W Prudniku-Lesie premierowo wybrzmiało oratorium Piotra Rubika poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu pt. "Najważniejsza jest miłość"
W bardzo chłodny sobotni wieczór setki słuchaczy zjechały do Prudnika-Lasu na koncertowe wykonanie oratorium napisanego ku czci sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego, który za dwa tygodnie zostanie ogłoszony błogosławionym.
Utwory, mówiące o miłości, o szukaniu dróg do Boga, o oddaniu się w opiekę Matce Bożej z Jasnej Góry, zostały napisane przez Piotra Rubika (muzyka) i Zbigniewa Książka (słowa). Przeplatane były zapiskami biograficznymi przybliżającymi ważne momenty z życia Pryma Tysiąclecia, a także jego myślami.
Wiele z nich jest nam dobrze znanych, wśród nich: "Ludzie mówią: »Czas to pieniądz«. A ja wam mówię: »Czas to miłość«." czy "Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy przezwyciężyć w sobie niechęci, ile zdołaliśmy przełamać ludzkiej złości i gniewu. Tyle wart jest nasz rok, ile ludziom zdołaliśmy zaoszczędzić smutku, cierpień, przeciwności. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy okazać ludziom serca, bliskości, współczucia, dobroci i pociechy. Tyle wart jest nasz rok, ile zdołaliśmy zapłacić dobrem za wyrządzane nam zło."
- Cieszę się, że tu jesteście. Wiem, że ten koncert był dla was trudny, bo usłyszeliście same nowe utwory. Ale kiedyś wszystkie utwory były pierwszy raz wykonywane, więc mam nadzieję, że i niektóre z tych zostaną w waszym sercu - mówił Piotr Rubik, dyrygent i kompozytor. - Ze Zbyszkiem Książkiem dziękujemy za możliwość napisania tego oratorium. Wierzymy, że te piosenki są na tyle uniwersalne, że będą przemawiać do wszystkich - podkreślił artysta.
Na scenie wystąpili Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej z Jeleniej Góry, Wrocławski Chór Akademicki pod dyrekcją Alana Urbanka oraz soliści: Zofia Nowakowska, Marta Moszczyńska, Olivia Wieczorek, Michał Gasz, Grzegorz Wilk i Michał Bogdanowicz. Narratorem był Krzysztof Kwiatkowski.
Organizatorami wydarzenia pt. "Społeczna Krucjata Miłości - dziedzictwo kardynała Stefana Wyszyńskiego" byli posłanka Katarzyna Czochara oraz Stowarzyszenie Miłośników Wsi Moszczanka. - Poprzez premierowo wykonane oratorium pana Piotra Rubika pragniemy podkreślić, że idea odnowienia Ślubów Jasnogórskich zrodziła się tutaj, w Prudniku-Lesie, gdzie przez 13 miesięcy więziony był kard. Stefan Wyszyński - mówił Mieczysław Partyczny, prezes stowarzyszenia.
Koncert poprzedziła Msza św. za Ojczyznę.