Klerycy oprowadzali po swoim domu i opowiadali o codziennym życiu w seminarium.
Co oznacza langusta siedząca na palmie? To bardzo stary symbol chrześcijaństwa. W czasie kazania mówił o nim ks. Tomasz Przybyła, ojciec duchowny w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym.
– Apostołowie mieli niemałe problemy, żeby uwierzyć, że Pan Jezus zmartwychwstał, a On im powiedział „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu” – wyjaśniał ks. Tomasz Przybyła, zauważając, że niemożliwym wydawało się, że 11 apostołów może nawrócić cały świat.
W czym leży sekret, że im się udało? Ks. Przybyła przytoczył słowa Pana Jezusa „A oto Ja jestem z wami przez wszystkie dni, aż do skończenia świata”.
– Langusta to zwierzę, które żyje tylko na dnie morza, tam gdzie prawie nie dochodzi już światło. W symbolu jest umieszczona na szczycie palmy. Dzięki wierze w Zmartwychwstałego Pana Jezusa, możemy doświadczać rzeczy po ludzku niemożliwych. Jeśli będziemy blisko Niego – mówił.
Msza św. była centralnym punktem dnia otwartego w seminarium duchownym, w którym do kapłaństwa przygotowują się klerycy z diecezji gliwickiej i opolskiej.
W ostatnią sobotę maja rodzina seminaryjna szeroko otworzyła drzwi swojego domu. Około 400 osób skorzystało z zaproszenia, by zobaczyć od środka seminarium, porozmawiać z klerykami, uczestniczyć w spotkaniach na temat powołania, a także we wspólnej zabawie na świeżym powietrzu. Gospodarze włożyli wiele wysiłku w to, by każdy poczuł się jak mile przyjęty gość.