Święta Anna była bohaterką większości tegorocznych konkursów wiedzy religijnej w Opolu, nagrodzono też Bohatera Katechezy.
- Cieszę się waszym zaangażowaniem, bo chcecie czegoś więcej, robicie coś, choć nie musicie. Należą wam się wielkie brawa za to, że chcecie coraz lepiej poznawać Pana Boga, w którego wierzycie, i świętych - także przez udział w konkursach - witał uczestników ks. Jerzy Kostorz, dyrektor Wydziału Katechetycznego.
Na podsumowanie i po odbiór nagród i dyplomów zjechali się 23 maja do auli seminaryjnej laureaci diecezjalnych etapów konkursów wiedzy religijnej organizowanych przez Wydział Katechetyczny Kurii Diecezjalnej w Opolu: nagrodzeni i wyróżnieni w "Żaku", "Gimnazjaliście", konkursie plastycznym i fotograficznym, Konkursie dla uczniów szkół zawodowych, Olimpiadzie Teologii Katolickiej oraz w konkursie Bohater Katechezy.
- To uczniowie są dziś wyróżnieni, a przy okazji ich katecheci. Bohater Katechezy to człowiek, który nie tylko dobrze uczy religii w szkole, czyli ma umiejętności dydaktyczne, wychowawcze, pedagogiczne, przekazuje wiedzę religijną, ale też za tą wiedzą idzie świadectwo życia, wiary no i jeszcze coś dodatkowo robi poza religią w szkole - podkreślał bp Rudolf Pierskała, który wraz z przedstawicielami Urzędu Miasta, opolskich instytucji oświatowych i stowarzyszenia Civitas Christiana wręczał dyplomy i nagrody.
Tegoroczni laureaci Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćBohaterem Katechezy został tym razem ks. Piotr Kierpal, katecheta w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Zdzieszowicach (więcej o jego zwycięstwie tutaj). Kapituła zdecydowała także o wręczeniu dwóch wyróżnień dla Joanny Kozioł z Publicznego Gimnazjum nr 5 w Kluczborku oraz Artura Glinki z Publicznej Szkoły Podstawowej w Szymiszowie. Sam ks. Kierpal nie mógł być obecny na uroczystości, ponieważ przebywa z pielgrzymką za granicą.
- Wyróżnienie było dla mnie wielkim zaskoczeniem, bo nie spodziewałem się, że kapituła doceni moją pracę, ale i kolejnym motorem do działania, do motywowania siebie i ugruntowania, że to, co robię, jak robię, jest dobre, odpowiednie, zmierza w dobrym kierunku. Praca katechety to nie tylko te dwie godziny lekcyjne w szkole. Dobry katecheta angażuje się jeszcze we wszelkie działania poza szkołą - uczestniczy we Mszy szkolnej, we Mszy św. niedzielnej, prowadzi różne akcje, które są związane z rokiem liturgicznym. W moim przypadku to np. przedsięwzięcie kolędnicy misyjni, które organizuję co roku - opowiada Artur Glinka, wyróżniony katecheta z podstawówki w Szymiszowie.
Podczas uroczystości wręczania nagród wystąpił Dawid Krzyżowski, mistrz futbolowego freestylu, prezentując niesamowite akrobacje z piłką.
Laureatom towarzyszyli katecheci bądź rodzice Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćW większości konkursów bohaterką była tym razem św. Anna, patronka diecezji.
- Ja narysowałam św. Annę. Wzorowałam się na książce. To mi się spodobało i znów będę startować. Lubię religię - przyznaje Michalina z PSP nr 5 w Opolu. - Ja startowałem w konkursie „Żak”. Ciekawi mnie religia, święci, Biblia, bo można się dowiedzieć bardzo ciekawych rzeczy. Już dwa razy startowałem, raz byłem już laureatem - dodaje Paweł z tej samej szkoły. - To nasza patronka, więc dobrze, że się pojawiła. To okazja, by o niej opowiedzieć. Jest wiele ciekawych legend, a dzieci chętnie słuchały, szukały informacji. To dla nich wyzwanie. Jak być dobrym katechetą? Trzeba towarzyszyć dzieciom w codzienności, w takim zwykłym życiu szkolnym - dopowiada ich katechetka, Iwona.
Za każdym nagrodzonym stoi przygotowujący go katecheta Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćJedynie na Olimpiadzie Teologii Katolickiej był temat: „Święty Jacek - wzór ewangelizacji". O tym konkursie, którego finał ogólnopolski również odbywał się w naszej diecezji, więcej tutaj.
Podczas gali nagrodzono 134 uczniów. W konkursie artystycznym przyznano 18 nagród i 33 wyróżnienia, w „Żaku” nagrody otrzymało 58 uczniów, zaś w ostatniej edycji „Gimnazjalisty” 19 było laureatów. Uhonorowano też zwycięzców Olimpiady Teologii Katolickiej i konkursu dla szkół branżowych I stopnia.