Nowy numer 43/2020 Archiwum

To będzie spotkanie 10 tys. młodych

Bp Andrzej Czaja w imieniu diecezji opolskiej, i prezydent Arkadiusz Wiśniewski, w imieniu Urzędu Miasta Opola, podpisali porozumienie o współpracy podczas Światowych Dni Młodzieży.

Porozumienie, podpisane 13 kwietnia w opolskiej kurii, dotyczy określenia warunków współpracy w zakresie współorganizacji Światowych Dni Młodzieży. Chodzi o te wydarzenia, które będą odbywać się w Opolu.

Podczas Dni w Diecezjach, które poprzedzą centralne wydarzenia w Krakowie, w czwartek 21 lipca około 3 tys. młodych osób w Opolu będzie przeżywać Dzień Kultury, z kolei po południu w sobotę 23 lipca ok. 10 tys. młodych przyjedzie do stolicy regionu na Dzień Wspólnoty.

– Rolą miasta jest przyjąć tych pielgrzymów, dać miejsce do odbycia spotkań, zająć się sprawami bezpieczeństwa i koordynacji przewozu osób – mówi prezydent Wiśniewski, podkreślając, że najważniejszy jest aspekt promocji miasta. – Chcemy skorzystać z pobytu tych 10 tys. osób i z jak najlepszej strony pokazać im Opole, pokazać im, że warto do tego miasta przyjechać, i że my jesteśmy przyjaznymi i otwartymi ludźmi – tłumaczy prezydent Opola.

W ramach Dnia Kultury od 9.00 do 16.00 miasto bezpłatnie udostępni amfiteatr dla pielgrzymów i opolskiej młodzieży. To tu odbędą się występy prezentujące kulturę różnych krajów, a także tu rozpocznie się gra terenowa obejmująca najciekawsze zabytki Opola. – Chodzi o pokazanie tego, co w naszym mieście mamy najlepszego – podkreśla Joanna Broszkiewicz-Brylak z Urzędu Miasta Opola. Uczestnicy Dnia Kultury otrzymają bezpłatne mapy z zaznaczonymi atrakcjami do zwiedzania.

Ponadto Opole umożliwi bezpłatne korzystanie z oferty m.in.: Zoo, Galerii Sztuki Współczesnej czy Wieży Piastowskiej, a także oflaguje centrum miasta flagami krajów, z których pochodzić będą pielgrzymi, flagami Opola, a także flagami ŚDM.

Dzień Wspólnoty, jak podczas konferencji prasowej wyjaśniał bp Czaja, będzie miał charakter duszpasterski, dlatego przy jego organizacji więcej będzie chciała wziąć na siebie diecezja opolska. – To ma być wielkie święto młodego Kościoła naszej diecezji razem z tymi, którzy do nas przyjadą – podkreśla ordynariusz.

Z pl. Wolności ulicą Ozimską aż do parku na os. Armii Krajowej przejdzie radosny pochód około 10 tys. młodych osób. W tym czasie policja i Straż Miejska zajmą się kierowaniem ruchem. Miasto zobowiązało się m.in. do postawienia sceny na pl. Wolności i w parku na os. Armii Krajowej, bezpłatnego wynajęcia terenu parku, a także zlecenia projektu zmian w organizacji ruchu.

W programie spotkania w parku znajdą się tańce integracyjne, świadectwa uczestników ŚDM, posiłek, nabożeństwo modlitewne, a także koncert Siewców Lednicy.

– Urząd Miasta wspiera zadania, które jako organizator podejmuje ks. Łukasz Knieć. Staramy się wszystko przyspieszać czy nawet pomóc w napisaniu. Mamy przygotowane plany ewentualnej ewakuacji, jesteśmy także w kontakcie z wojewodą opolskim – podkreśla J. Broszkiewicz-Brylak.

Według najnowszych danych przekazanych przez ks. Kniecia, diecezjalnego koordynatora ŚDM, na Opolszczyźnie Dni w Diecezjach spędzi między 5 a 5,5 tys. pielgrzymów. Przyjadą z 24 krajów w prawie 40 grupach, a ugoszczeni zostaną przez 153 parafie diecezji opolskiej.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama