Nowy Numer 16/2024 Archiwum

O odkryciach archeologicznych w katedrze

Gościem drugiej odsłony Salonu Opolskiej Nauki była dr Magdalena Przysiężna-Pizarska.

Salon Opolskiej Nauki, na który zaprasza Towarzystwo Przyjaciół Opola, to cykl comiesięcznych spotkań otwartych zainicjowany we wrześniu br. przez Tadeusza Jacka Rogożę.

- W naszym mieście jest wiele spotkań, które promują ludzi kultury i artystów, znacznie rzadziej obywają się spotkania z naukowcami. Postawiłem sobie za cel, by zapraszać wybitnych naukowców o znaczeniu ponadregionalnym - mówi Tadeusz Rogoża. - Salon jest okazją, by przybliżyć osiągnięcia naszego gościa i dziedzinę nauki, jaką się zajmuje. Główną część stanowi wykład zaproszonego naukowca, po którym można zadawać pytania - informuje T. Rogoża.

We wtorek 11 października bohaterkami Salonu Opolskiej Nauki były archeologia, katedra opolska i dr Magdalena Przysiężna-Pizarska z Uniwersytetu Opolskiego, która opowiadała głównie o prowadzonych obecnie badaniach we wnętrzu katedralnej świątyni.

O odkryciach archeologicznych w katedrze   Spotkanie z archeolog poprowadził Tadeusz Jacek Rogoża. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

M. Przysiężna-Pizarska jest nie tylko archeologiem, ale też biologiem sądowym. - Zajmuję się obrzędowością, a więc pochówkami, ich lokalizacją w obrębie przestrzeni sacrum i profanum. Biologia sądowa pomaga mi w identyfikacji przyczyn zgonu tych osób. Niezależenie od czasu, w jakim osoba zmarła, znajdują się pewne ślady na kościach bądź też na otoczeniu grobowym, które pomagają przy identyfikacji wieku, płci i przyczyny zgonu - mówiła podczas spotkania w Salonie Opolskiej Nauki.

-  Archeologia jest specjalnością multidyscyplinarną, dlatego dobrze jest uzupełniać wiedzę wykopaną o wiedzę innych nauk: historii, biologii, chemii, architektury, antropologii, etnografii czy etnologii. My, archeologowie lubimy opowiadać historie o ludziach, którzy żyli kiedyś, korzystając z tych nauk, które wiedzą więcej niż my. Dobrze jest współpracować ze sobą - podkreśliła.

W wykładzie dr M. Przysiężna-Pizarska zaprezentowała stan badań prowadzonych w obrębie katedry opolskiej. Mówiła zarówno o pochówkach znalezionych wiosną przy murze świątyni, w tym o „Kochankach z Opola”, a także o odkryciach dokonanych wewnątrz kościoła po zdjęciu posadzki.

- Zaraz pod posadzką, na głębokości 5-6 centymetrów znajduje się mur. To był pierwszy sygnał do tego, by powiadomić urząd konserwatorski. Dzięki współpracy z prof. Andrzejem Legendziewiczem z Politechniki Wrocławskiej udało się potwierdzić datowanie naszego odkrycia i samą formę. To mury fundamentowe dawnego kościoła z lat 20-30 XIII w. - mówiła prelegentka.

- Mamy obecnie całą przestrzeń. Dzisiaj został odkryty już szósty filar, a idziemy dalej. Chcemy dojść do wież. Już wiemy, gdzie one są - podkreślała. - Zauważamy, że detale architektoniczne przy piątym i szóstym filarze nie są tak dobrze zachowane, jak te odkryte przez nas wcześniej. Może być to spowodowane tym, że kościół kolegiacki nieco schodził w dół do wyjścia. Z tego względu, jak i ze względu na różne przebudowy te detale architektoniczne zostały uszkodzone - wyjaśniała.

W hałdach ziemi, przesiewanej na placu kościelnym, wolontariusze odkrywają liczne przedmioty.

- Tylko wczoraj znaleźliśmy 24 paciorki, w tym szklane, bursztynowe i gliniane. Mamy wiele medalików, monet, fragmenty delikatnego szkła, które może pochodzić z naczyń liturgicznych, a także wiele fragmentów tynku malowanego w piękne czerwone wzory. Mam nadzieję, że uda nam się te puzzle ułożyć w jakiś wzór, który posłuży do rekonstrukcji - mówiła M. Przysiężna-Pizarska.

Archeolog podkreślała, że badania w katedrze opolskiej prowadzone są w oparciu o pozwolenie wydane przez wojewódzkiego konserwatora zabytków i zgodnie z zapisami ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami.

O odkryciach archeologicznych w katedrze   Salon Opolskiej Nauki cieszy się niemałą frekwencją. Anna Kwaśnicka /Foto Gość

We wtorek 8 listopada gościem Salonu Opolskiej Nauki będzie prof. dr hab. Anna Pobóg-Lenartowicz, która przybliży kościoły i klasztory Opola na przestrzeni wieków. Natomiast we wtorek 13 grudnia o wkładzie śląskich noblistów w rozwój światowej nauki opowie prof. Dr hab. Inż. Jan Kubik.

Oba spotkania odbędą się w Centrum Aktywizacji Społecznej w Opolu (ul. Krakowska 32), a rozpoczną się o 16.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy