Powrót do strony
  • nasze media
  • Kontakt
Prenumerata z
SUBSKRYBUJ zaloguj się
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
Wiara.pl - Serwis

Opolski

  • Nowy numer
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O diecezji
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE
    • BISKUPI

Najnowsze Wydania

  • GN 23/2026
    GN 23/2026 Dokument:(9748536,Przyszedł czas na uczynki miłosierdzia względem duszy)
  • GN 22/2026
    GN 22/2026 Dokument:(9738638,Charakterni paziowie Jego Królewskiej Mości Mwangi II)
  • Gość Extra 2/2026 (16)
    Gość Extra 2/2026 (16) Dokument:(9730825,Na tobie zbuduję Kościół)
  • GN 21/2026
    GN 21/2026 Dokument:(9728452,Albo nie słyszą, albo nikt nie woła)
  • GN 20/2026
    GN 20/2026 Dokument:(9718961,Nie zmieniajcie nam nauki)
opole.gosc.pl → Wiadomości z diecezji opolskiej → Bądźcie jak Filip

Bądźcie jak Filip przejdź do galerii

 
Gdy wybrani na prezbiterów upadli na twarz, wierni śpiewali Litanię do Wszystkich Świętych. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Święcenia kapłańskie w opolskiej katedrze. Do biblijnej opowieści o diakonie Filipie nawiązał bp Andrzej Czaja, by dać neoprezbiterom kilka ważnych rad na kapłańską drogę.

Karina Grytz-Jurkowska Karina Grytz-Jurkowska

|

3 czerwca 2017 GOSC.PL

dodane 3 czerwca 2017
aktualizacja 3 czerwca 2017
0 FB Twitter
drukuj wyślij

- Trudno wypowiedzieć tę wielką radość, wdzięczność i nadzieję, jaka dzisiaj jest w sercach rodzin i całego Kościoła Opolskiego z tych siedmiu nowych kapłanów, którzy dziś przyjmując sakrament święceń staną się nauczycielami wiary, szafarzami świętych tajemnic i współpracownikami biskupa w kierowaniu ludem Bożym - mówił na rozpoczęcie liturgii opolski ordynariusz, który w sobotę 3 czerwca wyświęcił nowych księży.

A witając w katedrze opolskiej rodziny neoprezbiterów, ich przyjaciół, przedstawicieli wspólnot parafialnych, z których wyszli, księży, siostry zakonne i całą rodzinę seminaryjną dodał: - Wzywam was wszystkich, by otoczyć tych, na których mam nałożyć ręce miłością i modlitwą, by zadaniu, które dziś podejmują sprostali i to w sposób budujący tych, do których będą posłani.

W uroczystości, prócz opolskich biskupów był także gość – biskup Bp Celestin-Marie Gaoua z diecezji Sokodé (Togo).

Obrzęd święceń rozpoczęło przedstawienie kandydatów przez ks. Andrzeja Anderwalda, rektora Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Kandydaci wezwani po imieniu, wstawali z miejsca i odpowiadali: „Jestem”.

- Filip, gdy usłyszał Anioła Pańskiego wstał i wyszedł na pustą drogę. Może się nieraz wydawać, że coś, co sugeruje biskup jest dziwne - trzeba iść na głos Bożego posłania - tłumaczył w homilii ordynariusz. I kontynuując historię, radził: - Trzeba ciągle nasłuchiwać natchnień Ducha, nie bać się świata, nie martwić się, co mówić, trwać przed Panem, wsłuchiwać się też w drugiego człowieka z wrażliwością i nie osiadać na laurach.

Po niej diakoni złożyli przyrzeczenia. Ostatnie, przyrzeczenie czci i posłuszeństwa biskupowi i jego następcom składali, podchodząc do opolskiego ordynariusza i wkładając swoje dłonie w jego. Kolejny obrzęd - nałożenia rąk na głowę każdego z kandydatów przez biskupa, a następnie wszystkich obecnych kapłanów, poprzedziła litania błagalna do Wszystkich Świętych, podczas której kandydaci leżeli krzyżem.

Bądźcie jak Filip   Po Mszy św. bp Andrzej Czaja wręczył nowo wyświęconym kapłanom dekrety. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Po modlitwie święceń proboszczowie nowo wyświęconych księży pomogli im włożyć stułę i ornat. Już w szatach kapłańskich każdy neoprezbiter podchodził ponownie do księdza biskupa. Ten namaszczał im dłonie krzyżmem świętym, a następnie wręczał im dary ofiarne: chleb na patenie i wino z wodą w kielichu mszalnym oraz obdarzał pocałunkiem pokoju.

Potem wszyscy uczestniczyli w sprawowaniu liturgii eucharystycznej.

Kończąc ją, bp A. Czaja, dziękując rodzicom, chrzestnym i całym rodzinom neoprezbiterów, zwrócił się do zebranych prosząc o nieustanną modlitwę za nowo wyświęconych i pozostałych kapłanów oraz o nowe, liczne i święte powołania kapłańskie, zakonne i misyjne: - Są duże braki - tymi siedmioma neoprezbiterami mam zastąpić 13, którzy z różnych przyczyn nie będzie w czynnej służbie w naszej diecezji. Jesteśmy w sytuacji dość trudnej, bo w najbliższych latach będzie tak, że gdzieś na plebanii tego księdza zabraknie. Modlić się trzeba więc więcej i więcej… bo trzeba ich nie tylko dla naszej diecezji, ale także dla Kościoła powszechnego- dodał patrząc na gościa z Afryki.

Po zakończonej Mszy św. ordynariusz wręczył nowo wyświęconym księżom ich pierwsze dekrety wikariuszowskie, które będą obowiązywały od 24 sierpnia:

Ks. Damian Cholewa będzie wikariuszem w parafii Bożego Ciała w Oleśnie.

Ks. Tomasz Daniła trafi do parafii Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Kluczborku.

Ks. Wojciech Kuzyszyn został mianowany wikariuszem parafii św. Apostołów Piotra i Pawła w Opolu.

Ks. Paweł Lisoń od sierpnia trafi do parafii św. Wawrzyńca w Strzelcach Opolskich.

Ks. Dawid Sichma otrzymał dekret do parafii bł. Czesława w Opolu.

Ks. Damian Sładek posłany do parafii św. Jana Chrzciciela w Ozimku.

Ks. Patryk Wramba zostanie wikariuszem w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu.

Więcej o neoprezbiterach tutaj.

« ‹ 1 › »
Święcenia kapłańskie

Foto Gość DODANE 03.06.2017 AKTUALIZACJA 06.06.2017

Święcenia kapłańskie

​W sobotę 3 czerwca w katedrze opolskiej biskup Andrzej Czaja udzielił sakramentu święceń kapłańskich siedmiu absolwentom Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Opolu. Uroczysta Msza św. rozpoczęła się o 10.00.  
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:
  • DIECEZJA OPOLSKA
  • KAPŁANI
  • NEOPREZBITERZY
  • ŚWIĘCENIA KAPŁAŃSKIE
  • ŚWIĘCENIA PREZBITERATU

Polecane w subskrypcji

  • Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    • kościół
    Róże buchające ogniem. W Polsce do Żywego Różańca należy 2,5 mln osób
    Franciszek Kucharczak
  • Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    • Temat Gościa
    Braterstwo, które działa. Rycerze Kolumba przekuwają wiarę w czyn
    Karol Białkowski
  • Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    • Kościół
    Poszukiwacz prawdy. Mija rok od śmierci Alasdaira MacIntyre'a
    Tomasz Rowiński
  • Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    • polska
    Uznanie małżeństw jednopłciowych zawartych za granicą zapowiedzią tego, co nas czeka w przyszłości?
    Andrzej Grajewski
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • KSJ
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
  • O nas
    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
  • DOKUMENTY
    • Regulamin
    • Polityka prywatności
    •  
  • KONTAKT
    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • ZNAJDŹ NAS
WERSJA MOBILNA

Copyright © Instytut Gość Media.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zgłoś błąd

 
X
X
X