Nowy numer 2/2021 Archiwum

Zaangażowani w misje

Dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych z prawie wszystkich diecezji Polski oraz ich współpracownicy przyjechali do Rud na spotkanie Rady Krajowej.

– Jesteśmy w pięknym zabytkowym miejscu, sięgającym XIII wieku, w dawnym opactwie cystersów, którzy właśnie tutaj ewangelizowali tę część Górnego Śląska – mówił we wstępie do Mszy św. biskup gliwicki Jan Kopiec. Eucharystia przed obrazem Matki Boskiej Pokornej, patronki miejscowego sanktuarium, rozpoczęła spotkanie wieczorem 30 stycznia. – Naszym zadaniem jest, żeby wszystkich ludzi obdarowywać orędziem tego, który jest naszym Stwórcą, który zabiega o to, abyśmy do Niego mogli dojść, abyśmy byli szczęśliwi tą pełnią, która jest włączona w całe dzieło zbawienia – podkreślił w homilii bp Kopiec.

Zauważył, że każdy człowiek, niezależnie od tego pod jaką szerokością geograficzną żyje, powinien czuć się zawsze u siebie. A u siebie będzie dopiero wtedy, kiedy będzie dokładnie wiedział, w czym uczestniczy, do czego jest powołamy i co powinno być jego udziałem. Rozważając przeznaczony na ten dzień fragment Ewangelii, zachęcał do determinacji, jaką w szukaniu zdrowia wykazała kobieta cierpiąca na krwotok. Przestrzegał też przed uleganiem zmęczeniu i zachęcał do odwagi, by „przede wszystkim widzieć naszego Pana, któremu chcemy służyć i którego chcemy w naszym świecie coraz głębiej rozpoznać i przekazywać”.

Po Eucharystii odbyło się spotkanie przy wspólnym stole, gdzie bp Jan Kopiec przybliżył gościom specyfikę diecezji gliwickiej i historię regionu.

Zjazd w Rudach, przygotowany przez ks. Macieja Górkę, dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w diecezji gliwickiej, potrwa do jutra. Jego celem jest podsumowanie ubiegłego roku i zaplanowanie pracy na przyszłość, wymiana doświadczeń, wspólna modlitwa i refleksja. Pracom tego gremium przewodniczy ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowego PDM. W dzisiejszym programie przewidziane są też dodatkowe atrakcje: wizyta księży w Zabytkowej Kopalni Węgla Kamiennego „Guido” w Zabrzu i zwiedzanie w Rudach bazyliki i pocysterskiego opactwa, gdzie znajduje się Ośrodek Formacyjno-Edukacyjny Diecezji Gliwickiej. 

Zaangażowani w misje   Ks. Tomasz Atłas, dyrektor PDM w Polsce, oraz biskup gliwicki Jan Kopiec i ks. Maciej Górka, dyrektor PDM w diecezji gliwickiej Klaudia Cwołek /Foto Gość Papieskie Dzieła Misyjne (PDM) to rozbudowana struktura, którą tworzą: Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary (PDRW), Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła (PDPA), Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci (PDMD) oraz Papieska Unia Misyjna (PUM). Zostały założone w XIX i XX wieku. Ich zadaniem jest budzenie świadomości misyjnej wśród wiernych Kościoła katolickiego: dorosłych, młodzieży, dzieci oraz duchowieństwa diecezjalnego i zakonnego.

Od kilku lat spotkania Rady Krajowej PDM odbywają się w kolejnych diecezjach Polski, żeby w ten sposób jej członkowie mogli poznać specyfikę lokalnego Kościoła.

Więcej w "Gościu Gliwickim" i "Opolskim" na 4 lutego.

Zaangażowani w misje   Eucharystii w kaplicy Matki Bożej Pokornej sanktuarium w Rudach przewodniczył biskup gliwicki Jan Kopiec Klaudia Cwołek /Foto Gość

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama