W Raciborzu odbędą się IV Dni Dulcissimiańskie

W planie m.in. czuwanie modlitewne, sympozjum pt. "S.M. Dulcissima w dziełach sztuki i oratorstwie", piknik rodzinny oraz dwa koncerty.

Dni Dulcissimiańskie organizowane w Raciborzu po raz czwarty odbędą się od 16 do 18 maja. 

W piątkowy wieczór (16 maja) o 19.30 zaplanowane jest czuwanie modlitewne w kościele św.św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu.

W sobotę o 9.00 w Zamku Piastowskim rozpocznie się sympozjum pt. "S.M. Dulcissima w dziełach sztuki i oratorstwie". W planie jest pięć wykładów i panel dyskusyjny:

9.15 - "S. Dulcissima w literaturze" - red. Agnieszka Bugała;

10.00 - "Ikona doświadczenia wiary i piękna" - Ewa Krzemienowska;

11.15 - "Śpiewająca dusza - muzyka kościelna w życiu i kulcie służebnicy Bożej s.M. Dulcissimy" - ks. prof. Antoni Reginek;

• 12.00 - "Ekranowe siostry zakonne; jaki mógłby być film o s. Dulcissimie" - ks. prof. Marek Lis;

 • 13.45 - "Dulcissima w kaznodziejstwie" - ks. dr Bartłomiej Kuźnik;

• 17.10 - Debata nt. "Czy współczesny świat potrzebuje świętych. Aktualność świętych w naszych czasach" z udziałem s. Jolanty Zielińskiej SSpS, prof. Aleksandra Bańki i ks. dr. Przemysława Sawy.

W przerwie sympozjum, o 15.00 w kościele św. Jana Chrzciciela w Raciborzu sprawowana będzie Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Kopca. Natomiast zwieńczeniem sympozjum będzie koncert Marcina Stycznia z zespołem. Koncert został zatytułowany "Święci".

W niedzielę (18 maja) o 10.30 w kościele św.św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu rozpocznie się Eucharystia pod przewodnictwem biskupa opolskiego Andrzeja Czai.

Od 12.00 zaplanowany jest piknik rodzinny w klasztornym ogrodzie. A o 15.00 w kościele rozpocznie się majowy koncert muzyki sakralnej w wykonaniu Chóru Brzezie, zaproszonych solistów oraz chórów z Czech i Polski, a także przy udziale orkiestry symfonicznej PSM I i II stopnia im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach.


Helena Joanna Hoffmann urodziła się 7 lutego 1910 r. Pochodziła ze Zgody, dzielnicy Świętochłowic, a jej rodzinne korzenie sięgały Gąsiorowic w parafii Wniebowzięcia NMP w Jemielnicy. Była rezolutnym dzieckiem, dość szybko odkryła powołanie zakonne. Wstąpiła do sióstr Maryi Niepokalanej i przyjęła imię Maria Dulcissima. Postulat przeżywała we Wrocławiu, a nowicjat w Nysie. Już wtedy pojawiły się pierwsze symptomy choroby, która poważnie rozwinęła się w 1933 r., kiedy s. Dulcissima zamieszkała w Brzeziu. 18 maja 1936 r., w wieku 26 lat, zmarła w opinii świętości. Została pochowana na cmentarzu przy kościele św.św. Apostołów Mateusza i Macieja w Raciborzu-Brzeziu.

W 2000 r. jej szczątki ekshumowano i przeniesiono do sarkofagu na placu kościelnym. Co dnia palą się tam liczne znicze, pojawiają nowe listy i prośby o wstawiennictwo. Postępowanie beatyfikacyjne na etapie diecezjalnym w latach 1999-2019 przeprowadził Kościół katowicki. 

Służebnica Boża s. Dulcissima jest niezwykle skuteczną wstawienniczką u Boga.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..