Wystawę pod takim tytułem można od 3 grudnia oglądać przy placu Wolności w Opolu.
Z uwagi na to, że Sejm RP uchwalił rok 2021 rokiem Stefana Wyszyńskiego, postanowiliśmy wyjść z inicjatywą i przypomnieć sylwetkę nie tylko wielkiego Polaka, prymasa Wyszyńskiego, ale również człowieka, na którego autorytecie wzorował się prymas, czyli Ojca Świętego Jana Pawła II - mówi dr Tomasz Greniuch, naczelnik opolskiego oddziału IPN.
Na kolejnych planszach usytuowanych obok pomnika Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego, zaprezentowane są najważniejsze cytaty, świadczące przede wszystkim o myśli społecznej Kościoła. Miłość, Cierpienie, Sumienie, Męstwo, Przebaczenie, Praca, Ojczyzna, Europa – to kolejne aspekty życia i słowa tak ważnych dla polskiej tożsamości Polaków na te tematy.
O to, by wystawa trafiła do Opola, zadbali przedstawiciele IPN. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćNaczelnik opolskiego oddziału IPN podkreśla, że wystawa stanęła w nieprzypadkowym miejscu. - IPN jest dysponariuszem pamięci narodowej. Również Wojtyła i Wyszyński są częścią tej naszej wielkiej pamięci, stąd ważne, by w tym adwentowym czasie przypomnieć ich sylwetki. Ważne, by takim mieście jak Opole, w tym miejscu, na placu Wolności, gdzie często spotykali się ludzie domagający się wolności, były ustawione tablice z myślami ludzi, którzy poświęcili życie dla tych ideałów - wskazuje.
- 2020 rok jest też czasem okrągłych rocznic: 100. rocznica urodzin Karola Wojtyły, 40. rocznica powstania Solidarności - dodaje Marcin Żukowski z opolskiej delegatury IPN. - Trudno sobie wyobrazić Solidarność jako ruch społeczny bez nauki Kościoła, więc chcemy wyjść naprzeciw tym wszystkim wyzwaniom, które stoją przed naszym narodem, społeczeństwem.
Plansze znajdują się na przedłużeniu opolskiego deptaka. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćEkspozycję przygotowało Biuro Edukacji Narodowej IPN oraz Muzeum Papieskie w Warszawie. Będzie ją można oglądać w Opolu przez cały grudzień. Chętne parafie, miasta czy urzędy gmin, które później będą chciały pokazać wystawę w swoich miejscowościach, mogą kontaktować się z delegaturą IPN w Opolu.