Nowy numer 2/2021 Archiwum

Po pomoc do św. Walentego

Wcale nie trzeba jechać do Włoch, w Łączniku kult świętego "od miłości i chorób, szczególnie psychicznych i nerwowych" też rośnie.

Po pomoc do św. Walentego   Tu, w Łączniku, kult św. Walentego trwa od wieków, a od niedawna mamy też jego relikwie - mówi proboszcz, ks. Damian Cebulla. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

Parafia w Łączniku (dekanat Biała), która dziś nosi wezwanie Nawiedzenia NMP, czci św. Walentego jako swojego drugiego patrona co najmniej od kilku wieków. O tym, że wysłuchuje on zanoszonych tam do niego próśb i wstawia się za wiernymi, świadczą nie tylko dwa obrazy, ale przede wszystkim wota, opisy łask i świadectwa uzdrowień. Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Opolskiego Gościa.

Dość powiedzieć, że od kilku lat, za sprawą obecnego proboszcza, ks. Damiana Cebulli popularność „świętego od miłości” tam rośnie.

- Kiedy przyszedłem do tej parafii zobaczyłem, że św. Walenty nadal jest bardzo czczony. Stąd wprowadziłem comiesięczne nabożeństwa ku jego czci, dwa razy pielgrzymowaliśmy do Włoch, a 6 września 2019 roku sprowadziliśmy z Terni jego relikwie - opowiada ks. Damian.

Po pomoc do św. Walentego   Przed siedemnastowiecznym obrazem św. Walentego każdy może prosić o wstawiennictwo, zapalić świecę, napisać intencję. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

W okazałej świątyni św. Walenty patrzy nie tylko z wizerunku na bocznym ołtarzu, ale ma też swoje miejsce z tyłu, pod chórem, niedaleko wejścia, gdzie wisi jego obraz pochodzący jeszcze z poprzedniego kościoła. Można tam zapalić świeczkę, pomodlić się oraz zapisać intencje odczytywane na wspomnianych nabożeństwach. Odbywają się one 14. dnia każdego miesiąca. O godz. 18.00 jest Msza św. z kazaniem zapraszanego kapłana, odprawiana w powierzonych świętemu intencjach, wcześniej okazja do spowiedzi. Po Eucharystii jest błogosławieństwo i możliwość ucałowania relikwii.

- Spraw zanoszonych do niego jest wiele: są prośby o zdrowie w rodzinie, o trwałość małżeństwa, o zgodę i rozwiązanie problemów domowych, o szczęśliwe poczęcie czy rozwiązanie, o znalezienie współmałżonka bądź o to, by młodzi wzięli ślub. Także o uzdrowienie z poważnych chorób, nie tylko psychicznych czy nerwowych. To święty bardzo aktualny na dziś - potrzebujemy trwałych rodzin, widać, ile osób zmaga się z depresją, nerwicami i innymi chorobami - przyznaje ks. Cebulla.

Szczególne są obchody odpustowe w lutym, na które proboszcz zaprasza wszystkich parafian i gości. W tym roku przeniesione są one na niedzielę 16 lutego, ale uroczystości zaczynają się już w piątek 14 lutego. W piątek o 18.00 jest Eucharystia w intencji parafian i tych, którzy polecają św. Walentemu swoje sprawy. W sobotę o 9.30 jest Msza św. z kazaniem, Namaszczeniem Chorych i błogosławieństwem lourdzkim. Wieczorem o 18.00 dla zakochanych, narzeczonych, małżonków z odnową przyrzeczeń. A w niedzielę - Suma odpustowa o 9.30.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama