Gość Sandomierski 38/2019 Archiwum

Bp Czaja apeluje o czujność i rozwagę

Biskup opolski spotkał się z diecezjanami związanymi ze wspólnotą "Miłość i Miłosierdzie Jezusa". Poprosił, aby na tym etapie swoje wspólnotowe zaangażowanie bardziej opierali o parafię i bardziej kształtowali w jej obrębie.

– Niepokoi mnie brak jednoznacznej jedności wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa z arcybiskupem częstochowskim Wacławem Depo – podkreślił biskup opolski, wyjaśniając, że otrzymał odpowiedź, że w kurii częstochowskiej na obecny moment nie ma dokumentu potwierdzającego te działania, i że trwają rozmowy.

– Niezrozumiałe jest dla mnie funkcjonowanie o. ks. Daniela Galusa. Czy jest to ksiądz czy ojciec? Od abp. Wacława Depo wiem, że jest to ksiądz o dość dziwnym tytule święceń „na pustelnię”, a przecież święci się dla Kościoła – mówił bp Andrzej Czaja. – Tu nagle z pustelni powstało „forum romanum”, co mnie niepokoi. Bo czy nadal mamy do czynienia z pustelnikiem? – podkreślał swoje wątpliwości biskup, tłumacząc, że nie twierdzi, że to przekreśla wspólnotę, ale że potrzebne są wyjaśnienia.

– Zleciłem też teologom sprawdzenie, co znajduje się w czasopiśmie „Ogień Jezusa”. Wynik jest taki: „Jest to miesięcznik wydawany przez wspólnotę Miłość i Miłosierdzie Jezusa, powstałą przy pustelni w Czatachowej. (…) Jeśli chodzi o treść, numer czasopisma zawiera świadectwa i relacje o osobach doświadczających szczególnego działania Ducha Świętego, artykuły o Matce Bożej i świętych. Teksty teologiczne są poprawne i w właściwy sposób mogą ukierunkowywać tę formę duchowości, jaką proponuje Odnowa w Duchu Świętym. Jednak największym mankamentem czasopisma zdaje się być bezustanne odwoływanie się w wielu tekstach do autorytetu o. Daniela Galusa, którego każdemu słowu i gestowi przypisuje się przesadne znaczenie, postrzegając go niemal jako proroka naszych czasów”. To swoisty kult jednostki, który budzi niepokój, bo jest przecież jednym ze znamion sekty – mówił bp Czaja.

– Wątpliwość moją budzą także nieprzejrzyste praktyki modlitwy uwolnienia, które skutkują manifestacjami złego ducha – mówił biskup, przestrzegając: – Radzę wam, dopóki sprawa jest w badaniu i nie jest rozstrzygnięta, nie angażujcie się w posługę uwalniania złego ducha, co byście na siebie nie ściągnęli jego działania.

– Zwracam się do was z gorącym apelem o czujność i rozwagę. Proszę, aby na tym etapie swoje wspólnotowe zaangażowanie bardziej opierać o parafię i bardziej kształtować w obrębie parafii – mówił biskup opolski, zapewniając stworzenie opieki duszpasterskiej w parafiach. – Ustalmy, z jakich parafii jesteście, ilu was jest. Spotkam się z proboszczami, by byli świadomi, że są członkowie takiej grupy, i jeśli będzie zapotrzebowanie, by były dla was adoracje i Msze św. – zaproponował biskup, podkreślając, że to ma służyć dalszemu rozwojowi tej wspólnoty.

– Nie chcę was odwodzić od Jezusa, Jego miłości i miłosierdzia. Co do założeń tej wspólnoty, że są dobre, nikt nie musi mnie przekonywać. Ale jako pasterz Kościoła opolskiego jestem stróżem waszego bezpieczeństwa na niwie Pańskiej – zapewniał bp Andrzej Czaja.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • filip68
  08.12.2015 11:05
  Wspólnota Mimj.pl otrzymuje zezwolenie na transmisję Mszy Św przez internet za każdym razem.
  Na stronie został umieszczony film z udziałem ks. abp. Wacława Depo uczestniczącego w spotkaniu.
  Setki świadectw zostało złożonych, można zobaczyć na Youtube wpisując "mimj". Wiele ludzi zostało uzdrowionych z nieuleczalnego/problemów życiowych itp.
  ----------------------------
  Sam jestem świadkiem uzdrowień duchowych i fizycznych znajomych. Zauważyłem także poprawę ich warunków życiowych i relacji międzyludzkich.
  Dobrze, że ks. abp. Czaja poruszył temat wspólnoty gdyż trzeba zawsze być czujnym, aby zauważyć czy coś dobrego nie przekształci się z czasem w złe.

  Niezrozumiałym jest to, że ludzie od razu uważają nowo utworzoną wspólnotę za jakiś odłam czy sektę przecież w Polsce funkcjonuje wiele wspólnot modlitewnych.

  Niektóre problemy/schorzenia nie zostaną uleczone od razu na pierwszym spotkaniu należy uzbroić się w cierpliwość, ale nie daję nikomu gwarancji na wyleczenie(od woli Bożej to już zależy) oraz Nie należy rezygnować z pomocy lekarskiej.

  Czytając komentarze, zauważyłem iż psycholodzy czy lekarze ogólnie już boją się o utratę klientów(pacjentów)$.

  "Po owocach ich poznacie"

  Nikogo do niczego nie namawiam oraz nikomu niczego nie odradzam, każdy ma swój rozum niech więc myśli.
  Zdrowia życzę :)
  doceń 14
 • krysia1964
  28.12.2015 13:10
  Czy ks. Daniel jest egzorcystą?

  Nie ma go w spisie egzorcystów.
  doceń 2
 • ilona1965
  01.01.2016 09:55
  filip68
  "Nikogo do niczego nie namawiam oraz nikomu niczego nie odradzam,każdy ma swój rozum nich więc myśli.Życzę zdrowia"

  A ja oprócz zdrowia życzyłabym duuuuużo zdrowego rozsądku.
  doceń 2
 • MonikaKaron
  17.05.2017 23:49
  MonikaKaron
  "Należy zauważyć, iż Komunikat Księdza Arcybiskupa z dnia 3 kwietnia br. nie zawierał zakazu organizowania spotkań Wspólnoty, ale wskazywał, iż biorąc pod uwagę toczące się prace Komisji oraz pojawiające się kontrowersje i pytania o status Wspólnoty, najwłaściwsze byłoby powstrzymanie się od organizowania wyjazdów na jej spotkania do czasu wydania ostatecznego orzeczenia i podjęcia decyzji. (...) Odpowiadając na przedłożoną prośbę, ale podtrzymując w pełni zastrzeżenia i treści zawarte w Komunikacie, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo wyraża zgodę na zorganizowanie spotkań Wspólnoty w II i III sobotę maja, jednakże wyłącznie dla wiernych z terenu Archidiecezji Częstochowskiej."" źródło: mimj
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL