Opolskie obchody 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Dzisiaj (8 maja) przed południem na placu Wolności w Opolu odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę kapitulacji faszystowskich Niemiec, co zakończyło II wojnę światową w Europie.
- Żyjemy w czasach bardzo niespokojnych, gdzie kilkaset kilometrów od naszego miasta, za naszymi granicami, toczy się regularna wojna. Gdzie codziennie dochodzi do bombardowań, gdzie codziennie giną niewinne osoby, matki z dziećmi, cywile. W trudnym momencie historii szczególnie ważne jest, by zwrócić uwagę na nasze bezpieczeństwo wewnętrzne i wzmacnianie naszego uczestnictwa w strukturach międzynarodowych: Unii Europejskiej i Pakcie Północnoatlantyckim. Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz mówił o tym, że zło bardzo niewinnie się zaczyna – od niepozornych przejawów dyskryminacji, wykluczania, ograniczenia dostępu pewnym grupom społecznym np. do możliwości dokonywania zakupów w sklepach, wydzielania im czasu na realizację swoich spraw. A później to wszystko pogłębia się, staje się coraz bardziej radykalne i w końcu prowadzi do jednoznacznego wykluczenia jakiejś grupy społecznej. Ostateczną tego realizacją jest eksterminacja, śmierć. Niestety takie zachowania wykluczające zdarzają się wśród parlamentarzystów dzisiaj, w XXI wieku - mówił podczas uroczystości Łukasz Sowada, wiceprezydent Opola, nawiązując do zdewastowania przez Grzegorza Brauna, europosła i kandydata na urząd prezydenta RP, wystawy przed opolskim ratuszem.
Na placu przed pomnikiem opolskiej „Nike” zgromadzili się kombatanci, delegacje władz państwowych i samorządowych, poczty sztandarowe 18 opolskich szkół oraz kompania honorowa 10. Opolskiej Brygady Logistycznej. Obchody rozpoczęto od wciągnięcia na maszt flagi narodowej oraz odśpiewania hymnu państwowego.
- W tych trudnych geopolitycznie czasach powinniśmy się mimo wszystko cieszyć z tego, że nasz kraj się rozwinął, że po kilkudziesięciu latach niewoli mogliśmy przystąpić do struktur europejskich i dzisiaj jesteśmy podawani jako przykład dumnego, bezpiecznego mimo wszystko, kraju w sercu Europy. Niech tak pozostanie, ale niech ta rocznica będzie też dobrym momentem do wspomnienia wszystkich, którzy polegli na wojnie, ponieśli najwyższą ofiarę. Chwała bohaterom! – mówił Ł. Sowada.
W przemówieniach oficjeli mocno akcentowana była konieczność pamięci nie tylko o okrucieństwie każdej wojny – w tym przede wszystkim II wojny światowej i obecnej wojny w Ukrainie - ale także ostrzeżenie, by nie tolerować postaw prowadzących do wojny.
- Czerpanie z wiedzy o II wojnie światowej ma głęboki sens. Dlatego właśnie spotykamy się dziś żeby uczcić zakończenie II wojny światowej – najkrwawszego konfliktu w dziejach ludzkości. Wojna ta nauczyła świat jak kruche są wolność i pokój jeśli nie potrafimy ich bronić wspólnie. Mija 80 lat od zwycięstwa nad faszyzmem, ale historia nie daje nam o sobie zapominać. Dziś, patrząc na wschód, wszyscy o tym mówimy, wszyscy to czujemy doskonale. Nie tylko widzimy ogień wojny, ale i cierpienie ludności cywilnej, agresję i próbę narzucania innemu narodowi swojej woli. To przypomnienie, że pokój nie jest nam dany raz na zawsze. W świecie dzisiejszym gdzie dezinformacja podważa zaufanie, a język nienawiści znów staje się narzędziem w rękach polityki, szczególnie ważna staje się pamięć. Musimy też wyciągać wnioski: nie odwracać wzroku, gdy gdzieś łamana jest godność człowieka. Nie być obojętnym, gdy zagrożona jest prawda. Mamy ten obowiązek wobec tych, którzy zginęli w obronie wolności - mówił wicewojewoda opolski Piotr Pośpiech.
Wicemarszałek województwa Zuzanna Donath-Kasiura rozpoczęła przemówienie od podziękowania i wdzięczności kombatantom za to, że od 80 lat „żyjemy w kraju i regionie, w którym jest pokój”. – Myślę, że musimy się nauczyć jako społeczeństwo być bardziej uważnymi i ostrożnymi, bo zło jest dookoła nas. Nie możemy poddawać się nienawiści tylko uczyć się dialogu z inaczej myślącymi, jak nam często powtarzał abp Alfons Nossol – dodawała wicemarszałek.
Po przemówieniach modlitwę za ofiary II wojny światowej odmówił ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry. Potem odbył się Apel Pamięci, salwa honorowa, złożono wieńce i kwiaty pod pomnikiem „Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego”.
Opolskie uroczystości 80. rocznicy zakończenia II wojny światowej