Opolski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego otrzymał od zarządu województwa dotację na konserwację i opracowanie płyt nagrobnych odkrytych w katedrze opolskiej.
Podpisanie umowy odbyło się w czwartek 25 sierpnia w katedrze opolskiej. W świątyni trwają obecnie prace przygotowawcze przed montowaniem ogrzewania podłogowego i położeniem nowej posadzki. Wszystkie ławki są już wyniesione. Prezbiterium zostało zabezpieczone, podobnie organy na chórze, a parafialne Msze św. i nabożeństwa sprawowane są w pobliskim kościele św. Sebastiana.
Pracom remontowym towarzyszą konieczne badania archeologiczne. Zespół archeologiczno-historyczny prowadzony przez dr Magdalenę Przysiężną-Pizarską z Uniwersytetu Opolskiego wraz z prof. Anną Pobóg-Lenartowicz odkrył już 20 dawnych płyt nagrobnych, które znajdowały się pod ławkami.
- Odkryte płyty świadczą o wielkiej czci, jaką cieszył się ten kościół przez wieki. Oczywiście nie każdy mógł być pochowany w obrębie świątyni, ale od czasów średniowiecza istniało przekonanie, które dzisiaj może nas trochę dziwić, że im bliżej ołtarza, im bliżej Boga zostaniemy pochowani, tym szybciej doczekamy się zbawienia. Stąd była duża presja, żeby móc być pochowanym albo w obrębie samego kościoła, albo tuż za murami czyli w obrębie dzisiejszego placu kościelnego - mówi prof. Anna Pobóg-Lenartowicz.
Odsłonięte kamienne płyty będą zabezpieczone i opracowane. Opolski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego otrzymał od zarządu województwa dotację na ten cel w wysokości 10 tys. zł. Dotacja pozwoli na wstępną konserwację nagrobnych płyt kamiennych, a także na ich opracowane, czyli dokumentację fotograficzną, opis historyczny i próbę rozszyfrowania inskrypcji.
Więcej w "Gościu Opolskim" nr 35/2022 w niedzielę 4 września br.
Czytaj także: