• facebook
 • rss
 • MiniMiasto Raszowa otwiera podwoje

  kgj

  dodane 08.07.2016 13:47

  Dziś o 15.00 dzieci otworzyły dla gości bramy miasteczka, które budowały przez 5 dni.

  Dziełem dzieci są też nowoczesne rzeźby z puszek   Dziełem dzieci są też nowoczesne rzeźby z puszek Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Na przygotowany przez dorosłych, ogrodzony i osłonięty przed spojrzeniami z zewnątrz obszar wkroczyli w poniedziałek. Ok. 120 dzieci w wieku od 7 do 11 lat oraz 35 młodych wolontariuszy.

  Wtedy były tam tylko ogrodowe namioty i sterta różnych materiałów, palet, desek, które od miesięcy były gromadzone i przekazywane przez firmy i osoby prywatne.

  Po 5 dniach samodzielnego rządzenia i niewielkim wsparciu technicznym dorosłych są: wysoka i solidna mieszkalna wieża widokowa, sięgająca wysokością I piętra, basen, lodziarnia i sklepik, luksusowe domki z tarasami na dachu, stojący na wolnym powietrzu zestaw wypoczynkowy, kosz plażowy usytuowany tuż obok piaskownicy i obowiązkowo już wielki basen, zrobiony ze skrzynek na napoje i folii. Na obrady do ratusza schodzą się wszyscy mieszkańcy   Na obrady do ratusza schodzą się wszyscy mieszkańcy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

  - Ja dzisiaj uczyłam się pierwszej pomocy, moja koleżanka Michalina zabandażowała mi rękę. Wcześniej szyłam poduszki, byłam w ratuszu, a potem w dziale budowlanym. Ale w szpitalu było najfajniej - mówi 7,5-letnia Luiza Koczwara, która przyjeżdża do MiniMiasteczka z Opola. Są też dzieci z Raciborza, Kędzierzyna-Koźla i innych stron.

  Dzień zaczyna się wspólną zumbą, a kończy wyjściem o 16.00, po wymeldowaniu się. Wszędzie można porozumiewać się w języku polskim i niemieckim, bo miasteczko i cały projekt jest dwujęzyczny, a część mieszkańców przybyła z partnerskiej szkoły z Görlitz.

  I co z tego, że się trochę upaćkało - ważne, że zabawa była super!   I co z tego, że się trochę upaćkało - ważne, że zabawa była super! Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość - Już po raz czwarty uruchomiliśmy MiniMiasteczko. Chcemy - tak, jak poprzednio - by dzieci uczyły się dwujęzyczności, a także zasad demokracji i odpowiedzialności, poznawały różne aktywności i mogły zbudować coś same. Okazuje się, że wystarczy im zaufać, traktować poważnie i pozwolić działać. Przy okazji mogą poznać różne zawody, nauczyć się ze sobą komunikować, planować - opowiada Barbara Loch ze Stowarzyszenia "Pro Liberis Silesiae", prowadzącego od kilku lat miejscowy zespół szkolno-przedszkolny i projekt MiniMiasta.

  W tym roku wśród zaproszonych gości byli m.in.: ratownik medyczny z karetką, fryzjerka, masażysta, panie z koła gospodyń wiejskich. Tradycyjnie powodzeniem cieszyły się lody owocowe robione na oczach dzieci za pomocą ciekłego azotu, były turniej hokeja, warsztaty wokalne i florystyczne.

  Tym, którzy zasłużyli się w pracy w różnych obszarach - budowlanym, kreatywnym, w kuchni czy w urzędzie - przyznawano dyplomy. Informacje o rozwoju miasta, wywiady i inne newsy ukazywały się w codziennej, dwujęzycznej gazecie „Rasznews”.

  Takie miasteczko istnieje przez 5 dni w roku w Raszowej (gmina Tarnów Opolski), choć dzieciom podobałoby się spędzić tam całe wakacje. Dziś, w piątek 8 lipca, dokładnie o 15.00 miasteczko zostało uroczyście otwarte dla dorosłych, rodziców i zaproszonych gości.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół