Nowy numer 2/2021 Archiwum

Odcinek 5. Służba domowa

Kiedy będziemy adorować krzyż, doceńmy to, co Jezus zrobił dla nas. A kiedy będziemy przyglądać się naszej rodzinie, doceńmy to, w jaki sposób nasi najbliżsi o nas się troszczą.

W Wielki Piątek zapraszamy Was na piąte spotkanie z cyklu #Wróć do domu. Dziś ks. Tomasz Gajda rozważa fragment Ewangelii, który odczytywany był wczorajszego wieczoru podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Prowadzi nas do bardzo ważnego gestu, gestu służenia sobie wzajemnie. Zastanówmy się, jak w naszych domach wygląda podział obowiązków? Jak my służymy naszym bliskim?

Posłuchajcie rozważania na Wielki Piątek:

#Wróć do domu. Służba domowa

 

Ewangelia:

Do końca ich umiłował (J 13, 1-15)

Było to przed Świętem Paschy. Jezus, wiedząc, że nadeszła godzina Jego, by przeszedł z tego świata do Ojca, umiłowawszy swoich na świecie, do końca ich umiłował.

W czasie wieczerzy, gdy diabeł już nakłonił serce Judasza Iskarioty, syna Szymona, aby Go wydał, Jezus, wiedząc, że Ojciec oddał Mu wszystko w ręce oraz że od Boga wyszedł i do Boga idzie, wstał od wieczerzy i złożył szaty. A wziąwszy prześcieradło, nim się przepasał. Potem nalał wody do misy. I zaczął obmywać uczniom nogi i ocierać prześcieradłem, którym był przepasany.

Podszedł więc do Szymona Piotra, a on rzekł do Niego: «Panie, Ty chcesz mi umyć nogi?» Jezus mu odpowiedział: «Tego, co Ja czynię, ty teraz nie rozumiesz, ale poznasz to później». Rzekł do Niego Piotr: «Nie, nigdy mi nie będziesz nóg umywał».

Odpowiedział mu Jezus: «Jeśli cię nie umyję, nie będziesz miał udziału ze Mną». Rzekł do Niego Szymon Piotr: «Panie, nie tylko nogi moje, ale i ręce, i głowę!»

Powiedział do niego Jezus: «Wykąpany potrzebuje tylko nogi sobie umyć, bo cały jest czysty. I wy jesteście czyści, ale nie wszyscy». Wiedział bowiem, kto Go wyda, dlatego powiedział: «Nie wszyscy jesteście czyści».

A kiedy im umył nogi, przywdział szaty i znów zajął miejsce przy stole, rzekł do nich: «Czy rozumiecie, co wam uczyniłem? Wy Mnie nazywacie „Nauczycielem” i „Panem”, i dobrze mówicie, bo nim jestem. Jeżeli więc Ja, Pan i Nauczyciel, umyłem wam nogi, to i wy powinniście sobie nawzajem umywać nogi. Dałem wam bowiem przykład, abyście i wy tak czynili, jak Ja wam uczyniłem».


Kolejne odcinki cyklu w wersji audio będziemy publikować na internetowej stronie Gościa Opolskiego każdego dnia od 6 do 13 kwietnia przed godz. 9. Wszystkie będą opatrzone nadtytułem: #Wróć do domu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama