Nowy numer 33/2018 Archiwum

Po której stronie świata?

Skrót BMW znany jest nie od dziś: bierny, mierny, wierny. Trzy określenia jak trzy wymiary tworzą dziwną moralną przestrzeń.

Po kolei. Bierny – poddani metodom „aktywizacji”, wyrastamy nie na aktywnych, ale na biernych. Wtopić się w tło, chodzić w podartych dżinsach. Na Fejsie mieć selfie naśladujące nicość. No i nie mieć zdania. Na żaden temat. Mierny – czyli maleńki, karłowaty, na miarę bliską zera. Tłumek karzełków, dla których każdy duchowy wysiłek jest zbyt wielki. Wreszcie: wierny. Słowo z tradycji chwały i wielkości – patriotycznej, religijnej, także marksistowsko-klasowej. Ale także faszystowskiej, komunistycznej, ubeckiej czy SS-mańskiej.

Nic obrzydliwszego niż wierny szpicel i donosiciel, nic straszniejszego niż wierny wodzowi towarzysz. Użyłem odniesień do niedawnej historii. Współczesność bywa nie lepsza. Owszem, przeciwieństwem bierności może być genialna aktywność. Przeciwieństwem miernoty – wielkość sięgająca gwiazd. A wierność może dotyczyć ideałów prawdy, dobra, życia. Po obu stronach „punktu zero” istnieją dwa światy. Symetryczne, ale symetrią przeciwieństw. Bez minimalnej świadomości i wiedzy etycznej nie wiemy, po której stronie świata jesteśmy. Po jasnej czy po ciemnej.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma