Podczas Mszy św. odpustowej zabrzmiały po raz pierwszy pieśni wybrane w niedawnym konkursie.
Konkurs kompozytorski ogłoszony został przez biskupa opolskiego Andrzeja Czaję z okazji 800-lecia miasta Opola, a zorganizowany był przez Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu. To też 34. rocznica koronacji obrazu przez papieża Jana Pawła II.
Spośród 19 nadesłanych utworów jury nie przyznało I miejsca, za to drugie otrzymała pieśń pt. „Matka pięknej codzienności”, nawiązująca do papieskiej wizyty (klikając na tytuły można zobaczyć i odsłuchać premierowe wykonanie w katedrze, choć nie najlepszej jakości). Tekst do niej napisał opolski poeta, Walter Pyka, zaś muzykę – ks. Jerzy Kowolik z Popielowa – emerytowany kapłan, kompozytor, dyrygent i popularyzator muzyki, zwłaszcza śląskich twórców.
– To był pomysł ks. Jerzego Kowolika – zdradza kulisy powstania pieśni Walter Pyka. – Stwierdził, że to taka wyjątkowa okazja, więc trzeba by napisać jakąś pieśń do Matki Boskiej. „Niech pan napisze słowa” – zaproponował, dodając, że to właściwie „na wczoraj”. Najpierw się bałem, bo to przecież chodzi o taki sławny obraz, ale udało się i po trzech dniach zaniosłem mu tekst. Gdy czytałem, powiedział: „już mam melodię”. Miał łzy w oczach i powiedział, że to dla niego jak osobisty prezent na 81. urodziny. Ta pieśń to taka nasza wspólna modlitwa...
Trzecie miejsce zdobyła pieśń „Matko opolska”, ze słowami i melodią ułożoną przez ks. Stanisława Ziemiańskiego SJ z Krakowa.
– Najpierw, przygotowując treść, szukałem w internecie informacji o Matce Bożej Opolskiej, jak to wędrowała. Nie wiedziałem, że dzieje tego obrazu były tak burzliwe. Tak powstał tekst, potem melodia i harmonizacja. Nie było trudno, bo mam już sporą wprawę. Mam nadzieję, że się spodoba i wpadnie w ucho wiernym, bo jest łatwa i niedługa. Byłoby dobrze, gdyby miała refren, ale obawiałem się, że to ją zbytnio wydłuży, choć współbracia też mi to podpowiadali – ks. Stanisław Ziemiański SJ, który w w swoim dorobku ma już ponad 2350 pieśni kościelnych!
Nowe pieśni zaśpiewano podczas odpustowej Eucharystii w katedrze Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Dwa wyróżnienia otrzymali także młodzi twórcy, którzy wybrali nie formę pieśni, lecz aklamacji. Pierwszy to Kazimierz Salik, tegoroczny dyplomant Akademii Muzycznej z Katowic za „Aklamację ku czci Matki Boskiej Opolskiej”, drugim jest Mateusz Buchwald, absolwent gliwickiego Studium Muzyki Kościelnej z Zabrza za aklamację „Błogosławiona jesteś, Dziewico”.
– Informację o konkursie znalazłem w internecie. Dobierając słowa, szukałem w formularzach maryjnych, znalazłem, że MB Opolska nazywana jest Matką Pięknej Miłości i na tym oparłem tekst. Matka Boska Opolska jest mi bliska, bo kiedyś ten obraz był wizerunkiem Matki Boskiej Piekarskiej, a jego kopia jest w jednym z bocznych ołtarzy kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Katowicach. Udało się zdobyć wyróżnienie, za kilka dni mam obronę pracy i kończę studia, a pod koniec maja urodził mi się syn, więc radość jest potrójna – mówi Kazimierz Salik.
– U mnie melodia powstała właściwie już 10 lat temu. W zamyśle planowałem ją na aklamację do Matki Bożej Piekarskiej, ale że MB Opolska to ten sam wizerunek, bo przyszła tu jako Piekarska i została, więc wydało mi się stosowne zaadaptować tę melodię na potrzeby tego konkursu i tej uroczystości – przyznaje też Mateusz Buchwald.
Po krótkiej próbie wierni, licznie zgromadzeni w katedrze zaśpiewali na Mszy św. odpustowej, której przewodniczył bp Paweł Stobrawa, nowe pieśni. Biskup wręczył też twórcom dyplomy.
Później była również chwila na wymianę fachowych uwag i pomysłów na ich harmonizację z Józefem Chudallą, katedralnym organistą. Wkrótce więc można będzie liczyć na opracowanie wszystkich pięciu utworów (piąty – aklamacja autorstwa Grzegorza Poźniaka, dyrektora DIMK) w opracowaniu na organy.
Nuty i tekst nagrodzonych i wyróżnionych autorów można znaleźć tutaj: http://www.dimk.diecezja.opole.pl/images/MB_opolska_utwory.pdf
Więcej o rozstrzygnięciu konkursu pod tym linkiem: http://opole.gosc.pl/doc/3878298.Zaspiewajmy-Opolskiej-Madonnie