Nowy numer 33/2018 Archiwum

"Śląscy Teksańczycy" w Senacie

Wystawa przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic od dziś prezentowana jest w Warszawie.

19 listopada w holu przed salą posiedzeń Senatu RP otwarta zostanie wystawa „Śląscy Teksańczycy wczoraj i dziś” przygotowana przez Towarzystwo Przyjaciół Sławięcic z Kędzierzyna-Koźla wraz z Muzeum Diecezjalnym w Opolu we współpracy z fundacją The Father Leopold Moczygemba Foundation z USA.

- Z radością o tym informuję. Ta wystawa powstała w Kędzierzynie-Koźlu, dzięki pracy Towarzystwa Przyjaciół Sławięcic. Trochę dobrych słów o Kędzierzynie-Koźlu usłyszymy więc w Warszawie - cieszy się Gerard Kurzaj, prezes TPS.

Wystawa przybliża losy śląskich emigrantów, którzy w XIX w. osiedlili się w Teksasie. Polscy Ślązacy są założycielami najstarszej polskiej parafii i osady w Ameryce o nazwie Panna Maria, a także innych miejscowości o polskich nazwach jak Częstochowa czy Kościuszko. 21 plansz prezentuje historię Śląskich Teksańczyków od chwili osiedlenia się w Stanach Zjednoczonych do dnia dzisiejszego, a także współczesnych kontaktów ich potomków ze Śląskiem, z Polską.

Wystawa, nad którą patronat honorowy objęła wicemarszałek Senatu Maria Pańczyk-Pozdziej, będzie prezentowana do 29 listopada.

Więcej na temat wystawy TUTAJ.

« 1 »

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma