Za nami pierwszy dzień Festiwalu "Spotkałem Pana". Ciąg dalszy 4 września od 15.30 w ogrodzie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Raciborzu.
Popołudniem w sobotę 3 września w parafii NSPJ w Raciborzu rozpoczął się XXXI Festiwal "Spotkałem Pana". Pierwszego dnia odbyło się spotkanie z malarką Agnieszką Jasińską z Katowic, która przedstawiła cykl obrazów pt. "Oto Matka twoja", koncert Gabrieli Blachy z zespołem, warsztaty muzyczne dla dzieci, które poprowadził Kacper Trela, a także plenerowy Wieczór Uwielbienia.
- W przygotowaniach do festiwalu najważniejszy był dla nas Pan Bóg. Układając program tych dwóch dni, chcieliśmy, by każdy, kto tutaj przyjdzie, mógł skorzystać. Są propozycje dla dzieci, są dla tych, którzy wolą muzykę, i dla tych, którzy chcą malować. Dla nas najważniejsze jest to, żeby na każdej płaszczyźnie ludzie mogli spotkać Boga - zapewnia Kaja Orłowska, organizatorka.
Agnieszka Jasińska, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, realizuje się w wielu dziedzinach, od scenografii i kostiumów po ikonopisarstwo. - Najbliższe mojemu sercu jest malarstwo. Ono też w moim życiu jest najmniej komercyjne - dzieli się artystka. Do Raciborza przywiozła cykl sześciu obrazów, które zostały zainspirowane sześcioma dawnymi pieśniami maryjnymi. Zaprosiła uczestników festiwalu, by wraz z nią przeszli od pierwszego obrazu po ostatni.
- Chciałam, by pielgrzymka, która przewija się przez wszystkie obrazy, rozpoczęła się od symbolicznego chrztu. Lud z ciemności przechodzi przez chrzest do światła - mówi o pierwszym obrazie, zainspirowanym pieśnią "Bogurodzica". Jej cykl ukazuje, że nie idziemy drogą ku niebu każdy osobno, ale wszyscy razem. Ukazuje też, że Maryja jest posłuszna wezwaniu "Oto Matka twoja", biorąc w ramiona każdego człowieka, cały lud.
Słowa Agnieszki przeplatały utwory muzyczne z cyklu "Błogosławiona". To utwory, napisane przez Kaję Orłowską i Anię Czech, które swoją premierę miały na ubiegłorocznym Festiwalu "Spotkałem Pana".
Po 17.00 na plenerowej scenie wystąpiła Gabriela Blacha. - Spotkania muzyczne mają dla mnie wielką wartość. Uwielbiam spotykać się z ludźmi, być z nimi w relacjach. Miło mi dotknąć historii tego festiwalu, który organizowany jest od wielu lat. Jestem zaszczycona, że mogę tutaj być - zapewnia artystka.
W pobliżu sceny odbywały się warsztaty malarskie dla każdego, które przygotowała Agnieszka Jasińska. Każdy mógł sięgnąć po fragment witraża i farby, by - jak to podkreśla malarka - wyżyć się artystycznie.
W tym samym czasie w domu katechetycznym odbywały się warsztaty dla dzieci. - Przede wszystkim kształtujemy kreatywność, czyli rozwijamy artystyczne myślenie, tworzenie nowych rzeczy, otwieranie wyobraźni, poszerzanie horyzontów. Będzie się to wydarzać przez muzykę i przez zabawę. Nauczymy się też kilku piosenek, a może nawet uda się wspólnie skomponujemy własną - mówi Kacper Trela. Owoc dwudniowych warsztatów będzie zaprezentowany na koncercie, który zaplanowany jest w niedzielę o 16.30 w ogrodzie parafialnym.
Podczas festiwalu działa kawiarenka z darmowym ciastem i ciepłymi napojami. Przy stolikach z palet można usiąść i zatopić się w rozmowie. Dziś, w niedzielę 4 września, popołudniowy blok w ogrodzie parafialnym rozpocznie się o 15.30 konferencją ks. Adama Rogalskiego. W tym samym czasie w domu katechetycznym odbędą się warsztaty muzyczne dla dzieci poprowadzone przez Kacpra Trelę.
Uczestniczy warsztatów będą mieli swój koncert o 16.30. W tym czasie warsztaty malarskie dla dorosłych rozpocznie Agnieszka Jasińska.
O 17.00 uwielbienie poprowadzi zespół z parafii Matki Bożej Bolesnej w Nysie, a o 19.30 rozpocznie się koncert GGDuo, czyli na scenie pojawią się Gabriela i Wojciech Gąsiorowie.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.