Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Liturgia
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 28/2025
    GN 28/2025 Dokument:(9337843,Egocentryzm i poświęcenie)
  • Historia Kościoła (10) 04/2025
    Historia Kościoła (10) 04/2025 Dokument:(9291754,Bóg historii nieoczywistych. Edytorial nowego wydania „Historii Kościoła”)
  • Gość Extra 2/2025 (12)
    Gość Extra 2/2025 (12) Dokument:(9271942,Oczy Serca)
  • GN 26/2025
    GN 26/2025 Dokument:(9321844,Drużyna Augustyna )
  • GN 27/2025
    GN 27/2025 Dokument:(9330207,Ideologie systemowe )
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Niech prowadzi was muszla jakubowa

Niech prowadzi was muszla jakubowa przejdź do galerii

- Bardzo potrzebujemy was, którzy nie szczędzą Panu Bogu sił, miłości i czasu, by kroczyć tymi szlakami. Ludzie bardzo tego świadectwa potrzebują - mówił bp W. Musioł do caminowiczów.

 
Biskup odczytał akt zakończenia Jubileuszowego Roku Jakubowego i pobłogosławił opłatki. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
⏮ ⏪
⏩ ⏭
Niech prowadzi was muszla jakubowa   Spotkanie opłatkowe caminowiczów i sympatyków Dróg św. Jakuba w Opolu-Czarnowąsach. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Ponad setka caminowiczów spotkała się w piątek 13 stycznia w Opolu-Czarnowąsach na opłatku Stowarzyszenia Peregrini Opolienses (Opolscy Pielgrzymi).

Udział w nim wzięli pielgrzymi z całej diecezji wraz z zaprzyjaźnionymi: Górnośląskim Klubem Przyjaciół Camino i Wrocławskimi Przyjaciółmi Dróg Św. Jakuba oraz przedstawicielami sołectw, władz samorządowych, marszałkowskich, kapłanami - sympatykami opolskich pielgrzymów. Gościem specjalnym był bp. Waldemar Musioł

Podczas uroczystości biskup odczytał akt zakończenia Jubileuszowego Roku Jakubowego. On też wygłosił słowo i odmówił modlitwę do św. Jakuba, a potem pobłogosławił opłatki i obecnych.

Niech prowadzi was muszla jakubowa   Jedna z uczestniczek odczytała fragment Ewangelii o pokłonie Trzech Króli. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Czyż nasze życie, które jest drogą, nie jest podobne do drogi mędrców? To słowo - droga i w Kościele, i w życiu, i w waszym stowarzyszeniu odmieniamy przez wiele przypadków. Jest to droga długa i niełatwa, jest na niej więcej pytań niż pewności, więcej poszukiwań niż zwycięstw, że na tej drodze Pan stawia też ludzi - takich, którzy ich gościli, sprawiali, że było na tej drodze łatwiej, ale też przynajmniej jeden człowiek, Herod, któremu brakowało dobrej woli, który nienawidził Dziecięcia i przykrywał tę nienawiść rzekomą ciekawością, zainteresowaniem, a nawet chęcią okazania szacunku. Ta droga, podobnie jak drogi jakubowe, prowadzi do celu, do spotkania z Jezusem - tłumaczył.

- Czyńmy te nasze krótsze i dłuższe camina drogą do Jezusa. Drogą, w której mamy prawo pytać, na której mamy prawo błądzić, która będzie ciągłym poszukiwaniem, na której będziemy zauważajmy też ludzi: tych dobrych, którzy pomagają nam iść naprzód, i rozpoznawać tych drugich, nie po to, by ich potępiać, ale trzymać na dystans, a jeśli tylko się da, także ich próbować prowadzić właściwą drogą. Tak jak królowie z tej drogi wrócili, opowiadając, jak mówi tradycja, co widzieli w Betlejem, tak idąc drogą jakubową dzielcie się tym doświadczeniem Jezusa. Parafrazując tegoroczne hasło orszaku Trzech Króli, życzę wam: „Niech prowadzi was muszla jakubowa”, byście nie tylko mieli ją na ubraniach i pielgrzymich paramentach, ale też rozpoznawali ją jako znak prowadzący do Boga. Spotkanie z Nim nie może pozostać jedynie w sanktuarium naszego serca, ale trzeba z Jego pokojem, radością wyjść i się nim dzielić.

Niech prowadzi was muszla jakubowa   W Kosorowicach już wkrótce zostanie ustawiona ta kapliczka. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Podczas spotkania Helmut Starosta, szef Stowarzyszenia oraz ks. Norbert Widok, kapelan caminowiczów, podsumowali wydarzenia, organizowane przez Stowarzyszenie Peregrini Opolienses w latach 2021-2022 w ramach Jubileuszowego Roku Jakubowego w diecezji opolskiej. Zdradzili też plany na ten rok.

- Te spotkanie ma zebrać wszystkich caminowiczów, członków Stowarzyszenia, sympatyków dróg jakubowych, tych którzy pielgrzymują nimi, ale i tych, którzy opiekują się tym szlakiem, dbają o ludzi przemierzających jego odcinek od Góry Świętej Anny po Brzeg. Dziś także zamykamy oficjalnie Jubileuszowy Rok Jakubowy. W tym czasie my też organizowaliśmy różne wydarzenia, przygotowaliśmy różne przejścia Drogami św. Jakuba i innymi. W tym roku przypadnie 15 lat od wyznaczenia na Opolszczyźnie zajęliśmy się odbudową szlaku św. Jakuba, chcemy więc zachęcić ludzi do wspólnego świętowania - mówi Helmut Starosta.

Niech prowadzi was muszla jakubowa   Prawie setka uczestników znających się z różnych dróg camino to okazja do rozmów i kolejnych inspiracji. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Ciekawym punktem było krótkie wystąpienie Zbigniewa Kawy ze Stowarzyszenia Przyjaciół Kamienia Śląskiego, który opowiedział o budowanej w Kamieniu Śląskim alberdze. Zachęcał do wsparcia jej budowy i udziału w otwarciu.

Były i niespodzianki: cenny upominek - kapliczkę z wizerunkiem św. Jakuba od Górnośląskiego Klubu Przyjaciół Camino otrzymało sołectwo Kosorowice. Odebrały je Bożena Tkocz i Natalia Dyga z KGW „Syrońskie Dziołchy”.

- Przez naszą miejscowość - Kosorowice biegnie szlak św. Jakuba z Kamienia Śląskiego do Opola. My więc tych pielgrzymów widujemy, często też karmimy albo użyczamy noclegu. Trasę wyznaczają duże kamienie z muszlą, ale często ludzie pytają o drogę... I ta kapliczka stanie przy jednym z takich kamieni, przy tzw. ersteinie - zapowiadają.

Całość ubarwiały muzycznie Ewa Gacka a także Julia i Justyna Gonsior wygrywając w duecie hejnały na rogu a kulinarnie pyszności serwowane przez miejscowe panie, wielki tort z Tarnowa Opolskiego.

 

« ‹ 1 › »
Opolscy caminowicze podsumowali rok jubileuszowy

Foto Gość DODANE 14.01.2023 AKTUALIZACJA 15.01.2023

Opolscy caminowicze podsumowali rok jubileuszowy

​13.01.2023, Opole-Czarnowąsy. Caminowicze ze Stowarzyszenia Stowarzyszenia Peregrini Opolienses (Opolscy Pielgrzymi) z całej diecezji wraz z zaprzyjaźnionymi klubami z Górnego i Dolnego Śląska spotkali się na tradycyjnym opłatku. Podczas niego obecny na nim bp Waldemar Musioł zamknął też oficjalnie Jubileuszowy Rok Jakubowy.  
oceń artykuł Pobieranie..

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

|

GOSC.PL

publikacja 15.01.2023 00:01

FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • CAMINO
  • GÓRNOŚLĄSKI KLUB PRZYJACIÓŁ CAMINO
  • JUBILEUSZOWY ROK JAKUBOWY
  • OPŁATEK
  • PIELGRZYMI OPOLSCY
  • WROCŁAWSKI KLUB PRZYJACIÓŁ CAMINO

Polecane w subskrypcji

  • Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
    • Historia Kościoła
    • Rozmowa Jacka Dziedziny
    Kard. Ryś dla „Historii Kościoła”: Oficjalne nauczanie Kościoła nigdy nie było antysemickie
  • Zamiana WIBOR-u na POLSTR. Co to oznacza dla Twojego kredytu?
    • Ekonomia
    • Karol Białkowski
    Zamiana WIBOR-u na POLSTR. Co to oznacza dla Twojego kredytu?
  • Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
    • Kościół
    • Szymon Babuchowski
    Strefa Chwały to nie tylko rekolekcje, ale też miejsce odkrywania i rozwijania talentów
  • Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
    • Kościół
    • Katarzyna Widera-Podsiadło
    Do Rzymu na dwóch kółkach. Wieźli intencje przez 4000 km
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X