Ekspozycję w Muzeum Uniwersytetu Opolskiego można oglądać jeszcze przez tydzień.
Otwarta w piątek 30 maja wystawa w muzeum uniwersyteckim prezentuje część z dewocjonaliów odnalezionych podczas badań archeologicznych w katedrze opolskiej prowadzonych w 2022 i 2023 r. przez zespół z Uniwersytetu Opolskiego pod kierunkiem dr Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej.
W dwóch gablotach wyeksponowanych jest kilkadziesiąt medalików maryjnych, medalików św. Benedykta, św. Sebastiana, medalików krzyżowych czy krzyżyków. Najliczniejszą grupę odnalezionych dewocjonaliów stanowi 20 medalików z wizerunkami Matki Bożej w rozmaitych – i nawet nieco dziś zaskakujących - przedstawieniach. Wszystkie eksponaty zostały poddane już renowacji i można podziwiać ich szczegóły. Choć naturalnie są to artefakty niewielkie.
Wystawie dewocjonaliów towarzyszą plansze prezentujące rzut poziomy odkrytego prezbiterium kolegiaty (dzisiejszej katedry) z początku XIII wieku, wzbudzającego największe emocje odkrycia tzw. tumby grobowej czy romańskich służek przy filarach oraz ściany południowej katedry z odkrytą klatką schodową zakrystii z XIV wieku. Wystawie towarzyszy szczegółowy opis poszczególnych znalezisk.
Wystawa będzie prezentowana jeszcze przez tydzień. Wstęp na nią jest wolny. Muzeum Uniwersytetu Opolskiego (pl. Kopernika 11, w gmachu Collegium Maius) jest czynne od poniedziałku do piątku w godz. 10 -16.