Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 43/2025
    GN 43/2025 Dokument:(9469044,Rodzina – sens i stabilność)
  • GN 42/2025
    GN 42/2025 Dokument:(9458103,Zaczarowana miotła)
  • GN 41/2025
    GN 41/2025 Dokument:(9450251,Odpowiedzialni mężowie)
  • GN 40/2025
    GN 40/2025 Dokument:(9442266,Dziwne miny manekinów)
  • Gość Extra 3/2025 (13)
    Gość Extra 3/2025 (13) Dokument:(9436832,Słowo, które przygarnia)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Czy wierzysz jeszcze w moc Eucharystii?

Czy wierzysz jeszcze w moc Eucharystii? przejdź do galerii

- Dla księdza nie ma nic ważniejszego niż praktykowanie bycia z Jezusem - mówił w Opolu abp Józef Kupny.

Czy wierzysz jeszcze w moc Eucharystii?   Tym razem konferencję wygłosił abp Józef Kupny z Wrocławia Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Jak co roku tuż przed Adwentem kapłani spotykają się na swoim dniu skupienia. Piątkowe popołudnie bądź sobota. Kilka godzin spędzonych najpierw na adoracji, potem na braterskim spotkaniu, wreszcie na słuchaniu konferencji. Jest czas na Spowiedź, modlitwę, milczenie i odmówione razem Nieszpory.

W tym roku słowo do księży wygłosił arcybiskup wrocławski Józef Kupny, który mówił o tożsamości kapłańskiej. Podkreślał wagę relacji kapłana najpierw z samym Jezusem.

Czy wierzysz jeszcze w moc Eucharystii?   Był też czas wspólnotowej modlitwy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość -  Kapłan w swej tożsamości chrystologicznej powinien być świadomy, że jego życie jest tajemnicą, całkowicie włączoną w misterium Chrystusa i Kościoła. Kapłańskie życie domaga się otwartości na Jezusa, życia w Jego bliskości, chodzenia za Nim, słuchania - mówił abp J. Kupny.

Wskazywał, że powinno się to dokonywać przez upodabnianie się do Chrystusa. Kapłan nie działa w swoim imieniu. Przez sakrament święceń, mocą Ducha Świętego mężczyzna jest uzdalniany do czegoś, czego sam z siebie dać nie może.

- Czy jeszcze wierzysz w moc Eucharystii? Sprawujesz ją codziennie, przez lata, czy nie stał się to dla ciebie tylko rytuał? - to jedno z pytań, jakie skierował do kapłanów, przypominając, że w każdym sakramencie jest i działa Chrystus.

Mówił też o eklezjalnym wymiarze kapłaństwa, łączności z Kościołem, a zwłaszcza ojcowsko-synowskich relacjach z biskupem.

Czy wierzysz jeszcze w moc Eucharystii?   Braterskie spotkanie to ważna część tego dnia Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Nie znam biskupa, który nie ma świadomości, że ma być ojcem nie tylko dla wiernych, ale przede wszystkim dla swoich kapłanów. A jakim Ty jesteś synem? - pytał abp Kupny. Podkreślał wagę jedności z biskupem i całym Kościołem oraz odpowiedzialności za zachowania niegodne kapłana.

Kończąc, radził: - Wróć do momentu święceń: co wtedy myślałeś? Co mówiłeś Jezusowi? Co czułeś? Ile wtedy było w was miłości do Boga, do Chrystusa? Do tego trzeba wracać, bo to zdecydowało o tym, kim jesteś, odtąd szedłeś z Chrystusem, jego drogą.

Jak zwykle nie brakło okazji do rozmów, zakupu książek, złożenia życzeń współkapłanom - Andrzejom czy ofiarowania jałmużny. Tym razem zostanie ona przekazana diecezjalnemu jałmużnikowi - siostrze Aldonie Skrzypiec, na liczne dzieła charytatywne.

 

« ‹ 1 › »
Dzień skupienia księży

Foto Gość DODANE 01.12.2018

Dzień skupienia księży

​30.11.2018, Opole. Adwentowy dzień skupienia księży odbywa się w kościele seminaryjno-akademickim w Opolu. Część brała w nim udział w piątek 30.11, inni w sobotę. Konferencję głosił abp Józef Kupny z Wrocławia.  
oceń artykuł Pobieranie..

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

|

GOSC.PL

publikacja 01.12.2018 14:45

0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • DZIEŃ SKUPIENIA KAPŁANÓW
  • KAPŁANI
  • OPOLE

Polecane w subskrypcji

  • „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
    • Kościół
    • ks. Rafał Skitek
    „Umiłowałem Cię”. Jakie przesłanie płynie z pierwszej adhortacji Leona XIV?
  • Polacy ruszyli na samozbiory. Czy to uratuje polskiego rolnika?
    • Polska
    • Agata Puścikowska
    Polacy ruszyli na samozbiory. Czy to uratuje polskiego rolnika?
  • Jan Paweł II – mój prorok nadziei
    • Paulina Guzik
    Jan Paweł II – mój prorok nadziei
  • Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
    • Kościół
    • Marcin Jakimowicz
    Dumni z „długu”. Stypendyści Dzieła Nowego Tysiąclecia otrzymali nie tylko pieniądze
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X