Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 32/2025
    GN 32/2025 Dokument:(9368241,Jak pięknie!)
  • GN 31/2025
    GN 31/2025 Dokument:(9358597,Ziemi całowanie)
  • GN 30/2025
    GN 30/2025 Dokument:(9350861,Zepsuty kompas)
  • GN 29/2025
    GN 29/2025 Dokument:(9344585,Wielkie dzieło tysiąclecia)
  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Świadectwo dane muzyką

Świadectwo dane muzyką przejdź do galerii

- Zagraj mi, a powiem ci jak wierzysz – mówił do organistów ks. Sławomir Zawada.

Świadectwo dane muzyką   Obecni i przyszli muzycy kościelni spotkali się w sobotę, 30 listopada na Mszy św. Karina Grytz-Jurkowska/ GN Na Adwentowy Dzień Skupienia do Opola przyjechali muzycy kościelni z całej diecezji.

Konferencję wygłosił dla nich ks. dr Sławomir Zawada z diecezji bielsko-żywieckiej, diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej i dyrektor diecezjalnej szkoły organistowskiej II stopnia

Rozpoczął trawestując początek z Ewangelii św. Jana słowami „Na początku była muzyka…”

- Brzmi obrazoburczo? Chyba nie bardziej jednak niż np. "Ave Maria" śpiewane podczas Komunii św., niektóre piosenki na Mszach św. z udziałem dzieci czy psalm responsoryjny, wykonywany w wielogłosie z chóru. (…) Myślę, że udało mi się wywołać w tym miejscu pewne napięcie, wątpliwości – stwierdził na początku wykładu.

Mówiąc na temat etosu muzyka kościelnego, o jego powołaniu, zadaniach i świadectwie życia, nawiązywał do słów Benedykta XVI i Jana Pawła II.

- Muzyka jest jak brama otwarta na nieskończoność, piękno i prawdę. Staje się łącznikiem między tym, co widzialne i niewidzialne, co przemijające i wieczne, w niej jest życie. (…) Takie ujęcie pozwala odkryć sens powołania organisty. Tworzone przez niego piękno, otwarte na nieskończoność jest najbardziej sugestywnym świadectwem, że Muzyka stała się Ciałem, wydobyta z pięciolinii przez kunszt artysty. Z miłości do piękna, z przejęcia się wielkością i pięknem Boga rodzi się muzyka sakralna, oparta na źródle z którego pochodzi, stanowiąc odbicie Bożej chwały – podkreślał kapłan.

Wskazywał też na zagrożenia – próżność w ocenie własnych umiejętności i wirtuozeria pragnąca wysunąć się na pierwszy plan. Wówczas muzyka nie rodzi się już z modlitwy, nie jest już modlitwą, lecz w wyniku fałszywie pojętej niezależności organisty opuszcza obszar liturgii, stając się celem samym w sobie. Piękno pieśni liturgicznej wyraża nie tylko dobro i głęboką prawdę, ale też świętość tego, kto gra. Organista powinien dawać także świadectwo swoim życiem.

Świadectwo dane muzyką   Dzień Skupienia był także okazją do rozmów i wymiany poglądów Karina Grytz-Jurkowska/ GN - Ministranci przed Mszą św. odmawiają swoją modlitwę. Ciekawe ilu organistów tak czyni przed położeniem rąk na klawiaturze. Daj Boże, że jest ich wielu, bo to słychać, czy ktoś modli się grą i śpiewem czy czyni to dla wynagrodzenia (…) Piękno jest powołaniem artysty, zadanym przez Stwórcę wraz z darem talentu artystycznego – dodał ks. S. Zawada.

Mówił wiele o rozwijaniu tego daru poprzez pracę, doskonaleniu warsztatu i formacji duchowej, która powinna temu towarzyszyć i odpowiedzialności, która na muzyku kościelnym spoczywa np. przy doborze repertuaru, zachowaniu sacrum celebracji muzyki liturgicznej, a także grzechach rodzących się z „chodzenia na skróty”.

Podczas dnia skupienia była też okazja do adoracji Najświętszego Sakramentu i Spowiedzi. Po niej była wspólna Eucharystia i spotkanie przy kawie.

Podczas spotkania w Domu Katechetycznym wręczono także dyplomy tegorocznym absolwentom Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej i indeksów studentom II roku. Ks. dr Grzegorz Poźniak, dyrektor DIMK oraz ks. prof. Tadeusz Dola, dziekan Wydziału Teologicznego UO podzielili się także informacjami na temat najnowszych osiągnięć tych placówek.


 

« ‹ 1 › »
Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

WIARA.PL DODANE 01.12.2013 AKTUALIZACJA 02.12.2013

Dzień Skupienia Muzyków Kościelnych

​30.11.2013 Opole. Na Dniu Skupienia Muzyków Kościelnych spotykają się młodzi i dopiero uczący się organiści. Jest to okazja do wspólnej modlitwy i spotkania. W tym dniu wręczane są też dyplomy absolwentom DIMK. Zdjęcia: Karina Grytz-Jurkowska GN  
oceń artykuł Pobieranie..

kgj

|

GOSC.PL

publikacja 01.12.2013 21:51

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DIMK
  • MUZYCY KOŚCIELNI
  • ORGANISTA
  • SPOTKANIE ORGANISTÓW

Polecane w subskrypcji

  • Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
    • Rozmowa
    • Andrzej Grajewski
    Jarosław Kaczyński dla GN: Chciałbym, aby Karol Nawrocki był prezydentem, który będzie zwalczał nieszczęście, jakie nam się trafiło
  • Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
    • Historia
    • Agnieszka Huf
    Całymi rodzinami poszli na śmierć. 81 lat temu Niemcy zlikwidowali obóz cygański w Auschwitz
  • Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
    • Temat Gościa
    • Franciszek Kucharczak
    Św. Jan Maria Vianney – zaprzeczenie klerykalizmu. Czegokolwiek oczekiwał od parafian, sam to robił
  • Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
    • Rozmowa
    • Agata Puścikowska
    Filip Chajzer o swoim wyjściu z uzależnienia od narkotyków i wierze, która zmienia życie
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X