• facebook
 • rss
 • Kadzidło, oleje i Boża obecność

  Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

  dodane 27.09.2016 12:30

  Odmalowana, odnowiona, piękna i… wreszcie z dokumentem, na którym widnieje wpis "poświęcona".

  - Tak jak teraz dbacie o tę świątynię, tak róbcie wszystko, by w takiej samej czci i poważaniu była ta świątynia w życiu waszych dzieci i wnuków. I żeby i wam, i im nigdy ścieżki do tej świątyni Pana nie zarosły, żeby tu przychodzili. Bo wtedy ten Dom będzie im bramą do nieba i tam się wszyscy spotkamy - mówił biskup Andrzej Czaja, rozpoczynając Mszę św., podczas której miało nastąpić jej długo wyczekiwane poświęcenie.

  Kościół został poświęcony po 125 latach od rozbudowy   Kościół został poświęcony po 125 latach od rozbudowy Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wszystko to w niedzielę, 25 września w kościele pw. Ducha Świętego w Ostrożnicy. Wierni przywitali swojego ordynariusza jeszcze na środku wsi i procesyjnie powiedli do swojego kościoła. Bo choć pełnił on swoją funkcję od wielu lat, w dokumentacji nadal widniało zdanie jeszcze sprzed wojny „Noch nicht konsekriert”. A po przejściu frontu nawet zastanawiano się, czy jej nawet nie rozebrać.

  - Prosicie dziś o poświęcenie tego kościoła po to, by Bóg to wszystko, co nowe, wziął w swoje posiadanie, by to uświęcił, odciął od tego, co świeckie, laickie i od dostępu mocy ciemności. Przybywam więc do was z radością. Za chwilę przystąpimy do obrzędu, który jest bardzo czytelny i wymowny - mówił opolski ordynariusz.

  A tłumacząc dalej dodał: - Zapiszcie tę datę i to, co za chwilę zobaczycie, by przekazywać to waszym dzieciom i wnukom, i następnym pokoleniom, żeby przez następne wieki gromadził się tu lud Boży, żeby tu wiary nigdy nie brakło, a dar tej świątyni nie był zmarnowany.

  Akt poświęcenia podpisał bp Andrzej Czaja i wybrani przedstawiciele parafii   Akt poświęcenia podpisał bp Andrzej Czaja i wybrani przedstawiciele parafii Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Potem, skropiwszy wcześniej mury, ołtarz i wiernych wodą święconą, złożył relikwie Świętych Męczenników Rzymskich w ołtarzu, namaścił ołtarz i ściany olejami świętymi oraz okadził. Po przyozdobieniu ołtarza i oświetleniu ścian zaczęła się Liturgia Eucharystyczna.

  I wreszcie po tylu latach, w owo niedzielne południe, po Eucharystii i stosownych obrzędach biskup Andrzej Czaja podpisał, razem z przedstawicielami parafian: proboszczem Bernardem Mocią, Czesławem Dziadoszem, Gabrielą Proske, s. Bertrandą CSSH, Urszulą Bulą, Pawłem Szurgaczem akt poświęcenia. W obchodach wziął też udział poprzedni proboszcz, ks. Hubert Dobiosch.

  Po Mszy św. i poświęceniu pamiątkowej tablicy i mieszkańcy, i goście bawili się wspólnie, ciesząc tym wyjątkowym dniem w pobliskiej sali.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół