Biskup opolski spotkał się z diecezjanami związanymi ze wspólnotą "Miłość i Miłosierdzie Jezusa". Poprosił, aby na tym etapie swoje wspólnotowe zaangażowanie bardziej opierali o parafię i bardziej kształtowali w jej obrębie.
Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa powstała w 2010 roku przy pustelni św. Antoniego w Czatachowej, na terenie archidiecezji częstochowskiej. W sobotę 27 września biskup opolski spotkał się z diecezjanami, którzy są członkami i sympatykami tej wspólnoty. Wysłuchał ich świadectw, wygłosił konferencję nt. „Po owocach poznacie ich”, a przede wszystkim podzielił się swoimi wątpliwościami.
Spotkanie odbyło się w domu katedralnym w Opolu i zostało zorganizowane przez ks. Mateusza Buczmę, diecezjalnego koordynatora ruchów, wspólnot i stowarzyszeń.
– Dziękuję wam, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie, bo to stwarza dla mnie okazję posłuchania, jakie są owoce w waszym życiu, a równocześnie pozwalacie mi wypowiedzieć moje słowo w trosce o was – podkreślał bp Andrzej Czaja. – Jako pasterz tej diecezji odpowiadam ostatecznie za wszystkie dusze, które są w Kościele opolskim. Dlatego gdy pojawia się coś nowego, moim prawem, ale i obowiązkiem jest poznać i opiniować to, co nowe. Jeśli coś jest dobrego, to się tym cieszyć i powiedzieć: „róbcie to, rozwijajcie to”, innym wręcz podpowiadać, że jest tyle dobra tu i tam, ale jeśli coś wystaje, to moim zadaniem jest w porę zwrócić uwagę – tłumaczył biskup opolski.
Nawiązując do obrazu kosztowania owoców z młodej jabłonki, bp Andrzej Czaja podkreślał, że potrzeba zbliżonego smaku, by móc powiedzieć jednym głosem, że owoc jest dobry czy nawet bardzo dobry. – Jeśli mamy różne smaki, które zależą od naszych kubków smakowych, to opinie będziemy mieli różne. Podobnie w określaniu w Kościele tego, co jest dobre i co smakuje, bardzo ważny jest smak, by był to smak Matki Kościoła. My, dzieci Kościoła, musimy starać się o to, by mieć w naszym sercu smak Matki Kościoła – wyjaśniał biskup, omawiając, w jaki sposób rozeznawać, co jest Chrystusowe, a także w jaki sposób rozeznać charakter kościelności wspólnoty.