- Jak się nie zachwycać tym, na co patrzymy? - mówił bp Paweł Stobrawa w Głogówku, gdzie wybrzmiała wdzięczność Bogu i ludziom za zakończenie wieloletniej konserwacji kościoła św. Bartłomieja.
Wybudowany w połowie XIV w. przez wieki był kościołem kolegiackim. Na kartach jego historii zapisały się okresy świetności, jak i wydarzenia świadczące o trudnych dziejach - najazd husycki, wpływy reformatorskie czy kolejne pożary. Po tym, który w 1765 r. dotknął miasto, a nie oszczędził również kolegiaty, przeprowadzono barokizację jej wnętrza. Tego zadania podjęli się Franciszek Sebastini i Józef Schubert.
Dziś barokowe wnętrze na nowo zapiera dech. Na zakończenie trwającej 15 lat renowacji fresków i sztukaterii w kościele parafialnym św. Bartłomieja w Głogówku w piątek 10 czerwca odprawione zostały uroczyste nieszpory pod przewodnictwem bp. Stobrawy.
- Niemal każdy detal - fresk, obraz, figura - w tej dostojnej świątyni zostały dotknięte fachową ręką konserwatorską. Dlatego dziękujemy dobremu Bogu za wszystkich, którzy przyczynili się do odzyskania blasku i doniosłości tej świątyni - mówił bp Stobrawa. W imieniu biskupa opolskiego dziękował parafianom za troskę o kościół, cierpliwość w prowadzonej renowacji i wszelkie ofiary.
Po nieszporach odbyła się gala wdzięczności.
- Konserwacja miała kosztować 4 mln zł. Ostatecznie wyszło więcej niż drugie tyle. Połowa pieniędzy pochodziła z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pół miliona przekazała i zdobyła z 1 proc. podatku nasza Fundacja "Glogovia". Sporo przekazały Urząd Marszałkowski, nasza gmina i prywatni sponsorzy - podsumował proboszcz ks. Ryszard Kinder.