcie dalej tą drogą - mówi jury.
O Przeglądzie Teatrów Szkolnych napiszemy także w „Gościu Opolskim” nr 16/2025 w niedzielę 20 kwietnia br.