Dobrze wybraliście. Teologia, jeśli co dzień zgłębiasz prawdy objawione, może być wielką przygodą - mówił do studentów bp Andrzej Czaja.
Obecnych biskupów, wykładowców i studentów przywitał podczas Eucharystii dziekan WTUO, ks. Mateusz Potoczny. Karina Grytz-Jurkowska /Foto Gość
Mszą św. w czwartek 13 października studenci, sympatycy i kadra akademicka opolskiej teologii zainaugurowali nowy rok akademicki.
Homilię wygłosił biskup gliwicki Jan Kopiec. Wskazywał, że w studiowaniu i uprawianiu teologii nie chodzi tylko o to, by w zaciszu gabinetu formułować i przekazywać swoje mądrości, ale przede wszystkim potwierdzać ją swoim postępowaniem, przynosić plon obfity, którego najważniejszym celem jest nasze zbawienie.
- Chrystus wytrąca nas jednak z oczekiwania, że zagłębiając się w tą koronę wszystkich nauk, w teologię, naukę o Bogu jesteśmy chronieni, bo wchodzimy w przestrzeń, której nikt z nas nie zdoła ułożyć tak, by nikt już nie miał wątpliwości, a nasze słowa nie wzbudzały kontrowersji - mówił nawiązując do słów "Biada...", które Jezus skierował do faryzeuszy. - Nie było większych specjalistów od Bożej prawdy a On im to zburzył, wyczuł bardzo dobrze to, co jest trucizną nawet w sercu teologa, który myśli, że Panu Bogu będzie mógł formułować swoje własne słowa i że Pan nie będzie go rozliczał z tego, jakim jest człowiekiem.
Podkreślał, że trzeba każdemu: uczniowi, studentowi czy profesorowi, mocno rozważać misterium Chrystusa, bo dzięki niemu możemy znaleźć właściwą drogę do prawdy, którą jest On sam.
Druga część inauguracji odbyła się w auli nad kościołem seminaryjnym. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćLiturgię współtworzyła schola Cantores Opolienses pro Musica Sacra, działająca przy Wydziale Teologicznym, wykonując pod dyr. Kacpra Kubiaka m.in. mszę "Missa Paschalis" Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego, jednego z najwybitniejszych muzyków polskiego baroku.
- Życzę wam dalszego pięknego rozwoju wydziału i was samych, byście byli naprawdę światłymi świadkami krzewienia Chrystusowej Ewangelii. Dzisiaj bardzo tego potrzeba, bo jest wiele subiektywizmu, emocji czasem negatywnych, przekazu, który niewiele ma wspólnego z nauczaniem magisterium nauczycielskiego Kościoła - życzył bp Andrzej Czaja.
Już w drugiej części uroczystości dzielił się też ze studentami, co jemu dała teologia, życząc im pasji, odkryć, zachwytów i wzruszeń, a nawiązując do słów obecnego na sali abp. Alfonsa Nossola przestrzegał przed "platfusizmem wiary".
Abp Alfons Nossol z poczuciem humoru wspominał starania o utworzenie uniwersytetu, którego częścią byłby też wydział teologiczny. Karina Grytz-Jurkowska /Foto GośćO rozwoju teologii opolskiej, w tym sukcesach orientalistyki wspomniał także ks. dr. hab. Mateusz Potoczny, dziekan Wydziału Teologicznego, ciesząc się, że liczba studentów wydziału jest największa od ośmiu lat. Poprzedni rok akademicki podsumował ks. dr hab. Janusz Podzielny. Wspomniał też ważne wydarzenia jak nadanie doktoratu h.c. kard. Kurtowi Kochowi, jak i uzyskanie dobrych wyników naukowej ewaluacji.
Uroczystą chwilą było uhonorowanie abp. Nossola, współzałożyciela Uniwersytetu Opolskiego i opolskiej teologii, pierwszego Wielkiego Kanclerza WTUO. On sam z rozpromienioną twarzą, rozrzewnieniem i humorem wspominał czasy powstawania uczelni a potem obserwował składających ślubowanie i odbierających dyplomy studentów.
Inaugurację zwieńczył wykład, który wygłosił ks. dr hab. Waldemar Cisło, prof. UKSW, przedstawiając rolę Kościoła - zwłaszcza postawę kapłanów i sióstr zakonnych w krajach, gdzie toczą się konflikty zbrojne - jak Syria, Irak czy obecnie Ukraina. Więcej o tym tutaj.