Kim są elżbietańskie męczenniczki?

Już w sobotę zostaną ogłoszone błogosławionymi, a ich ziemskie życie w wielu wymiarach związane było z terenami dzisiejszej diecezji opolskiej. Poznajmy s. Paschalis i 9 towarzyszek.

W sobotę 11 czerwca we Wrocławiu odbędzie się beatyfikacja s. Paschalis Jahn i 9 Towarzyszek. To 10 sióstr elżbietanek, które w 1945 roku poniosły śmierć z rąk żołnierzy Armii Czerwonej. Męczenniczki są związane z opolską ziemią.

Aż pięć z nich przyszło na świat w miejscowościach na terenie dzisiejszej diecezji opolskiej. To s. Paschalis, s. Adelheidis, s. Edelburgis, s. Sabina i s. Melusja. Cztery z grona dziesięciu męczenniczek zginęły w Nysie. To s. Adelheidis, s. Melusja, s. Sapientia i s. Felicitas.

Ponadto aż siedem z nich w jakimś momencie swojego życia posługiwało w miejscowościach, które obecnie są w diecezji opolskiej. To s. Paschalis, s. Adelheidis, s. Melusja, s. Sapientia, s. Felicitas, s. Rosaria i s. Acutina.

Służebnica Boża siostra Paschalis Jahn urodziła się 7 kwietnia 1916 roku w Górnej Wsi, dziś dzielnicy Nysy. Trzy dni później została ochrzczona w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja, otrzymując imiona Maria Magdalena.

Uczęszczała do szkoły podstawowej w Nysie i tylko na rok opuściła to miasto dołączając do rodziców, którzy za pracą wyjechali do Westfalii. 30 marca 1938 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Nysie. W życiu zakonnym mieszkała w klasztorach w Kluczborku i w Głubczycach, a od kwietnia 1942 r. w Domu św. Elżbiety w Nysie, gdzie była kucharką i opiekowała się starszymi siostrami.

Kiedy w marcu 1945 roku do miasta wkraczali żołnierze Armii Czerwonej, młode siostry Paschalis i Fides otrzymały polecenie od przełożonej domu, by uciekły z Nysy. Schronienie znalazły w szkole w Sobotinie. 11 maja 1945 roku wypatrzył ją żołnierz, który wszedł za nią do budynku i zażądał, by poszła z nim. "Noszę świętą suknię i nigdy z tobą nie pójdę" - odpowiedziała 29-letnia zakonnica.  Kiedy czerwonoarmista zagroził, że będzie strzelał, ponownie potwierdziła: "Niech mnie pan zastrzeli. Chrystus jest moim Oblubieńcem. Tylko do Niego należę". Uklęknęła, trzymając krzyżyk różańca w rękach. Żołnierz ją zastrzelił.

Służebnica Boża siostra Adelheidis Töpfer urodziła się 26 sierpnia 1887 roku w Nysie w domu Antoniego i Teresy z domu Langer. 13 września 1887 roku została ochrzczona w kościele św. Jakuba i św. Agnieszki w Nysie. Otrzymała imię Jadwiga. Jako wychowanka sióstr elżbietanek wstąpiła do zgromadzenia 24 września 1907 roku.

Posługiwała w Nysie i w Koźlu. Była nauczycielką i kierowniczką szkoły gospodarstwa domowego, opiekunką chorych, starszych i opuszczonych. 24 marca 1945 roku została zastrzelona bez żadnego powodu w Domu św. Notburgi w Nysie, gdzie opiekowała się osobami starszymi chorymi, które nie miały sił na ewakuację przed nadchodzącym frontem.

Służebnica Boże siostra Edelburgis Kubitzki przyszła na świat 9 lutego 1905 r. w Dąbrówce Dolnej. Chrzest święty otrzymała 14 lutego 1905 roku w kościele pw. św. Stanisława w Fałkowicach (dzisiejszy dekanat Zagwiździe). Otrzymała imię Julianna.

31 lipca 1929 roku wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety. Posługiwała jako pielęgniarka ambulatoryjna we Wrocławiu-Nadodrzu i w Żarach. Właśnie w Żarach 20 lutego 1945 roku została brutalnie zastrzelona, broniąc czystości i wiary.

Służebnica Boża siostra Sabina Thienel urodziła się 21 września 1909 roku w Rudziczce (dzisiejszy dekanat prudnicki) w rodzinie Andrzeja i Anny z domu Hermann. Chrzest święty otrzymała 1 października 1909 roku w kościele parafialnym pw. Trójcy Świętej. Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła 10 lutego 1933 roku.

Posługiwała osobom starszym we Wrocławiu i w Lubaniu. 1 marca 1945 roku, podczas przejęcia klasztoru przez żołnierzy Armii Czerwonej, została zamordowana. W ostatnich chwilach życia modliła się: "Święta Matko Boża, pozwól mi umrzeć jako dziewicy. Chroń moje dziewictwo". W tym samym momencie przez zamknięte drzwi wleciała kula, która trafiła s. Sabinę w prosto w serce.

Służebnica Boża siostra Melusja Rybka przyszła na świat 11 lipca 1905 roku w Pawłowie (dzisiejszy dekanat Pietrowice Wielkie) w rodzinie Mikołaja i Wiktorii z domu Kurek. Została ochrzczona 16 lipca 1905 roku w drewnianym kościółku Matki Bożej w Pawłowie. Otrzymała imię Marta.

Do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety wstąpiła 5 października 1927 roku w Nysie. Tam też posługiwała m.in. w ogrodzie, piekarni i gospodarstwie. Zginęła 24 marca 1945 roku w Domu św. Jerzego w Nysie. Została zastrzelona, broniąc się przed gwałtem. Wcześniej uchroniła przed takim losem młodą dziewczynę.

Ze śmiercią siostry Melusji związane jest pewne zdarzenia. Ogień, który podłożyli żołnierze w domu sióstr, zatrzymał się przy pokoju, w którym leżało martwe ciało s. Meluzji.

Służebnica Boża siostra Sapientia Heymann, która urodziła się Lubieszu k. Wałcza posługiwała jako pielęgniarka w Nysie. Została zastrzelona przez żołnierza Armii Czerwonej w Domu św. Elżbiety. Miała wtedy 70 lat.

Służebnica Boża siostra Felicitas Ellmerer pochodziła z Monachium. Jako elżbietanka posługiwała m.in. w Kup i w Nysie. Zginęła 25 marca 1945 roku w Nysie. Jej ostatnie słowa brzmiały: "Niech żyje Chrystus Król".

Beatyfikowane zostaną również s. Rosaria Schilling i s. Acutina Goldberg, które przez pewien czas posługiwały w Nysie, oraz s. Adela Schramm.


Źródło informacji biograficznych: "Wierne miłości do końca", s. Miriam Zając CSSE, Wrocław 2015.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..