Tym razem w Azotach śpiewali o Niepokalanej.
Radość z wygranej było widać na buziach wokalistów Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość W nowoczesnej scenerii zaczęła się trzecia dekada festiwalu. Ale taka forma - laserowe oświetlenie i ekran nie przerosła treści, którą zaprezentowali młodzi artyści.
- Staramy się dobrze podtrzymywać tradycję tego festiwalu. I to jest chyba błogosławieństwo Pana Boga, że posyła ludzi, którzy o to dbają, troszczą się o każdy element, wspiera nas pani prezydent miasta, pani starosta, firma „Solidaris”, która nas gości... Tym razem wystąpiło czterdziestu sześciu wykonawców, czyli łącznie ok. 130 osób. Wśród nich soliści, duety, schole, zespoły i chóry. - mówi ks. Piotr Adamów, proboszcz parafii św. Floriana w Kędzierzynie-Koźlu.
Po raz kolejny rozbrzmiewała muzyka kościelna, a piosenki religijne, poświęcone tym razem głównie Najświętszej Maryi Pannie (z uwagi na przypadającą w tym dniu uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP). Spotkanie zakończyło się zresztą wspólnym Apelem Jasnogórskim.
- W tym przeglądzie brałam udział po raz pierwszy. Na początku byłam w szoku, bo spodziewałam się, że jak większość takich festiwali będzie się on odbywał w kościele. Tu plusem była duża scena i świetne nagłośnienie, więc śpiewało nam się bardzo fajnie. Świetna też była organizacja festiwalu. Zaśpiewałam utwór „Wśród tylu dróg” - nie bez powodu, chciałam pokazać tę znaną pieśń w nieco innej aranżacji, dodać coś od siebie i cieszę się, że spodobało się to jurorom - opowiada Zofia Sydor z Krakowa, laureatka w trzeciej kategorii.
Ks. Piotr Adamów, współorganizator gratulował wszystkim artystom a na końcu udzielił błogosławieństwa Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość Wśród uczestników są soliści i zespoły z całej Opolszczyzny – z Opola, Kietrza, Krzanowic... ale także z Wrocławia i Krakowa
- Był to niesamowity czas. Zawsze jestem mile zaskoczona i wzruszona i liczbą zgłoszeń i wykonaniem. Podczas obrad jurorów bywało gorąco - oni skupiali się na każdym aspekcie występu. A najbardziej liczy się serce wkładane w wykonanie - widać to zwłaszcza u najmłodszych. Oni wszyscy śpiewają pięknie, to też ogromna zasługa nauczycieli – mówi Agata Seidel, dyrektor artystyczny przeglądu.
Wszyscy najmłodsi biorący udział zostali wyróżnieni. Nagrodę publiczności zdobyła Joanna Błauciak, wyróżniono instrumentalistę - Piotra Golombka a nagranie singla wywalczyły: Magdalena Auer, Urszula Sękowska i Zofia Mączyńska.
- Ja śpiewałam sama i z zespołem ze szkoły nr 20. Lepiej mi poszło solowo – zaśpiewałam piosenkę pt. „Ojciec wszystkich nas”. Dwa lata temu występowałam tu już z moją kuzynką, ale wtedy nie udało się wygrać. Przyjechałam tu z moimi paniami: Mariolą i Anią i z mamą. Warto śpiewać piosenki religijne – przyznaje ośmioletnia Joanna Błauciak z Kędzierzyna-Koźla.
Kto wygrał? Poniżej laureaci, nagrodzeni w sześciu kategoriach.