Susza i iskra z hamującego pociągu wystarczyły, by w kilka dni spłonęło ponad 9 tys. ha lasów w rejonie Kuźni Raciborskiej, Kędzierzyna-Koźla, Rud Raciborskich oraz Rudzińca. Zginęło też dwóch strażaków.
Już w sobotę i niedzielę (20-21 sierpnia) w Raciborzu odbył się 30. Memoriał im. mł. kpt. A. Kaczyny i dh. A. Malinowskiego, strażaków poległych w 1992 roku. Zaś w najbliższą niedzielę (28 sierpnia) odbędzie się tam rodzinny piknik służb mundurowych. Od 14.00 na stadionie przy ul. Wyszyńskiego leśnicy będą odpowiadać na pytania związane z ich pracą, zaprezentowany będzie pojazd Straży Leśnej i wyposażenie strażników. Będą też atrakcje muzyczne: dla starszych zagra zespół IRA, zaś dla młodszych Arka Noego i Dikanda.
Dzisiaj (26 sierpnia) na dziedzińcu Pocysterskiego Zespołu Klasztorno-Pałacowego w Rudach w gminie Kuźnia Raciborska po południu odbędą się oficjalne obchody 30. rocznicy wielkiego pożaru lasu, zorganizowane przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Katowicach. Poprzedziło je złożenie kwiatów na pożarzysku oraz o Msza św. w intencji leśników, strażaków, wszystkich służb mundurowych oraz osób zaangażowanych w ratowanie i odnawianie lasu. Obchodom towarzyszy wystawa nagrodzonych prac fotograficznych, nadesłanych w związku z konkursem fotograficznym "30 lat po pożarze - po co leśnik w lesie" i druga - posterowa - o zmianach w ochronie przeciwpożarowej na terenie "pożarzyska".
Obszar tamtego pogorzeliska dziś trudno poznać... Fragment plakatu - Nadleśnictwo RLDP KatowiceW sobotę 27 sierpnia Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach organizuje Rodzinny Rajd Rowerowy upamiętniający 30-lecie katastrofalnego pożaru lasu. Patronami imprezy zostali Dawid Tomala, chodziarz i mistrz olimpijski z Tokio oraz kolarz Tomasz Marczyński, reprezentant Polski. Rajd prowadzić będzie przez trzy nadleśnictwa, które dosięgnął tamten pożar: Rudy Raciborskie, Rudziniec i Kędzierzyn. Łącznie jego trasa będzie liczyła prawie 50 km, ale można będzie zrobić np. jedną pętlę na terenie jednego z nadleśnictw. Organizatorzy zachęcając do udziału i obejrzenia po drodze odrodzonego po pożodze lasu zapowiadają, że tempo jazdy będzie spokojne. Na mecie każdy uczestnik dostanie pamiątkowy medal, odblask, będzie też drobny poczęstunek. Szczegóły na plakacie tutaj bądź poniżej.
Start z terenu 3 nadleśnictw: Kędzierzyn, Rudy Raciborskie, Rudziniec. Zbiórka uczestników w każdym z tych miejsc o 8.30, wyjazd o 9.00. Nadleśnictwo Kędzierzyn: miejsce startu i mety - siedziba Nadleśnictwa Kędzierzyn, ul. Brzozowa 48, Stara Kuźnia. Długość trasy 13 km. Nadleśnictwo Rudziniec: Miejscowość Łącza, parking leśny za boiskiem. Długość trasy 12 km. Nadleśnictwo Rudy Raciborskie: Miejscowość Rudy-Brantolka, parking leśny. Długość trasy 21 km.
Wreszcie w poniedziałkowy wieczór (29 sierpnia o 18.45), w ramach Wędrownego Festiwalu Literackiego
odbędzie się , będącej reporterskim opisem przebiegu pożaru w Kuźni Raciborskiej i dramatycznej walki o jego ugaszenie.My tymczasem przypominamy tamte chwile, opisane na łamach Gościa Opolskiego w 25 rocznicę pożaru: https://opole.gosc.pl/doc/4130058.Ogien-w-lesie.
A tu plakat z trasami rajdu i widokiem jak wygląda ten teren dziś:
Nadleśnictwo RLDP Katowice(obraz) |