Główne obchody 40. rocznicy powstania Solidarności odbywały się w Opolu 30 i 31 sierpnia.
Uroczystości odbywały się w kilku miejscach. Zarząd Regionu NSZZ Solidarność złożył o 12.00 kwiaty na Skwerze Solidarności oraz przy pomniku Trzech Krzyży przy kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła. Po południu w ogrodzie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej miało miejsce spotkanie z dr. Stanisławem Jałowieckim i promocja jego biograficznej książki "Tu i tam - tam i tu". (Więcej o tym tutaj)
Obchody związane z 40-leciem "Solidarności" zakończyły się złożeniem kwiatów i świec przed pomnikiem patrona związkowców, bł. ks. J. Popiełuszki. Pomnik stoi przy katedrze, dokąd udały się poczty sztandarowe i przedstawiciele NSZZ Solidarność z całego regionu. Potem była Msza św. w intencji żywych i zmarłych członków, działaczy i sympatyków.
Msza św. w intencji członków "S". Ornat z wizerunkiem ks. J. Popiełuszki ofiarowała opolska "Solidarność", były też relikwie ks. Jerzego Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość- Pomnik bł. ks. Jerzego, patrona "Solidarności", stojący przy katedrze, jest dla nas zawsze punktem odniesienia do tych wydarzeń przed 40. laty, które stały się zarzewiem naszej dzisiejszej obecności tutaj. To wykuwane poczucie odpowiedzialności, miłości do ojczyzny, ale też braku zgody na zło powoduje w nas głębokie pragnienie wdzięczności wobec tych, którzy oddali życie za sprawę i za Chrystusa, bo gdyby nie te ideały noszone w sercu, nie byłoby tej ofiary - mówił ks. Waldemar Klinger, proboszcz parafii katedralnej w Opolu przy pomniku bł. ks. Jerzego.
W homilii zaś podkreślał, że Solidarność oznacza wspólnotę i odpowiedzialność wynikającą ze zgodności poglądów: - Bądźmy wdzięczni za wolność, ale pamiętajmy, że ona została nam dana, ale i zadana - apelował.
Po Mszy św. wierni wysłuchali koncertu Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćPo Eucharystii krótki koncert dał kwartet smyczkowy, prowadząc słuchaczy od utworów muzyki klasycznej - Vivaldiego, Bacha, Pachelbela przez Poloneza W. Kilara znanego z filmu "Pan Tadeusz", kończąc "Murami" J. Kaczmarskiego, sztandarową pieśnią z początków Solidarności.
Także władze miasta i regionu, Fundacja im. Romana Kirsteina i opolski oddział IPN uczciły ten jubileusz. Były kwiaty, koncert pt. "Tu rodziła się Solidarność", instalacja na Moście Groszowym z postulatami Porozumień Sierpniowych i #postulaty2020 obecne, proponowane przez mieszkańców Opola oraz wystawa upamiętniająca strajki w regionie z 1980 roku.
Instalacja na Moście Groszowym, po obu stronach zawieszono dawne i nowe postulaty. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość