Nowy numer 44/2020 Archiwum

Te ławki już nie będą całkiem puste

Ile osób może uczestniczyć w Mszy św.? To zależy od wielkości świątyni. W Opolu największa jest katedra.

Za nami ostatnia niedziela, podczas której obowiązywały rygorystyczne przepisy pozwalające na uczestniczenie w Mszy św. zaledwie 5 wiernym. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów, dotyczącym ograniczeń w związku ze stanem epidemii, od poniedziałku 20 kwietnia do odwołania liczba osób, które mogą jednocześnie przebywać w kościele bądź kaplicy w trakcie sprawowania kultu, ustalana jest według przelicznika: 1 osoba na 15 metrów kw. powierzchni świątyni. W ten limit nie wlicza się celebransów.

Księża proboszczowie zostali zobowiązani przez biskupa opolskiego, by informację o dopuszczalnej liczbie wiernych umieścić na drzwiach świątyni. Jakie limity obowiązują w niektórych parafiach w Opolu?

W stolicy diecezji największa jest katedra, w której w Mszach św. i nabożeństwach jednocześnie uczestniczyć może 100 osób.

W kościele Przemienienia Pańskiego na os. Armii Krajowej limit wynosi 97 osób, a w sąsiadującej kaplicy - 14 osób. Z kolei w kościele św. Jacka w Opolu-Kolonii Gosławickiej - 90 osób w tzw. górnym kościele, a 15 - w kościele dolnym.

W kościele św.św. Apostołów Piotra i Pawła może jednocześnie być 87 osób, w kościele bł. Czesława na Zaodrzu - 80 osób (70 w kościele, a 10 w kaplicy).

W kościele oo. jezuitów według przelicznika może być 70 osób, a w kościele oo. franciszkanów - 60 osób. Dokładnie tyle samo może uczestniczyć w Mszach św. w kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Opolu-Groszowicach.

Na opolskich Chabrach w kościele św. Karola Boromeusza limit wynosi 58 uczestników. W kościele św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach może być 51 osób, w kościele na Górce - 42 osoby, tak samo też w Opolu-Winowie. Dwie mniej, czyli 40 - w kościele św. Józefa w Opolu-Wrzoskach, a także w kościele Chrystusa Króla na Metalchemie. W kościele w Opolu-Grudzicach limit to 39 osób, a w Opolu-Gosławicach - 35 osób.

Najmniejsza jest tymczasowa kaplica w najmłodszej parafii św. Jana Pawła II, w której tylko 16 osób może być jednocześnie na Mszy św. Ojcowie oblaci podjęli decyzję o zwiększeniu liczby niedzielnych Eucharystii. W najbliższą niedzielę będą sprawowane o 8.00, 9.15, 10.30 i 12.00.

Nadal obowiązuje dyspensa biskupa opolskiego od obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej dla wszystkich wiernych przebywających na terenie diecezji opolskiej w niedziele i dni świąteczne. Nadal też wiele parafii prowadzi internetowe transmisje Mszy św.


Informacja o limicie wiernych w niektórych kościołach diecezji opolskiej:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama