Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
  • Historia Kościoła (9) 03/2025
    Historia Kościoła (9) 03/2025 Dokument:(9220196,Państwo ze stosów. Czy Francja podłożyła za dużo ognia pod własną historię?)
  • GN 16/2025
    GN 16/2025 Dokument:(9218524,Zwycięzca śmierci)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Wysłuchać, zrozumieć, współdziałać

Wysłuchać, zrozumieć, współdziałać przejdź do galerii

Takie cele postawili sobie organizatorzy synodalnego spotkania liderów, animatorów i duszpasterzy wspólnot i grup młodzieżowych.

 
Synodalne spotkanie odbyło się w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży Ławka w Opolu. Anna Kwaśnicka /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭

Diecezjalni duszpasterze młodzieży, zapraszając na synodalne spotkanie, podkreślali, że chcą lepiej poznać potrzeby grup i wspólnot młodzieżowych oraz razem z odpowiedzialnymi za nie zastanowić się, jak Ławka - czyli diecezjalne duszpasterstwo młodych - może je wspierać i skutecznie im pomagać.

- Nie chciałbym, żebyśmy myśleli, że duszpasterstwo Ławka i młodzież w diecezji jest czymś odrębnym. Ławka to pomysł diecezji na duszpasterstwo młodzieży. Zatem Ławka jest dla wszystkich wspólnot młodzieżowych, dla oazy, ministrantów, marianek, grup charyzmatycznych, po prostu dla wszystkich młodych - podkreśla ks. Piotr Kłonowski, współtworzący diecezjalne duszpasterstwo młodych razem z ks. Łukaszem Knieciem.

W synodalnym spotkaniu, zorganizowanym 6 maja w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Opolu, wzięli udział przedstawiciele 17 wspólnot i grup młodzieżowych. Uczestnicy losowo zostali podzieleni na kilkuosobowe grupki, w których rozmawiali na przygotowane przez organizatorów zagadnienia. Po każdym bloku był czas na zreferowanie na forum zebranych myśli, a także na dodatkową dyskusję.

- Na dzisiejszym spotkaniu cenne jest to, że skupiamy się nie tylko na tym, co nam się udaje, ale też szczerze rozmawiamy o tym, jakie mamy problemy. W naszej wspólnocie mieliśmy taki czas, że mało osób przychodziło na spotkania. Okazuje się, że inni też się z tym mierzą. Teraz, kiedy przychodzi więcej osób, naprawdę cieszymy się z każdego spotkania, a modląc się razem, czujemy ducha wspólnoty - zapewniają Gabriela Kalka i Julia Orszulak z paczkowskiej wspólnoty „Młode Piątki”.

- Spotkania mamy co piątek wieczorem. Jesteśmy podzieleni na dwie grupy: starszą i młodszą. Czasem razem robimy pizzę albo oglądamy religijny film, o którym potem rozmawiamy. Nasz duszpasterz, ks. Tadeusz Komorek przygotowuje dla nas konferencje. We wspólnocie czujemy się ze sobą dobrze, jesteśmy zintegrowani i łatwo łapiemy więź z nowymi osobami, które przychodzą na spotkania - opowiadają Gabriela i Julia. Niektóre piątkowe spotkania poświęcają na przygotowanie planowanych wydarzeń. Jedną z nich jest niedzielna kawiarenka, do której dwa razy w roku zapraszają parafian. Jako wspólnota młodzieżowa pomagają też w organizacji festynów parafialnych i innych inicjatyw realizowanych przez różne grupy w parafii. - Po prostu jesteśmy zaangażowani w Kościele - mówią wprost.

Światowy Dzień Młodzieży

Jeden z bloków dotyczył organizowanych w diecezji obchodów Światowego Dnia Młodzieży, które odbywają się z inicjatywy papieża i z założenia mają gromadzić wszystkich wierzących młodych ludzi w danym Kościele lokalnym.

W diecezji opolskiej obchody te - pod nazwą Ławka ŚDM - organizowane są w sobotę przed uroczystością Chrystusa Króla. Mimo szerokiego zaproszenia kierowanego do młodych, również bezpośrednio do Dzieci Maryi i Liturgicznej Służby Ołtarza, frekwencja na nim nie jest imponująca. I właśnie to było jednym z zagadnień, z jakimi mierzyli się uczestnicy synodalnego spotkania. Z jednej strony oceniali, co podczas ostatniej Ławki ŚDM im się najbardziej podobało i z jakich elementów powinno składać się to wspólne świętowanie, a drugiej strony mogli zastanowić się nad tym, co ma wpływ na niską frekwencję i co można zrobić, by uczestników było więcej.

Okazuje się, że nie wszyscy liderzy i animatorzy zdają sobie sprawę z rangi Światowego Dnia Młodzieży i jego znaczenia, a także z tego, że jego termin - obowiązujący na całym świecie - wyznaczony jest przez papieża. Najpierw była to Niedziela Palmowa, a od kilku lat jest to uroczystość Chrystusa Króla.

- Ławka ŚDM jest dla młodych w diecezji opolskiej najważniejszym spotkaniem w ciągu roku. To czas, kiedy mogą usłyszeć, co papież do nich mówi. Na każdy Światowy Dzień Młodzieży papież pisze orędzie, a jego treść staje się tematem Ławki ŚDM. Teraz, kiedy katecheza w szkole będzie uszczuplona, młodzi potrzebują mocnych znaków, że w wyznawaniu wiary nie są sami - podkreśla ks. Kłonowski. Dodaje, że udział w Ławce ŚDM jest też okazją, by zainspirować się, co w swoich wspólnotach można wprowadzić czy zrobić inaczej niż dotychczas.

Radości i trudności

W innym bloku tematycznym liderzy, animatorzy i duszpasterze rozmawiali o życiu swoich wspólnot i grup młodzieżowych. Dzielili się radościami i trudnościami, opowiadali o tym, z czego są dumni, zastanawiali się w jaki sposób DM Ławka może im pomóc.

Młodzi mówili wprost, że radość czerpią z samego faktu spotykania się z rówieśnikami i możliwości rozmawiania z nimi o Panu Bogu. Zapewniali, że cieszą się z każdej nowej osoby, która pojawia się w ich gronie. Radość daje im możliwość angażowania się w parafii, a także poczucie, że tworzą jedność. W niektórych grupach funkcjonuje zwyczaj wspólnego świętowania urodzin, a także przeżywania spotkania wigilijnego i wielkanocnego. Cieszą ich wspólne wyjazdy i rekolekcje.

Dumą napawa ich realizacja różnych fajnych wydarzeń, jak i działania podejmowane na polu charytatywnym, a przede wszystkim to, że ich wspólnoty nie są tylko kółkami wzajemnej adoracji, ale przestrzeniami, w których razem się formują.

Nie ukrywają, że te wszystkie wymieniane radości przeplatają się z trudnościami. Dostrzegają brak zaangażowania rówieśników w grupy młodzieżowe przy parafii. Zauważają przy tym, że nieraz młodzi chcą czerpać z tego, co przygotują inni, ale sami nie zawsze chcą się zaangażować. Niektórym grupom brakuje własnej przestrzeni. Nie zawsze dobrze układa się współpraca z księżmi posługującymi w parafii, a duszpasterze wspólnot młodzieżowych zbyt często są zmieniani. Wprost zostało powiedziane: „Potrzebujemy księdza, który nas poprowadzi, ale nie będzie gwiazdorzyć”.

Trudnością jest też zebranie budżetu na działalność, a na polu relacyjnym - tworzenie się podgrup, obawa przed oceną ze strony innych, a czasem otwarcie są na nową osobę.

- Kiedy padło pytanie, jak Ławka może nam pomóc, pomyślałam, że diecezjalni duszpasterze wraz z młodymi z ekipy powinni odwiedzać te parafie, w których duszpasterstwo młodych nie jest mocno rozwinięte. Byłaby to okazja do świadectwa i wyjścia naprzeciw młodym ludziom. Jeśli to będę miejscowości w pobliżu Prudnika, to też chętnie dołączymy - mówi Emilia Kawa, liderka Scholi Ichtis z parafii św. Michała Archanioła w Prudniku. Przyznaje, że w duszpasterstwo młodzieży w parafii zaangażowana jest totalnie. - Prowadzę naszą młodzieżową scholę, śpiewamy na niedzielnej Mszy św. o 10.00, a co piątek mamy swoje spotkania. Czasem jest to celebracja dla kandydatów do bierzmowania, innym razem organizujemy uwielbienie albo robimy próbę do kolejnych wydarzeń - opowiada.

Emilia przyznaje, że bardzo podoba jej się formuła synodalnego spotkania. - Wymieniamy się doświadczeniami, dzielimy się tym, co w parafiach nam się udało zdziałać, ale też nie unikamy rozmów o trudnościach. To bardzo budujące, że możemy tu porozmawiać z księżmi i z młodymi z innych parafii, że możemy wspólnie zastanowić się nad tym, co warto zrobić lepiej - mówi. - Warto proponować wydarzenia organizowane przez Ławkę, ale też i wydarzenia, które dla młodych organizujemy w naszych miejscowościach. W diecezji opolskiej jesteśmy przecież wielką wspólnotą młodych, którzy na co dzień mają swoje miejsce w konkretnych parafiach. To tam działamy, a na poziomie diecezjalnym spotykamy się co jakiś czas, np. na Ławce Go czy Ławce ŚDM - podsumowuje Emilia.

Projekt Kościół

Wśród inicjatyw, które w synodalnych wypowiedziach okazały się ważne dla młodych jest m.in. Ładowarka, czyli odbywające się raz do roku weekendowe spotkanie formacyjno-modlitewne dla kandydatów do sakramentu bierzmowania. Z kolei bardzo ważnym miejscem jest dla nich Kurnik, czyli dom duszpasterstwa młodych Ławka mieszczący się na Górze św. Anny. A czego jeszcze w parafialnych wspólnotach młodzieżowych oczekują od DM Ławka? W niejednej wypowiedzi padło, że potrzebne są kursy dla liderów i animatorów tych grup, szkolenia, które podpowiedzą im, jak działać w parafiach.

- Bliskie jest nam podejście ks. Blachnickiego, który mówił, że żeby świadczyć, najpierw trzeba czegoś doświadczyć. W Ławce nie chodzi nam o formowanie aktywistów, ale tych, którzy mają relację z Jezusem. Chcemy, żeby młodzi dali się zaprosić do formacji. Damy im przestrzeń i pomożemy w spotkaniu się z Jezusem, a także pomożemy im wzmocnić się, by o tym spotkaniu umieli opowiedzieć innym - mówi ks. Kłonowski.

Duszpasterz zapowiada przy tym nową inicjatywę pn. "Projekt Kościół". To wakacyjne rekolekcje, które odbędą się w Kloster Esthal w Niemczech. Będą one czasem budowania relacji z Jezusem i odkrywania Kościoła.

W planie rekolekcji, które poprowadzi ks. Kłonowski, jest pogłębiona modlitwa słowem Bożym, rozmowy o Kościele w oparciu o dokumenty Evangelii Gaudium, Gaudium et spes i Christus vivit, nauka śpiewów liturgicznych, a także wspólna praca i zabawa. Zapisy już trwają. Szczegóły na stronie lawka.org.

« ‹ 1 › »
Spotkanie liderów i animatorów wspólnot młodzieżowych

Foto Gość DODANE 06.05.2025 AKTUALIZACJA 08.05.2025

Spotkanie liderów i animatorów wspólnot młodzieżowych

​We wtorek 6 maja w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Opolu odbyło się synodalne spotkanie liderów i animatorów wspólnot młodzieżowych. Prowadzone rozmowy dotyczyły m.in. współpracy z diecezjalnym duszpasterstwem "Ławka", przebiegu diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży, a także radości i trudności doświadczanych we wspólnotach młodzieżowych.  
oceń artykuł Pobieranie..

Anna Kwaśnicka Anna Kwaśnicka

|

GOSC.PL

publikacja 08.05.2025 13:43

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DUSZPASTERSTWO MŁODZIEŻY
  • KS. PIOTR KŁONOWSKI
  • MŁODZIEŻ
  • ŁAWKA

Polecane w subskrypcji

  • Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
    • Konklawe
    • Piotr Legutko
    Czy zdarzyło się, że decyzja kolegium kardynalskiego podjęta została pod przymusem? Burzliwa historia konklawe
  • Papież – człowiek Ewangelii
    • Agata Puścikowska / ks. Janusz Chyła
    Papież – człowiek Ewangelii
  • Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    Brat Franciszek. Papież, który nie lękał się gestów symbolicznych, wręcz rewolucyjnych
  • Abp Wojda dla „Gościa”: Jesteśmy zapewne na początku wielkiej reformy, zmian, które papież Franciszek zapoczątkował. Widzimy, że były potrzebne
    • Rozmowa
    • ks. Adam Pawlaszczyk
    Abp Wojda dla „Gościa”: Jesteśmy zapewne na początku wielkiej reformy, zmian, które papież Franciszek zapoczątkował. Widzimy, że były potrzebne
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X