Nowy numer 17/2024 Archiwum

Od polifonii po gospel

Bezpośrednio bądź online można wziąć udział w wykładzie, projekcji filmu oraz dyskusji w ramach Dni Muzykologii UO. Podajemy linki.

Od polifonii po gospel   Materiały organizatora

VII Tydzień Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego potrwa od 4 do 8 kwietnia.

W poniedziałek 4 kwietnia od godz. 9 w trzech sesjach w ramach II Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej "Creare et cantare" reprezentanci ośrodków naukowych z całej Polski w sali kameralnej Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera przedstawią różne tematy dotyczące śpiewu. Program tutaj.

Podobnie środa będzie świetną okazją do wymiany poglądów i poznania dwóch światów - muzyki polifonicznej i etnomuzykologii.

- O godz. 10 rozpocznie się wykład otwarty dr. Roberta Curry (Medieval & Early Modern Centre, The University of Sydney): Revisiting 'A jednak Notre Dame' - a Review of Fifty Years of Research into 13th-Century Parisian Polyphony and the Polish Connection. To niezwykle frapujące wystąpienie o nowym spojrzeniu na opublikowany 50 lat temu prestiżowy repertuar czterogłosowych utworów, odkrytych wówczas przez Mirosława Perza w klasztorze klarysek w Starym Sączu - tłumaczy dr Mariusz Pucia, współorganizator wydarzenia. - Wykład przeprowadzony będzie w formie hybrydowej, w sali nr 16 Wydziału Teologicznego UO oraz na platformie TEAMS (link do spotkania tutaj).
Szczegóły pod linkiem.

Tego samego dnia o godz. 14 odbędzie się otwarty panel dyskusyjny: "Muzyka, misterium, obrzędowość". Podstawą do dyskusji będzie krótkometrażowy dokument zarejestrowany w 1959 roku w Kalwarii Zebrzydowskiej, autorstwa E. Skórzewskiego i J. Hoffmana pt. "Pamiątka z Kalwarii".

Od polifonii po gospel   Dróżki kalwaryjskie na Górze Świętej Anny. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość

- Rozsiane po całym świecie sanktuaria stanowią nie tylko świadectwo pobożności założycieli. Niejednokrotnie zachwycają również kunsztem, rozmachem, przepychem nawet, ówdzie zaś oddziałującą na wyobraźnię rzesz pielgrzymich bezpośredniością przekazu, jak w przypadku licznych - również w Polsce - sanktuariów kalwaryjskich. Są to miejsca szczególnego, by nie rzec mistycznego kontaktu człowieka z rzeczywistością nadprzyrodzoną. Napotykamy tu więc liczne elementy kultury materialnej, ale również niematerialnego dziedzictwa. Do tego zbioru należy też pobożność ludowa wyrażana w formie obrzędów i zwyczajów, teksty literackie oblekane niejednokrotnie w formy muzyczne i funkcjonujące w żywej tradycji - zapraszają do słuchania organizatorzy.

Wprowadzenie filmoznawcze zaprezentuje ks. prof. dr. hab. Marek Lis, omówienia repertuaru muzycznego, sposobu jego funkcjonowania i roli w pobożności ludowej związanej z sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej dokona dr Gabriela Gacek, a kontekst powyższych zjawisk w odniesieniu do Kalwarii na Górze św. Anny przybliży dr Mariusz Pucia.

Także ta część odbędzie się w formie hybrydowej na platformie MS TEAMS (Szczegóły tutaj) .

W czwartek 7 kwietnia chór studentów Opolskiej Muzykologii będzie słyszalny w różnych budynkach Uniwersytetu, zaś w piątek 8 kwietnia o godz. 10.30 rozpoczną się otwarte warsztaty gospel, zakończone koncertem finałowym z udziałem uczestników warsztatów oraz zespołu gospel opolskiej muzykologii – początek o godz. 17.30.

"Gość Opolski" jest jednym z patronów medialnych tego wydarzenia.

Szczegóły na plakatach:

Od polifonii po gospel   Materiały organizatora
« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy