- To piękny przykład drzewa rodzinnego - podkreślał w Oleśnie Prymas Polski, abp Wojciech Polak, wskazując na świętą trójkę - św. Annę, Maryję u jej boku i Jezusa na jej kolanach.
Bp Andrzej Czaja w obecności prymasa i innych biskupów odczytał akt zawierzenia św. Annie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W tym roku uroczystości ku czci św. Anny miały w oleskim sanktuarium szczególny charakter. Piękny, drewniany kościół w kształcie róży, poświęcony patronce diecezji opolskiej obchodzi w tym roku 500. rocznicę konsekracji. Obchody zaczęły się już sobotę, zakończą dziś Mszą św. za chorych i seniorów (o 10.00) oraz wieczorną modlitwą o 17.00 – Różańcem i Mszą św. za zmarłych i procesją do parafialnego kościoła pw. Bożego Ciała.
Odpustowej Sumie w niedzielę 29 lipca przewodniczył Prymas Polski, abp Wojciech Polak, razem z nim w udział wzięli biskupi metropolii górnośląskiej: biskupi gliwiccy – bp Jan Kopiec i bp senior Jan Wieczorek, pomocniczy biskup katowicki Marek Szkudło, opolski ordynariusz bp Andrzej Czaja, liczni kapłani, ks. Ryszard Pieron, pastor parafii ewangelicko-augsburgskiej z Lasowic Wielkich, oraz kilka tysięcy wiernych.
Tłumy wiernych zapełniły plac przy kościele św. Anny w Oleśnie Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość – Przybywam tutaj jako pielgrzym, jako jeden spośród z Was, prosząc o wszelkie potrzebne łaski, dla umiłowanego kościoła opolskiego, dla metropolii górnośląskiej, ale także dla ojczyzny naszej, aby ta, którą czcimy jako łączniczkę pokoleń, kobietę tworzącą szczególny pomost między Chrystusem a nami, aby właśnie ona uprosiła nam łaskę miłości, jedności, pokoju, zgody, otwarcia naszych serc w miłości jedni na drugich – podkreślał prymas Polski.
Także w homilii mówił, nawiązując do jednej z katechez papieża Franciszka o roli i powołaniu osób starszych do bycia łącznikiem między pokoleniami, wyrażania wdzięczności w życiu i modlitwy. – Jeżeli o Marii mówimy, że jest przewodniczką naszej wiary, to przecież i św. Anna wpisuje się w poczet tych starotestamentalnych postaci – wskazał, podając również przykład Sary, żony Abrahama, która przez wiarę, mimo podeszłego wieku otrzymała moc poczęcia.
W czasie tej Mszy św. opolski ordynariusz, bp Andrzej Czaja wraz z wiernym wypowiedział akt zawierzenia św. Annie tych którzy mieszkają na tej ziemi i z niej się wywodzą.
Po Mszy św. Prymas błogosławił mijane dzieci i rodziny Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wśród tysięcy pątników było wiele wielopokoleniowych rodzin, od seniorów po niemowlęta. Wszyscy dzielnie znosili skwar, gromadząc się przy ołtarzu na zewnątrz kościoła.
– Staramy się być tu co roku – z dziećmi, odkąd miały 3 lata. Córeczka też ma na imię Anna, więc jej patronka jest tym bardziej jest nam bliska. Przyjeżdżają nasi rodzice, rodzeństwo ze swoimi rodzinami, więc jest prawie cała rodzina. Tu jest taka atmosfera, że człowiek w tym całym swoim zagonieniu zatrzymuje się na chwilę. Można skorzystać z sakramentu pokuty a potem już taki uduchowiony, uświęcony przeżywa te obchody, wprowadzając w te tradycje dzieci, tak jak nas przed laty rodzice. Dziś spotkała nas dodatkowa radość, gdy Prymas po Mszy św. pobłogosławił nasze dzieci – one nie zdają sobie jeszcze sprawy, kto to jest, ale im w domu wytłumaczymy – uśmiechają się Agnieszka i Piotr Matysikowie z pobliskiej Łomnicy z synkami Tomkiem i Pawłem.
O jubileuszu 500-lecia sanktuarium szerzej pisaliśmy w Gościu Opolskim nr 16/2018.
Pątnicy znów przybyli do drewnianego kościółka w kształcie róży Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość