GN 32/2018 Archiwum

To mistrzowskie dzieło

Z ks. prof. Markiem Lisem, medioznawcą i filmoznawcą, kierownikiem katedry Homiletyki, Mediów i Komunikacji na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego i współorganizatorem sympozjum, rozmawia Karina Grytz-Jurkowska.

Ks. Marek Lis   Ks. Marek Lis Karina Grytz-Jurkowska/GN

Karina Grytz-Jurkowska: Czy cykl filmów, którego premiera była ćwierć wieku temu, może być jeszcze aktualny? Dla większości obecnych na sali studentów ukazał się na ekranach jeszcze przed ich urodzeniem, mamy inne realia, rzeczywistość społeczno-ekonomiczną... Czy nie jest przeżytkiem?

Ks. Marek Lis: To nie jest przeżytek. Kiedy przyjrzeć się kinematografii światowej, okazuje się, że „Dekalog” w przeciągu tych 25 lat wpłynął na kilkudziesięciu reżyserów. Przygotowuję teraz drugie wydanie swojej książki „Figury Chrystusa w Dekalogu Krzysztofa Kieślowskiego” i tam m.in. wykazuję, na jakie filmy, na jakich twórców i jak dalece swoją metodą i tematyką Kieślowski wpłynął na innych twórców.

KGJ: Rzeczywiście nawet podczas tego sympozjum prelegenci często odwoływali się do różnych utworów, których inspiracją był „Dekalog”.

ML: Właśnie. Druga rzecz, to fakt, że Kieślowski zrobił te swoje filmy trochę pozaczasowo, tzn. są one pozbawione bieżących odniesień politycznych, społecznych, choć osadzone są w konkretnym miejscu i czasie, ale w takiej uniwersalnej rzeczywistości. Owszem, widzimy trochę inną modę, fryzury, samochody na ulicach, ale nie zestarzały się pytania, które człowiek stawia. Zainteresowanie tą konferencją ze strony filmoznawców i teologów pokazuje, że te filmy są nadal ważne, dobre i ogląda się je z wypiekami na twarzy.

« 1 2 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • Roman_Lekapenos
    14.12.2013 22:25
    Kieślowski był super, dopóki nie zaczął kręcić filmów francuskich, a z francuskich artefaktów podoba mi się tylko Joe Dassin...
    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma