Nowy numer 03/2020 Archiwum

Bp Czaja apeluje o czujność i rozwagę

Biskup opolski spotkał się z diecezjanami związanymi ze wspólnotą "Miłość i Miłosierdzie Jezusa". Poprosił, aby na tym etapie swoje wspólnotowe zaangażowanie bardziej opierali o parafię i bardziej kształtowali w jej obrębie.

Wspólnota Miłość i Miłosierdzie Jezusa powstała w 2010 roku przy pustelni św. Antoniego w Czatachowej, na terenie archidiecezji częstochowskiej. W sobotę 27 września biskup opolski spotkał się z diecezjanami, którzy są członkami i sympatykami tej wspólnoty. Wysłuchał ich świadectw, wygłosił konferencję nt. „Po owocach poznacie ich”, a przede wszystkim podzielił się swoimi wątpliwościami.

Spotkanie odbyło się w domu katedralnym w Opolu i zostało zorganizowane przez ks. Mateusza Buczmę, diecezjalnego koordynatora ruchów, wspólnot i stowarzyszeń.

– Dziękuję wam, że tak licznie odpowiedzieliście na nasze zaproszenie, bo to stwarza dla mnie okazję posłuchania, jakie są owoce w waszym życiu, a równocześnie pozwalacie mi wypowiedzieć moje słowo w trosce o was – podkreślał bp Andrzej Czaja. – Jako pasterz tej diecezji odpowiadam ostatecznie za wszystkie dusze, które są w Kościele opolskim. Dlatego gdy pojawia się coś nowego, moim prawem, ale i obowiązkiem jest poznać i opiniować to, co nowe. Jeśli coś jest dobrego, to się tym cieszyć i powiedzieć: „róbcie to, rozwijajcie to”, innym wręcz podpowiadać, że jest tyle dobra tu i tam, ale jeśli coś wystaje, to moim zadaniem jest w porę zwrócić uwagę – tłumaczył biskup opolski.

Nawiązując do obrazu kosztowania owoców z młodej jabłonki, bp Andrzej Czaja podkreślał, że potrzeba zbliżonego smaku, by móc powiedzieć jednym głosem, że owoc jest dobry czy nawet bardzo dobry. – Jeśli mamy różne smaki, które zależą od naszych kubków smakowych, to opinie będziemy mieli różne. Podobnie w określaniu w Kościele tego, co jest dobre i co smakuje, bardzo ważny jest smak, by był to smak Matki Kościoła. My, dzieci Kościoła, musimy starać się o to, by mieć w naszym sercu smak Matki Kościoła – wyjaśniał biskup, omawiając, w jaki sposób rozeznawać, co jest Chrystusowe, a także w jaki sposób rozeznać charakter kościelności wspólnoty.

« 1 2 3 »
oceń artykuł Pobieranie..
 • filip68
  08.12.2015 11:05
  Wspólnota Mimj.pl otrzymuje zezwolenie na transmisję Mszy Św przez internet za każdym razem.
  Na stronie został umieszczony film z udziałem ks. abp. Wacława Depo uczestniczącego w spotkaniu.
  Setki świadectw zostało złożonych, można zobaczyć na Youtube wpisując "mimj". Wiele ludzi zostało uzdrowionych z nieuleczalnego/problemów życiowych itp.
  ----------------------------
  Sam jestem świadkiem uzdrowień duchowych i fizycznych znajomych. Zauważyłem także poprawę ich warunków życiowych i relacji międzyludzkich.
  Dobrze, że ks. abp. Czaja poruszył temat wspólnoty gdyż trzeba zawsze być czujnym, aby zauważyć czy coś dobrego nie przekształci się z czasem w złe.

  Niezrozumiałym jest to, że ludzie od razu uważają nowo utworzoną wspólnotę za jakiś odłam czy sektę przecież w Polsce funkcjonuje wiele wspólnot modlitewnych.

  Niektóre problemy/schorzenia nie zostaną uleczone od razu na pierwszym spotkaniu należy uzbroić się w cierpliwość, ale nie daję nikomu gwarancji na wyleczenie(od woli Bożej to już zależy) oraz Nie należy rezygnować z pomocy lekarskiej.

  Czytając komentarze, zauważyłem iż psycholodzy czy lekarze ogólnie już boją się o utratę klientów(pacjentów)$.

  "Po owocach ich poznacie"

  Nikogo do niczego nie namawiam oraz nikomu niczego nie odradzam, każdy ma swój rozum niech więc myśli.
  Zdrowia życzę :)
  doceń 14
 • krysia1964
  28.12.2015 13:10
  Czy ks. Daniel jest egzorcystą?

  Nie ma go w spisie egzorcystów.
  doceń 2
 • ilona1965
  01.01.2016 09:55
  filip68
  "Nikogo do niczego nie namawiam oraz nikomu niczego nie odradzam,każdy ma swój rozum nich więc myśli.Życzę zdrowia"

  A ja oprócz zdrowia życzyłabym duuuuużo zdrowego rozsądku.
  doceń 3
 • MonikaKaron
  17.05.2017 23:49
  MonikaKaron
  "Należy zauważyć, iż Komunikat Księdza Arcybiskupa z dnia 3 kwietnia br. nie zawierał zakazu organizowania spotkań Wspólnoty, ale wskazywał, iż biorąc pod uwagę toczące się prace Komisji oraz pojawiające się kontrowersje i pytania o status Wspólnoty, najwłaściwsze byłoby powstrzymanie się od organizowania wyjazdów na jej spotkania do czasu wydania ostatecznego orzeczenia i podjęcia decyzji. (...) Odpowiadając na przedłożoną prośbę, ale podtrzymując w pełni zastrzeżenia i treści zawarte w Komunikacie, Ksiądz Arcybiskup Wacław Depo wyraża zgodę na zorganizowanie spotkań Wspólnoty w II i III sobotę maja, jednakże wyłącznie dla wiernych z terenu Archidiecezji Częstochowskiej."" źródło: mimj
  doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama